VIDEO Bayern Munchen, învinsă de Bayer Leverkusen (scor 3-1); Borussia Dortmund s-a distanțat la șapte puncte (1-1 cu Eintracht Frankfurt)

Bayern Munchen a făcut încă un pas greșit în lupta pentru titlul din Bundesliga, fiind învinsă în deplasare de Bayer Leverkusen, scor 3-1, deși a condus cu 1-0 la pauză (etapa XX). Bavarezii rămân pe locul doi în clasament, dar Borussia Dortmund s-a distanțat la șapte puncte în fruntea clasamentului, după ce a remizat pe terenul celor de la Eintracht Frankfurt, scor 1-1.

Chiar dacă a condus la pauză prin golul marcat de Goretzka în minutul 41, Bayern Munchen a fost nevoită să se recunoască învinsă. Bavarezii au avut o a doua repriză de coșmar, încasând trei goluri. Leverkusen a obținut cele trei puncte grație golurilor marcate de Bailey (53'), Volland (63') şi Alario (87').

Vezi aici rezumatul partidei Bayer Leverkusen vs Bayern Munchen.

În altă partidă disputată sâmbătă, Borussia Dortmund, liderul din Bundesliga, a remizat cu Eintracht Frankfurt, scor 1-1. Echipa lui Lucien Favre nu a reușit să profite în totalitate de eșecul lui Bayern, dar are acum un avans de șapte puncte în fruntea clasamentului. Reus a deschis scorul în minutul 22, iar gazdele au stabilit scorul final în minutul 36, prin Jovic.

Vezi aici rezumatul partidei Eintracht Frankfurt vs Borussia Dortmund.