VIDEO Liga 1: FCSB vs Dinamo 3-2 / Gazdele se impun dintr-un penalti contestat vehement - A fost sau n-a fost?

FCSB și Dinamo au oferit un meci spectaculos, cu ritm, faze de poartă, cinci goluri și un penalti decisiv care a adunat multe controverse. Centralul Radu Petrescu a ieșit în evidență, dar nu așa cum și-ar fi dorit. Roș-albaștrii au avut 2-0, s-au văzut egalați, iar izbăvirea a venit dintr-o fază despre care se va discuta mult timp de acum încolo (3-2). "Câinii" au încheiat partida cu doi jucători eliminați.

Faza care a decis meciul:

Aici poți vedea cele mai importante momente ale partidei dintre FCSB și Dinamo.

Au marcat Tănase ’8, ’76 (penalti) şi Cristea ’17 pentru gazde, respectiv Borja Valle ’26 (penalti) şi Cristea ’42 (autogol) pentru Dinamo.

Echipe:

FCSB: Vlad – Creţu, Cristea, Miron, Panţîru – Perianu (Popescu ’46), Popescu, Tănase – Man (Şut ’83), Buş (Buziuc ’46), Moruţan (Vînă ’77). Antrenor: Anton Petrea

Dinamo: Mejias – Gonzales, Puljic, Grigore, Lopez – Răuţă, Gol (Fabbrini ’79) – Camara, Borja Valle, Mihaiu (Sorescu ’23) – Nemec. Antrenor: Cosmin Contra.

Cartonaşe galbene: Tănase ’16, Panţîru ’25, Petrea ’68, Popescu ’61, Man ’82, Vlad ‘90+1, Buziuc ‘90+1 / Camara ’16, Borja Valle ’29, Gol ’52, Răuţă ‘70

Cartonaşe roşii: Lopez ’75, Răuţă ‘90+1.

Cele mai importante momente ale partidei dintre FCSB și Dinamo:

Final de meci pe Arena Națională: FCSB - Dinamo 3-2

92' Răuță primește cartonașul roșu după lovirea unui adversar, Dinamo încheie partida cu doi jucători eliminați

81' Cu un om mai puțin pe teren, Dinamo este foarte aproape de egalare: lovitura de cap a lui Fabbrini este respinsă cu un reflex foarte bun de Vlad

76' Florin Tănase înscrie fără nicio emoție de la 11 metri, FCSB - Dinamo 3-2

75' Ismael Lopez Blanco primește cartonașul roșu pentru un presupus fault văzut de arbitrul de tușă și nu de către centralul Radu Petrescu

50' Șutul lui Sorescu este respins de Vlad - ocazie mare pentru Dinamo, trupa lui Contra a fost aproape de a conduce pe tabelă

Repriza a doua începe în aceeași viteză de joc: multe atingeri din prima, ritm alert

Final de primă repriză: FCSB - Dinamo 2-2

43' Contraatac școală al dinamoviștilor, Sorescu centrează, iar șutul lui Adam Nemec este deviat în poartă de Iulian Cristea: FCSB - Dinamo 2-2

26' Borja Valle transformă cu siguranță o lovitură de la 11 metri, iar Dinamo revine în derbi. FCSB - Dinamo 2-1

17' Ovidiu Popescu centrează perfect, iar Iulian Cristea îndeplinește o simplă formalitate cu capul, din doar câțiva metri: FCSB - Dinamo 2-0

8' Man îl găsește pe Florin Tănase cu o pasă foarte bună, iar acesta deschide scorul cu un șut cu piciorul stâng la colțul lung: FCSB - Dinamo 1-0

7'Florin Tănase deviază cu capul după o centrare dintr-o lovitură liberă, dar mingea se duce puțin pe lângă poartă

Faza care a decis partida de pe Arena Națională:

Suspendată un an de zile  Sportiva din Ungaria și-a aflat  pedeapsa  din partea Federației Maghiare de Fotbal, în urma derapajului xenofob „Urâm România!”
17:47
Suspendată un an de zile Sportiva din Ungaria și-a aflat pedeapsa din partea Federației Maghiare de Fotbal, în urma derapajului xenofob „Urâm România!”
„O să aflați mai multe”   Aceasta a fost reacția pe care a avut-o  Dorinel Munteanu  după ce a ieșit de la Comisia de Disciplină + Ce decizie s-a luat
19:11
„O să aflați mai multe” Aceasta a fost reacția pe care a avut-o Dorinel Munteanu după ce a ieșit de la Comisia de Disciplină + Ce decizie s-a luat
„O să aflați mai multe”   Aceasta a fost reacția pe care a avut-o Dorinel Munteanu  după ce a ieșit de la Comisia de Disciplină + Ce decizie s-a luat
Barcelona răspunde   GOLAZO.ro a întrebat clubul catalan  de ce au lipsit Hagi și Gică Popescu  la lansarea Academiei de la București
18:11
Barcelona răspunde GOLAZO.ro a întrebat clubul catalan de ce au lipsit Hagi și Gică Popescu la lansarea Academiei de la București
Barcelona răspunde  GOLAZO.ro a întrebat clubul catalan de ce au lipsit Hagi și Gică Popescu la lansarea Academiei de la București
Radu Mazăre, audiat   Fostul primar al Constanței s-a apărat la DIICOT folosind  un argument ciudat , în cazul sportivelor de la bob și sanie
17:54
Radu Mazăre, audiat Fostul primar al Constanței s-a apărat la DIICOT folosind un argument ciudat, în cazul sportivelor de la bob și sanie
Radu Mazăre, audiat  Fostul primar al Constanței s-a apărat la DIICOT folosind un argument ciudat , în cazul sportivelor de la bob și sanie
„Lixandru va juca în play-off”  Mijlocașul de la FCSB a fost operat azi. Conform lui Mihai Stoica,  revine mai devreme  decât era preconizat
17:28
„Lixandru va juca în play-off” Mijlocașul de la FCSB a fost operat azi. Conform lui Mihai Stoica, revine mai devreme decât era preconizat
„Lixandru va juca în play-off”  Mijlocașul de la FCSB a fost operat azi. Conform lui Mihai Stoica,  revine mai devreme decât era preconizat
„Mi-a fost teamă că mor”  O viață de coșmar. Cel mai tânăr antrenor din istoria Ligii Campionilor  a suferit 13 operații  ca jucător
16:09
„Mi-a fost teamă că mor” O viață de coșmar. Cel mai tânăr antrenor din istoria Ligii Campionilor a suferit 13 operații ca jucător
„Mi-a fost teamă că mor”  O viață de coșmar. Cel mai tânăr antrenor din istoria Ligii Campionilor a suferit 13 operații ca jucător
Ce teste mai dau arbitrii   GOLAZO.ro prezintă  cele mai dificile , dar și cele mai inedite întrebări pe care Vassaras le-a pus arbitrilor la examenul de promovare
16:33
Ce teste mai dau arbitrii GOLAZO.ro prezintă cele mai dificile, dar și cele mai inedite întrebări pe care Vassaras le-a pus arbitrilor la examenul de promovare
Ce teste mai dau arbitrii   GOLAZO.ro prezintă cele mai dificile , dar și cele mai inedite întrebări pe care Vassaras le-a pus arbitrilor la examenul de promovare
FCSB - RAPID   LPF a anunțat  programul  pentru etapele #14 și #15 din Liga 1. Când se joacă derby-ul de București