Evoluție modestă   Rațiu  a fost titular la Rayo, însă nu a putut evita o înfrângere dramatică, în minutul 90+6
Andrei Rațiu / Foto: Imago

Evoluție modestă Rațiu a fost titular la Rayo, însă nu a putut evita o înfrângere dramatică, în minutul 90+6

• Andrei Rațiu (26 de ani) a fost titular și integralist la Rayo Vallecano, sâmbătă, în înfrângerea dramatică de pe terenul celor de la Espanyol, scor 1-2, din etapa a 4-a din La Liga.
  • Rayo a deschis scorul în minutul 4, prin Garcia, însă Espanyol a întors soarta partidei prin Romero, minutul 8, și Veliz, minutul 90+6.
Negocieri   Pafos  vrea să transfere un internațional român: „Este așteptat un acord”
Negocieri Pafos vrea să transfere un internațional român: „Este așteptat un acord”

Este pentru a doua oară în acest sezon de La Liga când Andrei Rațiu este titularizat de antrenorul Inigo Perez.

Prima dată s-a întâmplat în runda inaugurală, când Rayo a câștigat surprinzător la Sociedad, scor 2-1.

În etapa a doua, contra celor de la Getafe (0-0), Andrei Rațiu a avut o problemă musculară și nu a făcut parte din lot, iar în runda a treia, împotriva Barcelonei (1-2), a fost lăsat pe banca de rezerve.

Rațiu, meci modest cu Espanyol

Andrei Rațiu nu a făcut un meci prea bun contra celor de la Espanyol.

Site-ul de specialitate sofascore.com i-a acordat românului una dintre cele mai mici note de pe teren: 6,4.

La primul gol marcat de Espanyol, Rațiu nu s-a înțeles cu unul dintre colegi, a strâns prea mult în centru, iar din zona lui a șutat decisiv Romero.

În plus, Andrei Rațiu a fost depășit cu ușurință de câteva ori de către adversari, iar toate fazele periculoase ale gazdelor au fost create pe partea sa.

De asemenea, la golul decisiv marcat de Espanyol, Andrei Rațiu a fost din nou la locul nepotrivit.

La un corner al celor de la Rayo, Rațiu a urcat foarte mult în ofensivă, însă Espanyol a profitat și a plecat iute pe contraatac. Nici măcar viteza supersonică nu l-a mai ajutat pe Rațiu.

3.000.000 €
este cota de piață a lui Andrei Rațiu, conform transfermarkt.de

Cardona a scăpat de marcajul românului după o cursă de 50 de metri, a șutat pe jos, portarul Cardenas a respins, dar mingea a sărit la Veliz, care, cu mult noroc, a introdus balonul în plasă pentru 2-1.

SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost  cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
16:19
SĂPUNARU 40 Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
Ultimul drum în alb și roșu  Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim  omagiu pentru Gigi Mulțescu
14:16
Ultimul drum în alb și roșu Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim omagiu pentru Gigi Mulțescu
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face  6 modificări cu Petrolul
15:04
FCSB, schimbată radical Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR,  nemulțumit  de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
14:05
Săgeți spre Petrescu! Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”