Ploaie de torțe  Incidente la partida  Ljubljana - Rijeka , din cauza suporterilor croați. Meciul a fost întrerupt la 0-5
Ljubljana - Rijeka / Foto: Imago

Ploaie de torțe Incidente la partida Ljubljana - Rijeka, din cauza suporterilor croați. Meciul a fost întrerupt la 0-5

• Duelul dintre Olimpija Ljubljana (Slovenia) și NK Rijeka (Croația), din play-off-ul Conference League, manșa retur, a fost întrerupt din cauza suporterilor echipei oaspete, la 5-0 pentru gazde
  • În tur, în Croația, scorul a fost egal, 1-1

Partida din Slovenia a fost una extrem de tensionată, mai ales din cauza jucătorilor lui Ljubljana, care au defilat pe teren contra celor de la Rijeka.

Umilință CFR Cluj pierde cu 3-0 în Cipru, cu Pafos, și  ratează calificarea  în Conference League

În minutul 47, Olimpija Ljubljana avea un neverosimil 5-0, împotriva vicecampioanei Croației, NK Rijeka.

• Au marcat: Schwaizer (min. 2 și 47), Thalisson (min. 13 și 45) Kojic (min. 35).

Deranjați de jocul echipei favorite, suporterii croați deplasați în Slovenia au dezlănțuit haosul pe stadion.

În minutul 64, suporterii lui Rijeka au aruncat zeci de torțe pe gazon, dar și spre suporterii adverși, iar arbitrul a fost nevoit să întrerupă partida.

Forțele de ordine au intervenit prompt și i-au evacuat pe huligani din stadion.

Însă, incidentele nu s-au oprit nici afară. Suporterii din „Armada” croată și-au îndreptat furia asupra polițiștilor sloveni.

Între timp, jucătorii celor două formații au fost trimiși la vestiare, până când situația avea să fie detensionată.

După aproximativ 15 minute, meciul a fost reluat, iar Ljubljana a bifat o calificare impresionantă în grupele Conference League.

• Rijeka o eliminase pe Corvinul din turul doi preliminar al Europa League, după 0-0 la Sibiu și 1-0 la Rijeka.