„arogant!” Kovacs a bătut recordul:  20 de cartonaşe!  Contestat dur de cehi + le-a suspendat vedeta turcilor
Istvan Kovacs a devenit punctul central al atenției, cu noi recorduri pentru acordarea de cartonașe la EURO 2024

„arogant!”Kovacs a bătut recordul: 20 de cartonaşe! Contestat dur de cehi + le-a suspendat vedeta turcilor

• În Grupa F a Campionatului European din 2024, Turcia și-a asigurat locul în optimi de pe poziția a doua, alături de Portugalia, cu ambele echipe acumulând câte 6 puncte.
  • Într-un meci tensionat dintre Cehia și Turcia, arbitrat de Istvan Kovacs, s-au stabilit noi recorduri pentru acordarea de cartonașe, iar momente de conflict au marcat partida.
Răbufnire  Iordănescu, mesaj pentru presa internațională: „Au aruncat gunoi în noi! Unii ar trebui  să ceară scuze ”
Răbufnire Iordănescu, mesaj pentru presa internațională: „Au aruncat gunoi în noi! Unii ar trebui să ceară scuze ”

Turcia s-a calificat în optimile de finală de pe poziția a doua în grupa F, cu șase puncte, la egalitate cu Portugalia și cu două puncte mai mult decât echipa de pe locul trei, Georgia.

Istvan Kovacs „reușește” două recorduri la Hamburg

Centralul de la Hamburg, Istvan Kovacs, a stabilit un nou record pentru cele mai multe cartonașe acordate într-un singur meci la un turneu final: 20!

• 🟨 64' Mert Günok
  • 🟨 66' Hakan Çalhanoğlu (suspendat la următorul meci)
  • 🟨 68' Uğurcan Çakır (nu era pe teren)
  • 🟨 81' Mert Müldür
  • 🟨 84' Vitezslav Jaros
  • 🟨 85' Lukas Cerv
  • 🟨 85' Samet Akaydin (suspendat la următorul meci)
  • 🟨 90+1' Ladislav Krejci
  • 🟨 90+4' Cenk Tonsun
  • 🟨 90+5' Orkun Kökçü
  • 🟨 90+5' Kaan Ayhan
  • 🟥 90+8' Tomas Chory (nu era pe teren)
  • 🟨 90+8' Tomas Soucek (nu era pe teren)
  • 🟨 90+8' Arda Güler (nu era pe teren)

Recordul anterior era deținut de Mateu Lahoz, în meciul Argentina - Olanda din sferturile Campionatului Mondial din 2022, 18 cartonașe.

20 de cartonașe
a arătat Kovacs, dintre care 18 galbene și două roșii

Primul cartonaș roșu a fost acordat în minutul 20, când Antonin Barak a comis un fault dur și a primit al doilea cartonaș galben, ceea ce duce automat la eliminare.

• Cartonașul roșu primit de Antonin Barak, jucător al Cehiei, în minutul 20 este cel mai rapid din istoria EURO.
  • Barak a reușit să depășească eliminarea francezului Eric Abidal în minutul 24, împotriva Italiei în 2008.

Controverse și certuri la meciul dintre Cehia și Turcia

Turcii au deschis scorul în minutul 51 prin Hakan Calhanoglu, însă cehii au restabilit egalitatea în minutul 66 prin Tomas Soucek.

La golul egalizator al lui Soucek, turcii au contestat un presupus fault asupra portarului înainte de gol, dar arbitrajul a decis să valideze reușita după consultarea cu arbitrii din camera VAR.

Golul decisiv a fost marcat de Cenk Tosun în minutul 90+4.

După golul încasat în prelungiri, Tomas Soucek a intrat în conflict cu Orkun Kokcu, iar Arda Guler într-un schimb de replici cu Tomas Chory.

Tensiunile s-au amplificat, iar jucătorii celor două echipe nu s-au liniștit până când Istvan Kovacs nu a intervenit și le-a acordat cartonașe galbene, plus încă un roșu.

Le-a suspendat vedeta

Căpitanul și vedeta turcilor, Hakan Calhanoglu, va fi suspendat pentru duelul din optimi, la fel și fundașul Samet Akaydin.

Calhanoglu a luat al doilea galben la EURO pentru proteste după golul validat cehilor, când a considerat că a fost fault la portar.

Înfuriați, jurnaliștii turci și-au adus aminte după meci de prestația lui Kovacs din meciul de UEFA Nations League 2018, de la Konya, unde au pierdut cu cu Suedia, 0-1.

Naționala antrenată de Mircea Lucescu la acea vreme a retrogradat în Liga C după un meci în care atacantul Marcus Berg a dezvăluit o discuție cu centralul român:

„Am vorbit cu arbitrul la pauză şi mi-a spus că «Dacă a fost penalty (n.r. nu acordase unul pentru suedezi în prima repriză) o să îţi dau două în repriza secundă». Şi am primit unul. Dar am câştigat oricum, aşa că a fost frumos”.

Contestat de cehi: „A vrut să fie omul meciului!”

„Este o treabă bună că acum doar căpitanii pot discuta cu arbitrii, însă am vorbit şi cu căpitanul Turciei şi amândoi am fost de acord că acest arbitru a fost atât de arogant încât nu a vrut să discute nici cu căpitanii.

Un arbitru bun e cel care nu se vede. Cel din seara asta a vrut să fie omul meciului, ceea ce e regretabil. E păcat, însă nu a fost vorba doar despre asta", a spus Tomas Soucek.

Ne-a afectat cartonașul roșu primit, dar nu vreau să spun că nu am putut câștiga din cauza arbitrului. Totuși, nu am văzut niciodată un arbitru care să bată palma cu un antrenor pe tunelul de la vestiare... Ivan Hasek, selecționer Cehia

Turcia întâlnește Austria, Cehia părăsește EURO 2024

Program complet optimi Cum arată faza eliminatorie »  Euro-infern  cu meciuri tari

În Grupa F, Portugalia a ocupat primul loc cu 6 puncte și va juca în optimi împotriva Sloveniei.

Turcia a terminat pe locul al doilea, tot cu 6 puncte, și va întâlni Austria în optimi.

Georgia, o surpriză plăcută la acest EURO, a terminat pe locul al treilea și va juca în optimi împotriva Spaniei.

Cehia este ultima clasată, cu un singur punct, ceea ce a dus la eliminare.

Go, România! O legendă a Angliei mizează pe ai noștri să provoace marea surpriză din optimile EURO 2024
29.06
Dinamo - Domzale 4-3  Gol superb Cîrjan și  „triplă”  a lui Abdallah
29.06
Dinamo - Domzale 4-3 Gol superb Cîrjan și „triplă” a lui Abdallah
„Ajută-mă, tata!” Jennifer Dossey, interviu emoționant în Germania pentru GOLAZO.ro
Special
29.06
Bilete  FRF a solicitat mai multe locuri pentru fanii români la meciul cu Olanda. Răspunsul dat de UEFA
28.06
Bilete FRF a solicitat mai multe locuri pentru fanii români la meciul cu Olanda. Răspunsul dat de UEFA