Cadou de la fani I-au cântat „La mulți ani!” lui Swiatek la  Roland Garros
Iga Swiatek/ Foto: Imago

Cadou de la faniI-au cântat „La mulți ani!” lui Swiatek la Roland Garros

• Liderul ierarhiei WTA, poloneza Iga Swiatek, s-a calificat vineri, 31 mai, în optimile de finală ale turneului de Grand Slam de la Roland Garros, după ce a învins-o pe cehoaica Marie Bouzkova (42 WTA), scor 6-4, 6-2.
  • În faza următoare a competiției, Iga Swiatek o va înfrunta pe Anastasia Potapova (41 WTA).

Chiar în ziua meciului cu Marie Bouzkova, Iga Swiatek a împlinit 23 de ani și și-a făcut cadou o calificare rapidă în „optimi”.

După doar 93 de minute, Iga s-a impus pe zgura pariziană și rămâne mare favorită la câștigarea turneului.

Swiatek a câștigat patru turnee de Grand Slam în carieră, dintre care trei la Roland Garros: 2020, 2022 și 2023.

Cel de-al patrulea a fost obținut la US Open, în 2022.

Swiatek, neînvinsă din luna aprilie

Swiatek, cea care a câștigat turneele WTA de la Madrid și Roma, nu a mai pierdut niciun meci din luna aprilie, când a fost învinsă de Elena Rîbakina, în semifinalele turneului de la Stuttgart.

„M-am simțit bine să joc, astăzi (n.r. - vineri). Marie e o adversară foarte dificilă deoarece se apără foarte bine. Toate mingile se întorc. Așa că a trebuit să am răbdare, să nu mă grăbesc și mă bucur că s-a terminat așa.

Mă simt bine din punct de vedere fizic. Am avut o zi de pauză. Mă bucur că am terminat partida în două seturi”, a declarat Iga Swiatek, la interviul de după meci.

Imediat după discursul jucătoarei, fanii prezenți la Paris i-au cântat la unison „La mulți ani”. Iga a fost vizibil emoționată de acest gest și a fredonat alături de ei.

În optimi, Iga Swiatek o va întâlni pe rusoaica Anastasia Potapova , cea care a trecut greu de chinezoiaca Xinyu Wang, scor 7-5, 6-7 (8), 6-4, în 16-imi.

Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!