Sonic Andrei Rațiu, după calificarea în optimi: „Tragem cât mai tare ca ăsta să fie  doar începutul ”
Andrei Rațiu a avut un rol crucial în victoria României și a exprimat încrederea că acest succes marchează doar începutul.

SonicAndrei Rațiu, după calificarea în optimi: „Tragem cât mai tare ca ăsta să fie doar începutul

• România - Slovacia 1-1. „Tricolorii” au câștigat Grupa E la Euro 2024 și au trecut de grupe pentru prima dată după 24 de ani.
  • Andrei Rațiu (26 de ani), fundașul dreapta al naționalei, a avut un rol crucial în victoria României și și-a exprimat încrederea că acest succes marchează doar începutul.
  • Echipa așteaptă acum să afle adversarul din optimi, care va depinde de rezultatele din grupa F: Slovenia sau Olanda.
Lămuriri  De ce a câștigat  România  grupa, deși toate cele 4 echipe aveau 4 puncte

România a reușit să câștige Grupa E la Euro 2024 și s-a calificat în faza eliminatorie a unui turneu final, după o absență de 24 de ani.

Această performanță a fost consolidată printr-o remiză obținută împotriva Slovaciei, scor 1-1, într-un meci tensionat desfășurat în Frankfurt.

Andrei Rațiu: „Tragem cât mai tare să fie doar începutul”

Andrei Rațiu, cunoscut acum sub numele de „Sonic de România” pentru viteza sa impresionantă și pentru părul vopsit albastru care a făcut furori la Euro, a vorbit despre calificarea României în optimi.

„Suntem împreună, este și victoria lor și o să tragem cât mai tare ca ăsta să fie doar începutul. Orice ar veni în optimi e bine, pentru că am trecut de grupe!”, a declarat Andrei Rațiu după meciul crucial de la EURO 2024.

Am tras de noi și am făcut egalul care, eu vă spun, ne-a adus pe primul loc. Dinaintea meciului știam că trebuie să luptăm cu orice și oricine ca să ne atingem scopul și nu ne-a interesat că ploua sau că terenul era prost. Andrei Rațiu

România este în optimile de finală la EURO 2024

România - Slovacia a fost ultimul meci al grupei E. Slovacii au deschis scorul prin Ondrej Duda în prima repriză, însă echipa lui Edi Iordănescu a luptat pentru a reveni în joc.

Momentul de cotitură a venit în partea a doua când România a beneficiat de un penalty acordat după consultarea VAR, pe care Răzvan Marin l-a transformat.

România se pregătește pentru optimile Euro 2024 și are două variante posibile de adversari: Slovenia sau Olanda.

Alegerea depinde de rezultatele din grupa F, unde meciurile Georgia - Portugalia și Cehia - Turcia vor decide destinul echipei noastre.

• Dacă grupa F nu trimite și locul Slovacia în optimi, România va juca împotriva Sloveniei.
  • În schimb, dacă Cehia învinge Turcia la cel mult două goluri sau Turcia și Georgia câștigă împreună meciurile lor, România va întâlni Olanda în optimi.

Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!