Champions League: Manchester United, în sferturi datorită numărului de goluri marcate în deplasare (3-1 vs PSG) - Reușitele echipei engleze au venit în urma gafelor parizienilor

Manchester United a reușit o răstunare senzațională de rezultat în optimile Champions League, câștigând cu 3-1 la Paris, după ce a fost învinsă cu 2-0 pe teren propriu. PSG s-a autosabotat, primele două goluri ale "diavolilor roșii" venind în urma unor gafe făcute de Kehrer și Buffon, în timp ce golul decisiv a fost înscris în prelungirile partidei, din penalty, după ce Kimpembe a făcut un henț în careu.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Cu o formație improvizată (Solskjaer a avut parte de nu mai puțin de 10 jucători indisponibili), Manchester United a făcut un meci surprinzător de bun la Paris. Gazdele au dominat categoric din punct de vedere al posesiei (68%), al paselor și al ocaziilor de gol (11 la 5), însă echipa din Anglia a profitat de cadourile primite și a obținut victoria și calificarea.

Partida de pe Parc des Princes a început perfect pentru Manchester United. Lukaku a deschis scorul după doar un minut și 51 de secunde, după ce a profitat de pasa greșită dată de Thilo Kehrer. Belgianul a dat dovadă de viteză și putere, l-a depășit pe Thiago Silva, a trecut și de Buffon și a trimis, dintr-un unghi dificil, în poarta rămasă goală.

Parizienii și-au revenit rapid, iar Bernat a egalat în minutul 12, după ce a fructificat pasa venită de la Kylian Mbappe. Tânărul francez a devenit astfel jucătorul cu cele mai multe pase decisive în această ediție de Champions League (5 assist-uri).

Jucătorii lui PSG au atacat nestingheriți în banda dreaptă a apărării engleze, unde Solskjaer a fost nevoit să improvizeze cu Lindelof. Suedezul a fost depășit de foarte multe ori, însă "diavolii roșii" au reușit să reziste.

Veteranul Gigi Buffon a gafat decisiv în minutul 30, la șutul lui Rashford. Italianul nu a reușit să prindă balonul, iar același Lukaku a urmărit excelent și a reușit dubla.

Di Maria l-a învins pe De Gea cu un lob în minutul 55, însă reușita a fost anulată pentru că argentinianul se afla în poziție de offside.

Cu șapte minute înainte de final, Mbappe a scăpat singur cu De Gea, însă nu a gestionat bine situația și a alunecat. Balonul a ajuns la Bernat, dar șutul spaniolului a lovit bara.

Gafele gazdelor au continuat și în prelungiri. Kimpembe a fost lovit în mână la șutul lui Dalot, iar arbitrul a dictat lovitura de la 11m după consultarea VAR-ului. Tânărul Rashford a dat dovadă de sânge rece și l-a învins pe Buffon cu un șut puternic, plasat excelent.

S-ar putea să te mai interesezez și:

Champions League: FC Porto se califică în sferturi după un penalty acordat cu ajutorul VAR-ului în prelungiri (3-1 vs AS Roma)

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5