Argint  România a obținut  prima medalie  la Europenele de atletism
Joan Chelimo Melly la festivitatea de premiere din cadrul Campionatelor Europene de Atletism

Argint România a obținut prima medalie la Europenele de atletism

• Joan Chelimo Melly (33 de ani), alergătoarea de origine kenyană care reprezintă România, a obținut medalia de argint în proba de semimaraton la Campionatele Europene de la Roma.
  • Competiția are loc la Roma, în perioada 7-12 iunie

Joan Chelimo Melly (33 de ani) a adus prima medalie delegației României la Campionatele Europene de Atletism.

Joan Chelimo Melly, argint pentru România la Europene

Sportiva antrenată de Carol Șanta, alături de care colaborează din 2017, a fost cronometrată cu timpul de o oră, opt minute și 55 de secunde.

Proba a fost câștigată de norvegianca Karoline Bjerkeli Grovdal, care a terminat cursa cu 46 de secunde mai devreme.

Delvine Relin Meringor, aproape de bronz

Pe locul patru s-a clasat o altă sportivă care reprezintă România, Delvine Relin Meringor a terminat cursa pe locul patru, cu timpul de o oră, nouă minute și 25 de secunde.

A fost la doar 27 de secunde în urma lui Calli Hauger-Thackery (Marea Britanie), care a cucerit bronzul.

Joan Chelimo Melly este calificată la Jocurile Olimpice de la Paris, unde va reprezenta România în proba de maraton. Visul ei este câștigarea unei medalii olimpice în această vară.