Lotul Final  Edi Iordănescu a anunțat  echipa  pentru Euro 2024! Cine sunt cei 26 de jucători + cine rămâne acasă

Lotul Final Edi Iordănescu a anunțat echipa pentru Euro 2024! Cine sunt cei 26 de jucători + cine rămâne acasă

• România a anunțat lotul pentru EURO 2024 după egalul din Ghencea, împotriva lui Liechtenstein, scor 0-0.
  • 26 de jucători vor face deplasarea la turneul final din Germania, primul după 8 ani pentru „tricolori”.
  • Portarul Răzvan Sava (21 de ani) și mijlocașul Constantin Grameni (21 de ani) sunt jucătorii lăsați acasă de Edi Iordănescu.
Ce ne facem?  Concluziile reporterilor GOLAZO.ro, după  egalul cu Liechtenstein  » Cine a fost cel mai slab dintre slabi

După un egal cu Liechtenstein, în meciul de pregătire pentru EURO 2024, selecționerul României, Edward Iordănescu, a dezvăluit lotul de jucători care va reprezenta țara la turneul final din această vară.

Cum convocase 28 de jucători pentru amicalele cu Bulgaria și Liechtenstein, Iordănescu a fost nevoit să renunțe la doi dintre ei. Sacrificați au fost Răzvan Sava, portarul lui CFR Cluj, și Grameni, mijlocașul venit de la Farul.

Deși se gândise și la chemarea de ultim moment a lui Vlad Chiricheș, selecționerul a păstrat în lot și jucătorii care au avut probleme medicale în ultima săptămână, Andrei Burcă, Adrian Rus, Răzvan Marin și Denis Alibec.

Cei 26 de fotbaliști convocați pe lista pentru EURO 2024

PORTARI

• Florin NIȚĂ (Gaziantep | Turcia)
  • Horațiu MOLDOVAN (Atletico Madrid | Spania)
  • Ștefan TÂRNOVANU (FCSB)

FUNDAȘI

• Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania)
  • Vasile MOGOȘ (CFR Cluj)
  • Radu DRĂGUȘIN (Tottenham | Anglia)
  • Bogdan RACOVIȚAN (Rakow | Polonia)
  • Adrian RUS (Pafos | Cipru)
  • Ionuț NEDELCEARU (Palermo | Italia)
  • Andrei BURCĂ (Al-Okhdood | Arabia Saudită)
  • Nicușor BANCU (Universitatea Craiova)

MIJLOCAȘI

• Deian SORESCU (Gaziantep | Turcia)
  • Marius MARIN (Pisa | Italia)
  • Alexandru CICÂLDĂU (Konyaspor | Turcia)
  • Răzvan MARIN (Empoli | Italia)
  • Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită)
  • Adrian ȘUT (FCSB)
  • Darius OLARU (FCSB)
  • Dennis MAN (Parma | Italia)
  • Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia)
  • Ianis HAGI (Deportivo Alaves | Spania)

• Grupa E: Belgia, România, Slovacia, Ucraina
  • Grupa F: Portugalia, Turcia, Cehia, Georgia.

Meciurile României la Euro 2024

• România vs Ucraina (17 iunie, Munchen, ora 16:00)
  • Belgia vs România (22 iunie, Koln, ora 22:00)
  • Slovacia vs România (26 iunie, Frankfurt, ora 19:00)
CUM MERGEM LA MONDIALE  GOLAZO.ro simulează cum ar arăta  traseul din preliminariile CM  dacă tragerea la sorți ar fi acum
03.07
CUM MERGEM LA MONDIALE GOLAZO.ro simulează cum ar arăta traseul din preliminariile CM dacă tragerea la sorți ar fi acum
Audiență record  Câți români s-au uitat la  România - Olanda  + câți bani încasează Pro TV
03.07
Audiență record Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Audiență record  Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda »  „Zidul galben”  a refuzat să părăsească stadionul
02.07
Ștergeți-vă lacrimile!Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează  Spania - Germania !
02.07
Program complet sferturiCum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania!
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania !