Copa America Argentina termină grupa cu  număr maxim  de puncte. Canada face istorie şi se califică în sferturi
Argentina și Canada și-au asigurat locurile în sferturile de finală ale Copa America. Foto: Imago

Copa AmericaArgentina termină grupa cu număr maxim de puncte. Canada face istorie şi se califică în sferturi

• Argentina și Canada și-au asigurat locurile în sferturile de finală ale Copa America.
  • Argentina a învins Peru cu 2-0 şi a ocupat primul loc în grupă cu un punctaj perfect.
  • Canada a scris istorie, deoarece s-a calificat în fazele eliminatorii la prima sa participare în turneu.
Copa America Columbia  s-a calificat  în sferturi, iar brazilienii au făcut spectacol cu Paraguay

În grupa A, Argentina conduce. Pe 30 iunie a învins Peru cu scorul de 2-0, victorie prin care și-a asigurat primul loc în grupă și calificarea în sferturile de finală de la Copa America.

Argentinenii au fost urmaţi de canadieni, care au lăsat naționala lui Alexis Sanchez, Chile, acasă.

Canada este a treia echipă invitată care se califică în fazele eliminatorii la prima sa participare în turneu.

Argentina merge în sferturile Copa America având maximum de puncte în grupă

În meciul de pe Hard Rock Stadium din Miami Gardens, Florida, Argentina a început meciul cu câteva modificări semnificative în echipă.

Peru, care avea nevoie de o victorie pentru a spera la calificare, s-a folosit de legenda sa, Paolo Guerrero (40 de ani), fost jucător la Bayern Munchen şi Hamburg. El a fost pentru prima dată titular în acest turneu.

În prima repriză, tentativele de atac ale peruvienilor nu au pus în dificultate naţionala lui Scaloni.

Totuşi, nici Argentina nu a reuşit să joace la capacitate maximă şi a ratat două mari ocazii.

• În minutul 25, dintr-o lovitură liberă de pe partea stângă, Leandro Paredes a trimis o minge cu efect spre colțul din dreapta sus al porții lui Gallese, care a reușit să respingă.
  • Apoi, în minutul 44, o excelentă fază colectivă, inițiată de Di Maria, s-a încheiat cu un șut al lui Lo Celso din careu, dar Gallese a intervenit din nou.
  • În minutul 72, Paredes a ratat o lovitură de pedeapsă.

În repriza secundă, Di Maria l-a lansat pe Lautaro Martinez, care a ajuns singur cu Gallese, a lobat mingea peste el și a înscris al treilea său gol din turneu.

La finalul meciului, Lautaro Martinez a urmărit o minge lungă, a câștigat duelul fizic cu apărătorii peruvieni, iar apoi a marcat al patrulea său gol din turneu.

Victoria finală a consfințit faptul că Argentina a terminat prima în grupă cu un scor perfect și va juca sferturile de finală, iar Peru, de pe ultimul loc, va pleca acasă.

Canada face istorie la Copa America

Canada s-a calificat în sferturile de finală la prima lor apariție în Copa America, cu un rezultat de 0-0 împotriva Chile, care a fost astfel eliminată.

În timp ce Canada ar fi putut să se califice pentru fazele eliminatorii cu un egal, Chile avea nevoie de toate cele trei puncte pentru a-și prelungi parcursul în turneu.

Prima repriză a avut puține ocazii clare. Dar, în minutul 27, jucătorul chilian, Suazo, a fost eliminat.

După o jumătate de oră de joc, Canada a început să dețină mai mult controlul mingii, în timp ce Chile, în inferioritate, și-a schimbat strategia şi a încercat să joace pe contraatac.

În ultima parte a meciului, Canada a devenit mai dominanta, mai ales în jurul minutului 80. Totuşi, n-a putut înscrie, dar nu se agitau, deoarece rezultatul îi avantaja.

Argentina va juca în sferturile de finală vineri, 5 iulie, la Houston, împotriva echipei clasate pe locul doi în Grupa B: Ecuador, Mexic sau Jamaica.

Canada va juca pe 6 iulie, sâmbătă, împotriva naționalei din Venezuela, Mexic sau Ecuador, în runda următoare, în funcție de cine va termina pe primul loc în Grupa B.