Liga Națiunilor  Spania s-a distrat cu Elveția, deși a jucat peste o oră în inferioritate +  Ronaldo  a salvat din nou Portugalia! Toate rezultatele serii
Cristiano Ronaldo / Foto: Imago

Liga Națiunilor Spania s-a distrat cu Elveția, deși a jucat peste o oră în inferioritate + Ronaldo a salvat din nou Portugalia! Toate rezultatele serii

• S-a încheiat prima zi a etapei a doua din noul sezon al Ligii Națiunilor.
  • Spania a învins categoric Elveția, scor 4-1, deși a jucat 70 de minute cu un om mai puțin.
  • Cristiano Ronaldo a marcat golul 901 al carierei și a adus victoria Portugaliei, 2-1 cu Scoția.

Spania s-a impus în meciul-vedetă al serii într-o manieră impresionantă. Ibericii au început în forță duelul cu Elveția, de la Geneva, și au marcat rapid două goluri: Joselu (4) și Ruiz (13).

SEARĂ istorică   Liga Națiunilor : Reacția lui Ronaldo după golul #900 + Prima victorie după 20 de ani!
SEARĂ istorică Liga Națiunilor: Reacția lui Ronaldo după golul #900 + Prima victorie după 20 de ani!
SEARĂ istorică  Liga Națiunilor : Reacția lui Ronaldo după golul #900 + Prima victorie după 20 de ani!

Nations League. Spania s-a distrat cu Elveția, deși a jucat peste o oră în inferioritate

În minutul 20, Le Normand a văzut direct cartonașul roșu, după ce l-a oprit pe Embolo din postura de ultim apărător.

Gazdele au preluat controlul partidei, iar Amdouni a redus din handicap înainte de pauză.

În repriza a doua însă, n-au reușit să marcheze golul egalizator. Au făcut-o însă spaniolii. Ruiz (77) și Torres (80) au închis meciul și au adus 3 puncte importante Spaniei în drumul spre sferturile Ligii Națiunilor.

Ronaldo a salvat din nou Portugalia

Tot în Liga A, dar grupa 3, Portugalia a muncit serios pentru victoria cu Scoția. McTominay a deschis scorul în minutul 7, iar britanicii au reușit să reziste până la pauză în fața asaltului portughez.

Cristiano Ronaldo a început pe bancă meciul, însă a intrat la pauză și a ajutat din plin ofensiva lusitană. Bruno Fernandes a egalat cu un șut de la marginea careului, în minutul 54.

Ronaldo a lovit bara în două rânduri și a oferit o pasă sclipitoare cu călcâiul, care l-a lăsat pe Joao Felix singur cu portarul. Vedeta lui Chelsea n-a reușit însă să-l învingă pe Gunn.

Portugalia a reușit să marcheze golul decisiv abia în minutul 88, prin același Cristiano Ronaldo, găsit singur cu poarta goală de Nuno Mendes.

În celălalt meci al grupei, Croația a învins Polonia, 1-0, grație golului marcat din lovitură liberă de Modric.