Superjoc de ziua de naștere  Arne Slot a sărbătorit 46 de ani în ziua în care a debutat cu  Liverpool  în Ligă: 3-1 cu Milan
Virgil van Dijk, căpitanul lui Liverpool, a marcat golul doi al lui Liverpool Foto: Imago

Superjoc de ziua de naștere Arne Slot a sărbătorit 46 de ani în ziua în care a debutat cu Liverpool în Ligă: 3-1 cu Milan

• Arne Slot, superjoc și victorie marți la primul său meci european cu Liverpool: 3-1 pe San Siro în fața unui Milan pus la pământ în startul noii Champions League.
  • Două goluri din faze fixe și altul înscris la capătul unui contraatac al echipei lui Slot au întors scorul după ce rossonerii au punctat primii.
  • Olandezul care l-a înlocuit pe Jurgen Klopp ca manager la Liverpool arată că poate crea o nouă formație de vis.

Ce înseamnă viața de jucător sau antrenor în marele fotbal!

Ești într-o călătorie continuă, dintr-un oraș în altul, de la un stadion la altul, dintr-o competiție în alta.

Champions League  Superduel pe San Siro,  11 goluri  în meciul lui Bayern + Mbappe & Endrick, primele reușite în UCL pentru Real Madrid

Îți sărbătorești ziua de naștere în mijlocul echipei, uneori departe de casă.

Arne Slot, zi de naștere petrecută cu Liverpool în Ligă

Așa i s-a întâmplat lui Arne Slot. Astăzi, marți, 17 septembrie, tehnicianul olandez a împlinit 46 de ani și a fost la Milano, la debutul său european cu Liverpool.

Arne Slot, marți seară, asistând la victoria lui Liverpool pe San Siro Foto: Imago Arne Slot, marți seară, asistând la victoria lui Liverpool pe San Siro Foto: Imago
Arne Slot, marți seară, asistând la victoria lui Liverpool pe San Siro Foto: Imago

Nu orice meci, ci în Champions League, pe San Siro, împotriva Milanului, rival cu totul special pentru Liverpool.

The Reds îi înfruntaseră pe rossoneri de patru ori în Ligă, inclusiv în două finale în care scorul victoriilor a fost egal.

• Prima oară, britanicii au reușit incredibilul, inimaginabilul, în 2005, la Istanbul: de la 0-3 la pauză la 3-3 după 90 și 120 de minute, 3-2 la penaltyuri.
  • Doi ani mai târziu, „diavolii” i-au învins în revanșa de la Atena: 1-2.
13 trofee
au cucerit Milan și Liverpool în CCE și Liga Campionilor: 7 echipa italiană, 6 cea engleză

Echipa lui Slot a sufocat Milanul. 1-2 la pauză, dar putea fi 1-6. Frumos cadou, Liverpool!

Slot a fost chemat să resusciteze Liverpool, să-i redea forța după aproape nouă ani cu Jurgen Klopp, extraordinari, dar epuizanți.

A început cu trei succese în Premier, apoi 0-1 neașteptat, acasă, în fața lui Nottingham.

Milan era ocazia revanșei. Sau putea deveni un motiv și mai mare de îngrijorare.

A ieșit foarte bine pentru Slot. În afara startului, 1-0 Pulisic în minutul 3, Liverpool și-a sufocat adversarul.

A dominat categoric, a pasat, a creat ocazii, a presat când a pierdut mingea, recuperând-o rapid.

Și în joc deschis, și la fazele fixe, meciul a fost al său. Nu doar că răsturnat scorul în prima repriză după două cornere, goluri Konate (23) și Van Dijk (41).

Putea fi 1-2, 1-4, 1-5, 1-6, atât de multe posibilități de a înscrie au avut insularii. Numai Salah a lovit de două ori transversala până la pauză.

Șuturi: 8-24. Mingi pe poartă: 1-12. Scor: 1-3. Avantaj, Liverpool!

În minutul 65, cifrele arătau exact diferența dintre cele două echipe marți seară:

• 2-18 era raportul șuturilor. Avantaj, Liverpool.
  • 1-10 la mingi pe poartă!

Și imediat după aceea, cifrele s-au modificat din nou, pentru că Szoboszlai a înscris. 1-3 (67). Șuturi în acel moment? 2-19 și 1-11!

La final, 8-24, 1-12, 1-3! Cadoul lui Liverpool pentru Arne Slot.

Altă veste bună pentru tehnician: a debutat și Federico Chiesa. Slot nu poate fi decât fericit.

„Nu este omor”   Motivarea Instanței care a anulat condamnarea lui  Mario Iorgulescu  la 13 ani de închisoare
09:50
„Nu este omor” Motivarea Instanței care a anulat condamnarea lui Mario Iorgulescu la 13 ani de închisoare
„Nu este omor”  Motivarea Instanței care a anulat condamnarea lui Mario Iorgulescu la 13 ani de închisoare
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o  piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
10:08
Rațiu, fulgerul lui Rayo AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie, pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
David Raya, eroul serii   Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din  Liga Campionilor : „Incredibil”
09:36
David Raya, eroul serii Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din Liga Campionilor: „Incredibil”
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă