Gură de oxigen pentru Man. UTD  „Diavolii roșii”, victorie importantă în Premier League +  Plin de sânge , De Ligt a terminat meciul pe teren
Manchester United. Foto: IMAGO

Gură de oxigen pentru Man. UTD „Diavolii roșii”, victorie importantă în Premier League + Plin de sânge, De Ligt a terminat meciul pe teren

• Manchester United a obținut o victorie importantă în fața celor de la Brentford, scor 2-1, și a urcat pe locul 10 în Premier League.
  • Fundașul Matthijs de Ligt (25 de ani) a fost lovit puternic la cap în prima repriză, dar a terminat meciul pe teren.

„Diavolii roșii” veneau după o serie de cinci meciuri consecutive fără victorie în toate competițiile, iar meciul cu Brentford nu a fost deloc ușor pentru trupa lui Erik ten Hag.

Drama unui superjucător  Căpitanul lui Chelsea  a pierdut 680 de zile și 129 de meciuri  din cauza accidentărilor

În minutul 11 al partidei de pe Old Trafford, De Ligt a fost lovit cu genunchiul în cap de Kevin Schade, atacantul oaspeților. Rana fundașului a început să sângereze și acesta a primit îngrijiri medicale. Decizia arbitrului? Lovitură liberă pentru Brentford.

Olandezul a continuat jocul, însă a avut din nou probleme în prelungirile primei reprize și a fost nevoit să părăsească din nou terenul, chiar după ce oaspeții au obținut un corner. Damsgaard a centrat, iar Pinnock ('45+5) a deschis scorul cu o lovitură de cap.

Momentul i-a înfuriat pe cei de la Manchester United, iar antrenorul Erik ten Hag și fundașul Jonny Evans au primit cartonașe galbene.

Gazdele au revenit după pauză și au obținut cele trei puncte grație golurilor marcate de Garnacho ('47) și Hojlund ('62).

În urma acestui rezultat, Manchester United a acumulat 11 puncte și se află pe locul 10, în timp ce Brentford ocupă locul 12, cu 10 puncte.

Manchester United - Brentford 2-1

• Au marcat: Garnacho '47, Hojlund '62 / Pinnock '45+5

Manchester United: Onana - Dalot, de Ligt, Evans (Lindelof '89), Martinez - Casemiro (Ugarte '88), Eriksen - Garnacho (Mazraoui '90+1), Fernandes, Rashford - Hojlund (Zirkzee '74). Antrenor: Erik ten Hag

Brentford: Flekken - Van den Berg (Rasmussen '87), Collins, Pinnock, Ajer - Janelt (Yarmolyuk '75), Norgaard - Mbeumo, Damsgaard, Lewis-Potter (Wissa '66) - Schade (Carvalho '74). Antrenor: Thomas Frank.

• Liverpool - Chelsea / duminică, ora 18:30
  • Nottingham - Crystal Palace / luni, ora 22:00.

Gladiator în Arenă Galeria dinamovistă, scenografie impresionantă cu Russell Crowe la  Derby de România ! Cum au răspuns rivalii de la FCSB
21:24
Gladiator în ArenăGaleria dinamovistă, scenografie impresionantă cu Russell Crowe la Derby de România! Cum au răspuns rivalii de la FCSB
Gladiator în Arenă Galeria dinamovistă, scenografie impresionantă cu Russell Crowe la Derby de România ! Cum au răspuns rivalii de la FCSB
Bîrligea, Ce replică! Ignorat de Lucescu, atacantul FCSB a răspuns cu un  gol de senzație cu Dinamo ! Chiar sub privirile selecționerului
22:36
Bîrligea, Ce replică!Ignorat de Lucescu, atacantul FCSB a răspuns cu un gol de senzație cu Dinamo! Chiar sub privirile selecționerului
Bîrligea, Ce replică! Ignorat de Lucescu, atacantul FCSB a răspuns cu un gol de senzație cu Dinamo ! Chiar sub privirile selecționerului
AEK - PAOK 1-1 Răzvan Lucescu nu mai este pe  primul loc  în Grecia
20:41
AEK - PAOK 1-1Răzvan Lucescu nu mai este pe primul loc în Grecia
AEK - PAOK 1-1 Răzvan Lucescu nu mai este pe primul loc în Grecia
Drăgușin a ales  Internaționalul român și-a decis  viitorul , după ce a fost lăsat din nou pe bancă la Tottenham
14:04
Drăgușin a ales Internaționalul român și-a decis viitorul, după ce a fost lăsat din nou pe bancă la Tottenham
Drăgușin a ales Internaționalul român și-a decis viitorul , după ce a fost lăsat din nou pe bancă la Tottenham
„O generație răsfățată”  Louis Munteanu,  „taxat”  de un fost jucător cu experiență în Liga 1: „Nu mai intram în vestiar”
12:30
„O generație răsfățată” Louis Munteanu, „taxat” de un fost jucător cu experiență în Liga 1: „Nu mai intram în vestiar”
Ordin intern: „Tot cu Nordis!”  Deși arbitrii aveau deja la dispoziție noul echipament,  fără numele  dezvoltatorului imobiliar, au primit mesaj să nu-l folosească
11:21
Ordin intern: „Tot cu Nordis!” Deși arbitrii aveau deja la dispoziție noul echipament, fără numele dezvoltatorului imobiliar, au primit mesaj să nu-l folosească
Guardiola a decis Pep a anunțat care este  cel mai bun antrenor  din istorie: „E o onoare incredibilă”
11:55
Guardiola a decisPep a anunțat care este cel mai bun antrenor din istorie: „E o onoare incredibilă”
Guardiola a decis Pep a anunțat care este  cel mai bun antrenor din istorie: „E o onoare incredibilă”
Lionel Messi, de neoprit  Starul argentinian,  trei goluri  în 11 minute » Inter Miami va juca la Campionatul Mondial al Cluburilor
10:16
Lionel Messi, de neoprit Starul argentinian, trei goluri în 11 minute » Inter Miami va juca la Campionatul Mondial al Cluburilor
Lionel Messi, de neoprit  Starul argentinian, trei goluri în 11 minute » Inter Miami va juca la Campionatul Mondial al Cluburilor