Fără Kovacs Arbitrul român  nu a fost delegat  în „optimi”
Istvan Kovacs

Fără KovacsArbitrul român nu a fost delegat în „optimi”

• Roberto Rosetti, șeful Comisiei arbitrilor UEFA, nu a comentat nimic despre Istvan Kovacs, despre cele 18 cartonașe galbene și două roșii date la Cehia - Turcia 1-2, record la un meci de Campionat European.
  • Cehia - Turcia 1-2 a fost a doua partidă condusă de Kovacs la acest turneu final, după Slovenia - Serbia 1-1.
  • Rosetti a anunțat lista arbitrilor pentru optimile de finală. Românul nu este printre cei 8 „centrali”.
„arogant!” Kovacs a bătut recordul:  20 de cartonaşe!  Contestat dur de cehi + le-a suspendat vedeta turcilor

Peninsularul a declarat și că Euro 2024 s-a încheiat pentru unii arbitri.

„A fost foarte dificil să le comunic că ei nu mai continuă la acest turneu, dar acesta este fotbalul.

I s-a întâmplat și lui Turpin la precedentul Euro, apoi a condus finală de Champions League”.

Eu trebuie să iau decizii corecte asupra arbitrilor, hotărâri bazate pe meritocrație, pe calitate. Roberto Rosetti

Istvan Kovacs, record de cartonașe date (20) la meciul Cehia - Turcia!

A fost un meci tensionat între Cehia și Turcia, arbitrat de Istvan Kovacs. Românul a dat 20 de cartonașe!

• 🟨 64' Mert Günok
  • 🟨 66' Hakan Çalhanoğlu (suspendat la următorul meci)
  • 🟨 68' Uğurcan Çakır (nu era pe teren)
  • 🟨 81' Mert Müldür
  • 🟨 84' Vitezslav Jaros
  • 🟨 85' Lukas Cerv
  • 🟨 85' Samet Akaydin (suspendat la următorul meci)
  • 🟨 90+1' Ladislav Krejci
  • 🟨 90+4' Cenk Tonsun
  • 🟨 90+5' Orkun Kökçü
  • 🟨 90+5' Kaan Ayhan
  • 🟥 90+8' Tomas Chory (nu era pe teren)
  • 🟨 90+8' Tomas Soucek (nu era pe teren)
  • 🟨 90+8' Arda Güler (nu era pe teren)

Recordul anterior era deținut de Mateu Lahoz, în meciul Argentina - Olanda din sferturile Campionatului Mondial din 2022, 18 cartonașe.

Turcia s-a calificat în optimile de finală de pe poziția a doua în grupa F, cu șase puncte, la egalitate cu Portugalia și cu două puncte mai mult decât echipa de pe locul trei, Georgia.

Căpitanul și vedeta turcilor, Hakan Calhanoglu, va fi suspendat pentru duelul din optimi, cu Austria, la fel și fundașul Samet Akaydin.

Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!