NBA  Boston Celtics este noua  campioană  după finala cu Dallas Mavericks
Jaylen Brown Foto: Boston Celtics/ Facebook

NBA Boston Celtics este noua campioană după finala cu Dallas Mavericks

• Boston Celtics a învins-o pe Dallas Mavericks, scor 106-88 (28-18, 39-28,19-21, 20-21), în meciul 5 al finalei NBA, și a devenit noua campioană a ligii, după 4-1 la general.
  • Elevii antrenați de Joe Mazula au câștigat cel de-al 18-lea titlu din istoria francizei.

Boston Celtics este noua campioană NBA

Învinsă categoric în meciul al 4-lea al finalei NBA, Boston nu a avut nici o problemă în meciul 5 disputat în TD Garden.

Jayson Tatum& co au condus ostilitățile încă de la început, iar la pauza mare Celtic își deschideau un avantaj de 21 de puncte, după reușita senzațională semnată de Payton Prichard de la mijlocul terenului.

Boston a gestionat bine avantajul și după pauză chiar dacă Dallas a reușit să câștige sferturile 3 și 4.

Cei mai buni realizatori ai meciului pentru Boston au fost Jayson Tatum cu 31 de puncte, 11 pase decisive și 8 recuperări, urmat de Jaylen Brown cu 21 de puncte și 8 recuperări.

De asemenea, Brown a fost desemnat și MVP-ul finalei NBA.

Luka Doncic cu 28 de puncte, 12 recuperări și 5 pase decisive și Kyrie Irving cu 15 puncte și 9 pase decisive au fost principalii marcatori ai celor de la Dallas, dar fără folos.

În urma acestei victorii, Boston Celtics a ajuns la 18 titluri câștigate în istoria francizei.

Înaintea acestui sezon, Boston Celtics se afla la egalitate cu LA Lakers la capitolul trofeelor câştigate.

Totuși, acesta este doar al doilea titlu câștigat de „verzi” din 1986 și până în prezent.

2008
anul ultimului titlu câștigat de Boston Celtics

„Psihologul e foarte important” Vlad Chiricheș, dialog cu GOLAZO.ro despre cele mai grele momente: „Nu regret accidentările”
28.06
SemneazăUltimele noutăți despre Man și Mihăilă: „Lucrăm de 9 luni la contracte!”
28.06
Bilete  FRF a solicitat mai multe locuri pentru fanii români la meciul cu Olanda. Răspunsul dat de UEFA
28.06
Bilete FRF a solicitat mai multe locuri pentru fanii români la meciul cu Olanda. Răspunsul dat de UEFA
WimbledonRomânia va avea 6 jucătoare pe tabloul principal! Pe cine vor întâlni în primul tur