Prima mare surpriză la Euro 2020 - Olanda, cu victorii pe linie în grupă, învinsă de Cehia (2-0) în optimi

Cehia a reușit să producă prima surpriză la Euro 2020, învingând, scor 2-0, naționala Olandei. Cehii au reușit să facă diferența pe tabelă după eliminarea lui De Ligt, din minutul 55, calificarea în sferturi fiind una meritată.

Cehia a eliminat-o pe Olanda de la Euro 2020Foto: Pro Shots Photo Agency / ddp USA / Profimedia

De Ligt a primit direct cartonașul roșu (`55) după un henț. Decizia a fost luată în urma consultării VAR.

După eliminare, Cehia a preluat inițiativa, iar Holes a devenit eroul echipei lui Silhavy. Acesta a înscris în minutul 68 și a oferit și o pasă decisivă pentru Schick în minutul 80.

Schick este la al patrulea gol la acest turneu final. Ronaldo, golgheterul Euro 2020, are cinci reușite până acum.

Este cunoscut primul duel din sferturi

În urma succesului, Cehia va juca contra Danemarcei pe 3 iulie, la Baku.

Desfășurarea partidei Olanda - Cehia

Final la Budapesta. Cehia produce surpriza și elimină Olanda.

`90+2 Patrik Schick iese și intră Krmencik. Iese și Barak, făcându-i loc lui Sadilek.

`85 Intră tânărul de 18 ani Hlozek și Kral, în timp ce Sevcik și Holes ies.

`85 De Jong primește un galben pentru proteste.

`81Ies van Aanholt și Blind, intrând Berghuis și Timber.

`80 Holes dă o pasă perfectă pentru Patrik Schick care nu ratează, iar Cehia se desprinde.

`79 Intră Jankto la cehi, ieșind Masopust.

`77 Soucek nu este marcat și șutează din afara careului. Mingea nu îi pune probleme lui Stekelenburg.

`73 Iese la Olanda De Roon, intrând Weghorst.

`72 Arbitrul fluieră o pauză de hidratare.

`68 Holes deschide scorul cu o lovitură de cap perfect plasată.

`67 Stekelenburg, aproape să scape o centrare în proprie poartă.

`64 Dumfries salvează un gol ca și făcut cu o alunecare superbă.

`57 Malen iese, făcându-i loc lui Promes.

`56 Coufal primește galben pentru un fault la Dumfries.

`55 De Ligt este eliminat în urma consultării VAR.

`52 De Ligt face henț și primește cartonașul galben. Se verifică dacă intervenția ar fi fost de roșu.

`52 Malen scapă singur cu Vaclik, dar încearcă să-l dribleze iar portarul reușește să prindă mingea.

`46 Dumfries primește avertisment după un duel aerian.

Olanda a avut lovitura de începere.

Pauză la Budapesta. Niciuna dintre echipe nu a reușit să-și concretizeze ocaziile avute.

`45+2 Van Aanholt primește în careu o pasă de la Depay, dar olandezul nu reușește să prindă poarta cu un șut pe jos.

`39 Dumfries pătrunde în careu și încearcă un șut-centrare, dar Vaclik intervine salvator.

`38 Barak primește o pasă perfectă în careu, dar De Ligt intervine în ultimul moment și refuză golul cehilor.

`31 Malen driblează frumos în careu, dar cehii resping în corner șutul atacantului.

`28 Schick șutează pe poartă dar veteranul Stekelenburg prinde cu siguranță.

`22 Soucek reia cu capul pe lângă poartă. Este prima ocazie concretă a cehilor.

`13 Dumfries trece de Vaclik care iese prost pe o minge, dar olandezul este blocat de un fundaș ceh în ultimul moment.

`8 De Ligt primește o centrare bună la cap, dar reia paralel cu poarta.

Cehia a avut lovitura de începere.

Se intonează cele două imnuri.

Olanda și Cehia se luptă pentru un loc în sferturile Euro 2020, la Budapesta. Meciul este LiveBlog pe HotNews și în direct pe Pro TV.

Olandezii pleacă favoriți în confruntarea cu cehii de pe Puskas Arena, după ce au câștigat fără probleme Grupa C.

Cehii au terminat pe al treilea loc, prinzând fazele eliminatorii datorită prestațiilor mai bune decât celelalte locuri trei din alte grupe.

Echipele de start:

Olanda: Stekelenburg; De Vrij, Blind, De Ligt; Dumfries, De Jong, De Roon, Van Aanholt; Wijnaldum; Depay, Malen.

Cehia: Vaclik; Coufal, Celustka, Kalas, Kaderabek; Holes, Soucek; Masopust, Barak, Sevcik; Schick

Meciul este arbitrat de Sergei Karasev.

04.10
MM îl apără pe Olaru  „E  jucătorul #1  din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
04.10
MM îl apără pe Olaru „E jucătorul #1 din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și  n-a mai putut să doarmă !”
04.10
FCSB îi provoacă insomniiPatronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă!”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă !”
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu  a anunțat convocările  pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB,  neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
04.10
„Nu vizionez!” Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică: „Pregăteam meciul cu Botoșani”
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un  golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
04.10
Diaspora, izvorul RomânieiMircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac, cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Premieră la FCSB Primă după victoria cu PAOK: ce  bonus  primește fiecare jucător