Turcia - Georgia 3-1  Turcii îl concurează pe Stanciu! Victorie cu două supergoluri
arda guler (sursă: imago)

Turcia - Georgia 3-1 Turcii îl concurează pe Stanciu! Victorie cu două supergoluri

• Turcia a învins Georgia cu 3-1 în primul meci din grupa F. Puștiul Arda Guler a marcat un gol senzațional chiar de ziua selecționerului Vincenzo Montella.
  • Turcia este a doua echipă din istoria turneului care începe un meci cu doi fotbaliști sub 20 de ani, după Ungaria în 1964.
  • Din grupa F mai fac parte Cehia și Portugalia.

Turcia - Georgia, 3-1

Naționala Turciei a învins Georgia cu 3-1 în primul meci al grupei F de la Campionatul European.

Mert Muldur a deschis scorul pentru naționala antrenată de Vincenzo Montella, în minutul 25, apoi golul marcat la următorul atac de Kenan Yildiz a fost anulat după intervenția arbitrilor din camera VAR.

Georgia a reușit până la pauză primul gol din istorie la un turneul final prin jucătorul antrenat de Metz la Georges Mikautadze.

În repriza a doua, puștiul-minune al Turciei, Arda Guler, i-a readus pe turci în avantaj cu un gol fabulos din afara careului.

5
este numărul de ocazii de gol pe care și le-a creat Arda Guler în meciul cu Georgia

Finalul a aparținut georgienilor care au ratat două mari ocazii în prelungiri, însă Turcia a înscris pentru 3-1 prin Kerem Akturkoglu, după ce gruzinii trimiseseră în careul advers și portarul.

FINAL DE MECI.

min. 90+8 - 3-1 Turcia! Kerem Akturkoglu înscrie după o serie de ocazii mari ale georgienilor.

min. 90 - ocazie uriașă Georgia, Georges Mikautadze trage pe lângă poartă.

min. 87 - Turcia, la un pas să închidă meciul! Giorgi Mamardashvili face minuni la lovitura de cap a lui Yusuf Yazici.

min. 70 - Gruzinii nu se dau bătuți. Giorgi Kochorashvili își arată clasa în careul advers, însă șutul său nimerește transversala.

min. 65 - Turcia preia conducerea prin reușita splendidă a lui Arda Guler. Fotbalistul lui Real Madrid l-a învins pe Mamardashvili cu o execuție plasată perfect de la 26 de metri.

min. 62 - Georgienii creează panică în careul lui Gunok, însă Kvaratskhelia trimite pe lângă poartă.

min.57 - Calhanoglu execută lovitura liberă, iar șutul care a atins 126 km/oră este respins cu pumnul de portarul Giorgi Mamardashvili.

min. 55 - Arda Guler cere lovitură de la 11 metri, însă arbitrul acordă doar lovitură liberă de la marginea careului pentru Turcia.

min. 49 - Georgia are prima șansă de gol. Georgiy Tsitaishvili face câteva driblinguri în careul turcilor și trage la poartă, însă Gunok reține balonul.

min. 46 - a început repriza a doua.

min. 45 - pauză în meciul de la Dortmund, Turcia-Georgia 1-1, au marcat Muldur și Mikautadze. Posesie: 57%-43% în favoarea naționalei antrenate de Vincenzo Montella.

min. 39 - Turcia răspunde prin Ayhan, însă șutul fotbalistului de la Galatasaray este blocat de apărarea Georgiei.

min. 35 - Georgia a prins curaj, fostul jucător de la Ajax, Georges Mikautadze, încă o șansă uriașă de a înscrie.

min. 32: Gol Georgia: Georges Mikautadze îl învinge pe Gunok și înscrie primul gol din istorie pentru gruzini la un turneul final

min. 27 - Kenan Yildiz a înscris al doilea gol al turcilor, însă reușita a fost anulată din camera VAR.

min.25 - Gol Turcia! Naționala lui Montella deschide scorul prin torpila lui Mert Muldur.

min. 21 - Calhanoglu încearcă un gol spectaculos, din întoarcere, însă mingea se duce pe lângă poarta georgienilor.

min. 11 - Georgia, aproape de gol la primul turneu final din istorie, Gunok scoate în corner șutul lui Anzor Mekvabishvili.

min. 10 - ocazie uriașă a turcilor, Ayhan trage în bară, mingea se plimbă paralel cu linia porții.

min. 6 - Turcia ratează prima ocazie a partidei de la Dortmund. Calhanoglu a excutat un corner, iar Ayhan trimite cu capul peste poartă.

Turcia - Georgia. Echipele de start:

• TURCIA: 1. M. Günok - 18. M. Müldür, 4. Akaydin, 14. A. Bardakci, 20. F. Kadioglu - 10. H. Calhanoglu, 22. K. Ayhan - 8. A. Guler, 6. O. Kokcu, 19. K. Yildiz - 21. B. Yilmaz
    Selecționer: Vincenzo Montella
  • GEORGIA: 1. Giorgi Mamardashvili - 5. S. Kverkvelia, 4. G. Kashia, 3. L. Dvali - 2. O. Kakabadze, 10. G. Chakvetadze, 6. G. Kochorashvili, 20. A. Mekvabishvili, 21. H.Tsitaishvili - 22. G. Mikautadze, 7. K. Kvaratskhelia
    Selecționer: Willy Sagnol

Bătaie înainte de meci

Fanii turci și cei georgieni s-au bătut în stadion cu doar câteva minute înainte de startul meciului.

Plouă în stadion la Dortmund

Probleme la Dortmund, unde plouă cu găleata. Apa de pe acoperiș se scurge într-o zonă a tribunei ocupată de fanii georgieni. Gruzinii s-au îndepărtat rapid din zona afectată.

Georgia, surpriza preliminariilor

Turcia s-a calificat la Campionatul European de pe primul loc dintr-o grupă în care au mai făcut parte Croația, Țara Galilor, Armenia și Letonia.

Georgia este echipa-surpriză prezentă la Euro 2024. Naționala antrenată de Willy Sagnol a obținut biletul pentru Germania după un baraj electrizant cu Grecia, pe care a învins-o după prelungiri și lovituri de departajare.

Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi  fără 3 titulari  în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
05.07
DecimațiEfectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea  amical  din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
05.07
Victorie la limităDinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru  înlocuirea  lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
05.07
Propunere Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Transfer  George Pușcaș  ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
05.07
TransferGeorge Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
Transfer George Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport