Schimbări majore U Cluj a renunțat la  4 jucători , după ce a ratat calificarea în Europa
U Cluj a renunțat la 4 jucători, după ce a ratat calificarea în Europa

Schimbări majoreU Cluj a renunțat la 4 jucători, după ce a ratat calificarea în Europa

• Universitatea Cluj a anunțat, vineri, 31 mai, despărțirea de patru jucători: Plamen Iliev (portar, 32 de ani), Andrei Pițian (fundaș central, 28 de ani), Kevin Doukoure (mijlocaș central, 25 de ani) și Dragoș Tescan (atacant, 24 de ani).
  • Ardelenii au pierdut barajul pentru Conference League cu Universitatea Craiova, scor 1-1 după prelungiri și 4-5 la penalty-uri

Antrenorul Ioan Ovidiu Sabău (56 de ani) a început curățenia generală la Universitatea Cluj.

Plamen Iliev, Andrei Pițian și Kevin Doukoure au bifat, fiecare, peste 15 meciuri pentru U Cluj în stagiunea precedentă, însă nu s-au ridicat deloc la nivelul așteptărilor.

În cazul lui Dragoș Tescan, atacantul a evoluat foarte puțin pentru „șepcile roșii”, iar cea mai bună soluție pentru ambele părți a fost despărțirea.

32 de meciuri
a bifat Kevin Doukoure pentru U Cluj în toate competițiile, reușind o singură pasă decisivă

„Clubul nostru se desparte de Dragoș Tescan, Plamen Iliev, Andrei Pițian și Kevin Doukoure, jucători care au ajuns la final de contract.

Dragoș Tescan (24 de ani) a semnat cu FC Universitatea Cluj la începutul sezonului 2021/2022. Atacantul a bifat 47 de meciuri în tricoul echipei noastre în toate competițiile, marcând 10 goluri și oferind trei pase decisive.

Plamen Iliev (32 de ani) a ajuns la U la mijlocul sezonului 2022/2023. A bifat 30 de partide în poarta Universității Cluj.

Andrei Pițian (28 de ani) a fost transferat de clubul nostru la începutul sezonului 2022/2023. Fundașul central a evoluat în 42 de partide pentru U, marcând un gol în partida cu CSM Alexandria din ediția trecută a Cupei României.

Ajuns la U în luna august a anului trecut, Kevin Doukoure (25 de ani) a evoluat în 33 de meciuri în toate competițiile pe parcursul acestui sezon”, a transmis clubul clujean pe rețelele sociale.