Poli Iași - Rapid 1-2  Lucky Șumi!  Șumudică aduce prima victorie după 3 luni! +26 foto
Poli Iași- Rapid/ Foto:GOLAZO.ro

Poli Iași - Rapid 1-2Lucky Șumi! Șumudică aduce prima victorie după 3 luni!

• POLI IAȘI - RAPID 1-2. Cu Șumudică pe bancă, giuleștenii au obținut prima victorie a sezonului, un succes așteptat de 3 luni.
  • Alexandru Pașcanu și Rareș Pop au marcat primele lor goluri pentru Rapid.
  • Cristi Săpunaru a fost schimbat după 55, accidentat. Stoperul a acuzat probleme musculare.
„Scump, sper să merite!”  Poza postată de Rapid în ziua  debutului  lui Șumudică a creat controverse: „Practic a călcat pe cadavre”
„Scump, sper să merite!” Poza postată de Rapid în ziua debutului lui Șumudică a creat controverse: „Practic a călcat pe cadavre”
„Scump, sper să merite!”  Poza postată de Rapid în ziua debutului lui Șumudică a creat controverse: „Practic a călcat pe cadavre”

Amprenta lui Șumudică s-a simțit încă dinainte de meci. Când te uiți pe echipa de start a Rapidului, iar Săpunaru apare în primul „11”, e clar că Lennon nu mai e pe bancă.

Pop, și el cu puține minute în primele runde, apare printre titulari, la fel Burmaz, dispărut la ultimul meci cu Dinamo, când a prins abia un sfert de oră. Manea într-o situație similară. Multe schimbări, o altă față, un sistem nou.

POLI IAȘI - RAPID 1-2. Șumudică aduce prima victorie după 3 luni!

Rapidul vrea să-și dea la Iași restartul atât de așteptat de fani. Iar începutul, după șutul lui Roman de la distanță, fără probleme pentru SIegrist, dă speranțe. Vin repede primele momente bune ale Rapidului: centrare Manea, Jesus scapă mingea, nu e nimeni s-o bage în poartă.

Apoi Burmaz înscrie și ne aducem iar aminte că suntem în L1, iar sistemul VAR funcționează altfel decât în Vest. Trec minute bune, se confirmă decizia asistentului Marius Badea, e ofsaid.

Poli Iași- Rapid

Poli Iași-Rapid Poli Iași- Rapid Poli Iași- Rapid Poli Iași- Rapid Poli Iași- Rapid
+26 Fotografii

Și Iașiul poate

Iașiul a arătat că știe să și sufere, runda trecută, cu FCSB. A ținut de rezultat, ce-i drept și cu avantajul omului în plus. S-a mutat jocul, Gheorghiță l-a întins serios pe Siegrist, apoi Vali Gheorghe a cerut penalty după un duel cu portarul Rapidului.

S-a verificat din nou faza, s-a dictat din nou ofsaid. Tot fostul jucător de la FCSB a fost cel care a semnat ultima ocazie a primei reprize: șut puternic, la scurt, reținut din două încercări de Siegrist.

Medicament de la Pașcanu

Până la urmă Rapidul a marcat, cum a tot făcut-o în prima repriză. Nu datorită vreunui om de atac. A făcut-o Pașcanu. Roman a greșit degajarea, mingea a ajuns la Petrila. Centrare lungă, pe a doua bară, de unde Pașcanu a reluat cu capul, în plasă (44).

Giuleștiul a mai văzut acest film. Cel al rezistenței le cam dă bătăi de cap. Iar ocazia lui Claudio SIlva din ultimul minut al reprizei confirmă că problema la Rapid persistă. Câțiva centimetri i-au lipsit pentru un gol, cu capul, după o fază fixă.

S-a deblocat și Rareș Pop

Iașiul nu s-a predat, a forțat. Iar startul din repriza a 2-a a găsit echipa lui Tony în atac. Kamberi a trimis din voleu, minge deviată de Pașcanu, ce se putea transforma în gol, exact ca în Ghencea. Siegrist nu s-a păcălit ca Târnovanu și a respins.

Imediat, pe contră, Pop a făcut 2-0 pentru Rapid. Execuție de clasă, de la un puști promițător. Șut la colțul lung, Jesus învins. Palmă pentru Lennon, care l-a ocolit pe Rareș. Iașiul n-a renunțat din nou! A și reușit ceva: supergol Teixeira. Șut de la mare distanță, direct în vinclu (78).

Victorie de moral

A mai fost timp și pentru mari ratări. Sau parade de portari. Siegrist a respins mingea lui Tailson, dincolo Jesus, cu piciorul, îl blochează pe Hasani. Iașiul putea egala, Rapidul se putea desprinde decisiv. Până la urmă Rapid sparge gheața în acest sezon, prima victorie, 3 puncte ce urcă echipa pe locul 6, de play-off.

Dar doar deocamdată, până la finalul etapei sigur mai coboară câteva poziții. Singura problemă a zilei la Rapid: Cristi Săpunaru a părăsit terenul accidentat, semn că încă mai are nevoie de timp până la a fi 100%.

Poli Iași - Rapid 1-2

A marcat : Teixeira ('78) / Pașcanu ('44), Pop ('53)

• 8.375 de spectatori asistă la acest meci

Final de partidă! Marius Șumudică debutează cu dreptul pe banca Rapidului.

Min.90+1- Schimbare la Rapid! Iese Burmaz, intră Jambor.

Repriza secundă va fi prelungită cu cel puțin 5 minute

Min.83- O nouă șansă pentru Rapid de a închide meciul! Hasani îl ia la țintă pe Collado.

Min.81- Șansă de 2-2 pentru Poli Iași! Siegist respinge excelent la reluarea cu latul a lui Taison, din jurul punctului cu var.

Min.78- GOLAZO Poli Iași, 1-2! Teixeira reușește o minunăție de gol, după un șut superb din prima.

Min.73- Schimbare Poli Iași! Iese Roman, intră Harisson.

Min.72- Ce ratare! Exterior superb a lui Petrila pentru Burmaz, dar atacantul sârb șutează pe lângă poartă.

Min.69- Dublă schimbare la Rapid! Ies Papeau și Pop, intră Hasani și Mikoski.

Min.59- Triplă modificare la Poli Iași! Ies Atanakoski, Gouet și Gheorghe, intră Texeira, Tailson și Miskovic.

Min.55- Schimbare la Rapid! Iese Săpunaru, accidentat, intră Ignat.

Min.53- GOOL Rapid, 0-2! La primul meci ca titular pentru Rapid, Rareș Pop, marchează un gol superb, după o execuție cu piciorul stâng, de la marginea careului.

Min.52- Intervenție superbă! Kamberi șutează, mingea este deviată, dar Siegist iese din nou în evidență.

Min.46- Start în repriza secundă! Schimbare la Poli Iași. Iese Gheorghiță , intră Ștefanovici

Min.45+7- Final de primă repriză.

Min.45+6- Ce ratare! Moreira nu reușește să lovească mingea cu capul dintr-o poziție excelentă.

Min.45+5- Cartonaș galben Rapid! Braun este avertizat pentru o intrare asupra lui Bordeianu.

Prima repriză va fi prelungită cu minimum 6 minute

Min.44- GOOL Rapid, 0-1! Petrila centrează excelent pe bara a doua, iar Pașcanu îl învinge pe Collado.

Min.22- Vine și replica Iașiului! Gheorghiță șutează din marginea careului, dar are un reflex excelent.

Min.19- Șansă bună pentru Rapid! Manea reia peste poartă, după o centrare venită din corner.

6 minute a durat până când Kovacs Szabolcs, arbitrul din camera VAR, a confirmat decizia din teren.

Min.8- Gol anulat pentru Rapid! Gojkovic încearcă un șut de la distanță, mingea ajunge la Burmaz dintr-o deviere, dar golul atacantului sârb nu va conta pe tabelă, deoarece acesta se afla într-o poziție neregulamentară în momentul șutului lui Gojkovic.

Min.1- A început meciul!

Ionuț Voicu, fost căpitan al ambelor echipe va da lovitura de start a meciului.

• Stadion: Emil Alexandrescu (Iaşi)
  • Arbitru: Găman George Cătălin (Craiova) / A1: Popescu Adrian (Craiova),A2: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea) / Arbitru VAR: Kovacs Szabolcs (Carei), Arbitru AVAR: Tunyogi Ferencz (Zalău)

21:34 Suporterii s-au înghesuit la porțiile stadionului

Poli Iași- Rapid Poli Iași-Rapid Poli Iași-Rapid Poli Iași- Rapid Poli Iași- Rapid
+8 Fotografii

20:10 Frumoșii nebuni ai Iașiului au așteptat autocarul

18:15 Sold-out

Moldovenii au anunțat că au vândut toate biletele la cele două tribune și că mai sunt doar câteva sute la peluză, care se vor epuiza până la startul partidei.