​VIDEO Bundesliga: Borussia Dortmund o învinge cu greu pe Bayer Leverkusen (3-2) și reface diferența de trei puncte față de Bayern Munchen

​Borussia Dortmund a avut un meci foarte dificil împotriva celor de la Bayer Leverkusen, însă s-a impus cu 3-2 și a refăcut diferența de trei puncte față de ocupanta locului secund, Bayern Munchen.

Vezi aici rezumatul partidei dintre Borussia Dortmund și Bayer Leverkusen.

Venită după trei egaluri în Bundesliga, o eliminare din Cupa Germaniei (cu Werder Bremen, la lovituri de departajare) și o înfrângere drastică în Champions League (3-0 vs Tottenham), Borussia a fost dominată în startul partidei de Leverkusen, care avea mai mult de 70% posesie după primele 20 de minute.

Zagadou avea să deschidă scorul pentru galben-negrii în minutul 30, când a trimis în plasă cu piciorul, la un corner executat de Sancho. Volland avea să egaleze pentru oaspeți în minutul 37, cu un șut printre picioarele lui Witsel, la care Burki a reacționat prea târziu, însă același Sancho a readus-o pe Borussia în avantaj câteva secunde mai târziu, când l-a învins pe Hradecky cu un voleu.

Gotze făcea 3-1 pentru gazde în minutul 60, iar Paco Alcacer a avut un gol anulat pentru un ofsaid în minutul 66. Jonathan Tah i-a readus pe oaspeți în joc cu un sfert de oră înaintea finalului partidei, iar Dortmund a tremurat pentru cele trei puncte, însă a rezistat cu brio.

Rezultatele înregistrate duminică în Bundesliga:

Hannover vs Frankfurt 0-3 (Rebic '54, Jovic '63, Kostic '90)

Borussia Dortmund vs Bayer Leverkusen 3-2 (Zagadou '30, Sancho '38, Gotze '60 / Volland '37, Tah '75)