Wimbledon: Roger Federer, eliminat de Hubert Hurkacz / Programul semifinalelor: Djokovic, marele favorit

Ziua a noua de la Wimbledon a adus eliminarea lui Roger Federer. În semifinalele competiției de la All England Club s-au calificat Novak Djokovic (marele favorit), Denis Shapovalov, Hubert Hurkacz și Matteo Berrettini.

WimbledonFoto: wimbledon.com

Programul semifinalelor:

Novak Djokovic (1) vs Denis Shapovalov (10)

Matteo Berrettini (7) vs Hubert Hurkacz (14).

Cele mai importante momente ale zilei:

Matteo Berrettini s-a calificat în semifinalele de la Wimbledon. Italianul l-a învins pe Felix Auger-Aliassime, scor 6-3, 5-7, 7-5, 6-3. Meciul a durat trei ore și cinci minute.

Matteo Berrettini revine la conducere: italianul a câștigat setul al treilea în fața lui Felix Auger-Aliassime, scor 7-5.

Felix Auger-Aliassime a câștigat setul secund în fața lui Matteo Berrettini, scor 7-5.

Hubert Hurkacz îi administrează un "bagel" (n.r. set câștigat cu 6-0) lui Roger Federer și se califică în semifinalele de la Wimbledon.

Roger Federer comite de in ce în ce mai multe erori neforțate, Hurkacz conduce cu 4-0 în setul al treilea.

Momente foarte dificile pentru Roger Federer: după ce a salvat două mingi de break și a ratat ocazia de a egala la 1, elvețianul își pierde în cele din urmă serviciul: Hurkacz conduce cu 2-0.

Hubert Hurkacz se apropie de victoria carierei: polonezul a revenit de la 0-3 în fața lui Roger Federer și a câștigat și al doilea set, scor 7-6(4).

Matteo Berrettini (favorit 7) a câștigat primul set în fața canadianului Felix Auger-Aliassime (cap de serie nr. 16), scor 6-3.

De 28 de minute a avut nevoie Hubert Hurkacz pentru a câștiga primul set al duelului cu Roger Federer, scor 6-3.

După trei ore și 25 de minute, Denis Shapovalov l-a învins pe Karen Khachanov. A fost 6-4, 3-6, 5-7, 6-1, 6-4, iar în semifinale va da peste Novak Djokovic.

Khachanov și Shapovalov oferă un meci de o intensitate aparte. Și dramatismul are rolul său. Este 4-4 în decisiv.

Pe Central, a început meciul lui Roger Federer cu Hubert Hurkacz.

După două ore și 16 minute, Novak Djokovic se impune fără mari bătăi de cap, scor 6-3, 6-4, 6-4, contra lui Marton Fucsovics și se califică în semifinalele de la Wimbledon.

Fucsovics punctează la impresia artistică: câștigă pe propriul serviciu și strânge scorul: 5-4. Djokovic va servi însă pentru a închide partida.

Shapovalov a împins meciul cu Karen Khachanov în set decisiv. Canadianul a câștigat cu 6-1 manșa. Se joacă de două ore și 40 de minute.

Djokovic este la un singur game distanță de calificarea în semifinalele de la Wimbledon. Sârbul conduce cu 5-3.

Shapovalov este mai inspirat în setul al patrulea, în timp ce Khachanov nu și-a găsit cel mai bun nivel de la serviciu. Canadianul a făcut break-ul și conduce cu 5-1.

Djokovic emană o încredere teribilă de la serviciu, nu sunt multe de făcut pentru Fucsovics (3-1).

Pe Terenul 1, Karen Khachanov a câștigat setul al treilea: 7-5 cu Denis Shapovalov. Se joacă de două ore și opt minute.

Liderul mondial a preluat inițiativa și în setul al treilea: a făcut deja break-ul. Djokovic conduce cu 2-0. După o oră și jumătate, Djokovic are deja 2-0 la seturi: 6-3, 6-4.

Khachanov și Shapovalov au intrat în "prelungirile" setului al doilea. Este 5-5.

La momentul oportun, Novak profită de câteva erori ale adversarului, iar break-ul vine atunci când pare că doare mai mult. Este 5-4 pentru liderul mondial.

Fără break-uri până acum și în setul al doilea al meciului dintre Djokovic și Fucsovics (4-4).

Mult echilibru în setul al treilea al meciului dintre Khachanov și Shapovalov (4-4).

Karen Khachanov a egalat situația la seturi contra lui Denis Shapovalov. Rusul s-a impus cu 6-3. Se joacă de o oră și 18 minute.

Djokovic fructifică a șasea minge de set: 6-3, după 42 de minute.

De la 5-0, Marton reușește să revină și să câștige trei game-uri la rând (5-3).

Fucsovics a salvat până acum patru mingi de set. Ungurul a spart gheața și a făcut primul break al meciului cu Djokovic (5-2).

Karen Khachanov lasă uitării pierderea primul set: rusul s-a distanțat în setul al doilea (4-0).

Nole mai face un break (4-0), iar primul set pare deja acontat.

Pe Central, nimic nu pare să-l abată pe Djokovic de la drumul spre cel de-al 20-lea Grand Slam: sârbul are deja 3-0.

După 38 de minute, Shapovalov a câștigat primul set: 6-4 cu Karen Khachanov.

Scăpat cu bine dintr-un moment foarte greu, Shapovalov a făcut primul break al partidei. Canadianul conduce cu 5-4 și va servi pentru a câștiga primul set al meciului cu Karen Khachanov.

A început și meciul dintre Novak Djokovic și Marton Fucsovics, duelul are loc pe centralul londonez.

Primul moment important al partidei l-a avut în prim-plan pe Karen: rusul a avut patru mingi de break la 3-2, dar nu a reușit să convertească vreuna. Shapovalov a egalat la 3, reușind să scape cu bine dintr-un game de serviciu foarte dificil.

Pe Terenul 1 a început primul meci al zilei, cel dintre Karen Khachanov (favorit 25) și Denis Shapovalov (favorit 10).

Ziua a noua de la Wimbledon este una în care vom afla numele semifinaliștilor de pe tabloul masculin de simplu. Novak Djokovic și Roger Federer sunt marii favoriți, dar turneul a furnizat deja suficiente surprize.

Wimbledon, sferturi, se vor juca miercuri:

Novak Djokovic (1) vs Marton Fucsovics

Karen Khachanov (25) vs Denis Shapovalov (10)

Matteo Berrettini (7) vs Felix Auger-Aliassime (16)

Roger Federer (6) vs Hubert Hurkacz (14).

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
Diverse
18:21
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
12:56
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”