LASK LINZ - FCSB 1-1  Să nu regrete! Campioana putea câștiga în Austria, dar  calificarea  se decide în retur +18 foto
LASK Linz- FCSB/ Foto: sportpictures.eu

LASK LINZ - FCSB 1-1 Să nu regrete! Campioana putea câștiga în Austria, dar calificarea se decide în retur

• LASK - FCSB 1-1. Conduși după 34 de minute în play-off-ul Europa League, roș-albaștrii au egalat în prelungirile primei reprize (Miculescu 45+1) și Tavi Popescu a ratat ocazia victoriei (75). Dar a și scăpat la transversala lui Berisha!
  • Returul va avea loc joi, 29 august, pe Stadionul „Steaua”, cu începere de la ora 21:30.
  • În cazul unei eliminări din play-off-ul Europa League, FCSB va continua competiția în grupele Conference League.
Fricile CFR-ului  Dan Petrescu anticipează un duel dificil cu Pafos: „ Ne dau fiori ” + românul care i se pare „brazilian”
Fricile CFR-ului Dan Petrescu anticipează un duel dificil cu Pafos: „Ne dau fiori” + românul care i se pare „brazilian”

Odată atins turul 3 preliminar al Ligii, FCSB nu mai putea rata faza finală a unei competiții continentale.

Pierdea în Champions, cobora în Europa League. Pierdea și acolo, juca în Conference. Oricum avea asigurată toamna europeană.

Eliminată de Sparta din elită, după 1-1 și 2-3, campioana Ligii 1 a făcut un pas înapoi. În play-off-ul EL, contra lui LASK.

Ar fi prea mult totuși să nu reziste nici în fața acestei echipe, care nu e nici prima, nici a doua în Austria.

LASK LINZ - FCSB. Prea multe spații libere în primele 35 de minute

Dar joi seară, la Linz, mai mult de jumătate de oră nu prea au existat roș-albaștrii.

S-au apărat prea jos, prea aproape de propria poartă, le-au permis adversarilor să avanseze ușor, oferindu-le multe spații, și în benzi, și în centru, spații pe care să paseze și să devină periculoși.

Alb-negrii nu s-au lăsat invitați. Pe stânga, mai ales acolo, gazdele au insistat mult.

Așa au creat primele două ocazii ale austriecilor. Întâi a centrat Taoui, apoi Horvath. De fiecare dată, extrema dreaptă Usor a apărut în fața porții. Șansa FCSB, nigerianul a finalizat ca la rugby, peste peluză.

LASK Linz - FCSB (meci). Foto: sportpictures.eu

LASK Linz - FCSB (meci). Foto: sportpictures.eu LASK Linz - FCSB (meci). Foto: sportpictures.eu LASK Linz - FCSB (meci). Foto: sportpictures.eu LASK Linz - FCSB (meci). Foto: sportpictures.eu LASK Linz - FCSB (meci). Foto: sportpictures.eu
+18 Fotografii

O fază la care FCSB n-a avut reacție: 1-0

În minutul 34, LASK nu a mai greșit. O fază bună, rapidă, eficientă, la care apărarea lui Elias Charalambous n-a avut reacție.

Căpitanul Zulj era nemarcat la marginea careului, decarul l-a observat bine infiltrat pe Taoui, pasându-i inspirat, Taoui l-a evitat abil pe Dawa și a deschis scorul. Târnovanu, învins. 1-0.

Zece minute de joc pentru egalare

De-abia atunci, conduși, s-au trezit jucătorii lui Elias. Presingul a avut efect rapid.

Puteau egala la eroarea lui Berisha, care i-a făcut un cadou lui Miculescu, a urmat o minge rapidă spre Edjouma, rămas unu la unu cu portarul.

Goalkeeperul de rezervă al lui LASK, Siebenhandl, pentru că titularul Lawal se accidentase la încălzire. Dar și rezerva l-a blocat pe Edjouma (40).

Nu a fost atunci 1-1, a fost în prelungirile primei reprize (45+1). Miculescu, atacantul cel mai activ al oaspeților, a înscris cu capul după centrarea la colțul lung a lui Crețu.

Putea fi 1-2, dacă Popescu șuta bine sau dacă i-ar fi pasat lui Olaru. Dar și bară, LASK!

Regula „nicio pauză fără schimbare” s-a aplicat și în Austria. Dublă! Tănase la Popa, Popescu în locul lui Băluță.

Austriecii nu au mai fost periculoși, FCSB s-a impus în joc, dar nu și în careul lui LASK, deși au fost câteva șanse bune.

Miculescu n-a mai fost la fel de atent ca în prima repriză. Iar Tavi Popescu a tras direct în goalkeeper, apoi a încercat să finalizeze tot el din unghi, deși Olaru era liber în careul mic. O pasă atunci către căpitan și putea fi 1-2.

Mai era un sfert de oră de joc și FCSB presa. Mai mult? Victorie? N-a fost! A riscat puțin, s-a deschis. Pe contraatac, Berisha putea înscrie el pentru 2-1. Bară (86)!

1-1, final. Să nu regrete Charalambous că echipa lui n-a forțat mai mult la Linz. A fost 1-1, ca la Praga cu Sparta. Săptămâna viitoare, nu mai poate trata returul ca în fața cehilor. Chiar dacă LASK e clar mai slabă decât Sparta.

LASK Linz - FCSB 1-1

• A marcat: Taoui ('34)/ Miculescu ('45+1)

Final de partidă! LASK Linz și FCSB remizează, scor 1-1, iar calificarea se va decide în returul de peste o săptămână ce se va disputa pe Stadionul „Steaua”.

Repriza secundă va fi prelungită cu 6 minute

Min.89- Miculescu vede cartonașul galben după un fault asupra aceluiași Bougard.

Min.86- Bară pentru LASK! Berisha șutează din interiorul careului, dar mingea sa lovește doar bara transversală și se duce peste poarta lui Târnovanu.

Min.85- Schimbare la FCSB! Iese Șut, intră Lixandru.

Min.79- Schimbare și pentru FCSB! Iese Olaru, intră Ștefănescu.

Min.78- Schimbare pentru LASK Linz! Iese Taoui, intră Jerome Boateng.

Min.75- Octavian Popescu ratează o șansă imensă, după ce l-a luat la țintă pe Siebenhandl, iar apoi a șutat peste poartă din doar câțiva metri.

Min.67- Darius Olaru este avertizat pentru o intrare din spate asupra lui Bougard. De asemenea, Tănase vede și el cartonașul galben pentru proteste.

Min.66- Schimbare la FCSB! Iese Edjouma, intră Alhassan.

Min.63- Dublă schimbare la austrieci! Ies Zulj și Usor, intră Pintor și Tibidi.

Min.60- Primul cartonaș galben pentru FCSB! Dawa este avertizat pentru o împingere asupra lui Zulj.

Min.58- Schimbare la LASK Linz! Iese Smolcic, intră Stojkovic

Min.46- Start în repriza secundă! Dublă schimbare la FCSB. Ies Daniel Popa și Alexandru Băluță, intră Octavian Popescu și Florin Tănase.

Min.45+3- Pauză în Austria! Campioana României a reușit să egaleze chiar înainte de pauză.

Min.45+1- GOOOL FCSB 1-1! Valentin Crețu centrează de pe partea dreaptă, iar David Miculescu reia în poartă, după o lovitură de cap.

Prima repriză va fi prelungită cu minim 2 minute

Min.40- Miculescu profită de o eroare de construcție a austriecilor, îi pasează lui Edjouma, dar șutul jucătorului campioanei României din interiorul careului a fost blocat cu piciorul de Siebenhandl.

Min.38- Taoui vede cartonașul galben pentru proteste.

Min.35- Primul cartonaș galben al partidei! Olaru este faultat la mijlocul terenului de Bougard, iar jucătorul celor de la LASK este avertizat.

Min.34- GOL LASK Linz, 1-0! Taoui deschide scorul, după o acțiune blitz a gazdelor.

Min.20- Taoui are o acțiune impresionantă în flancul stâng, centrează în apropierea punctului cu var, dar Usor irosește o nouă ocazie mare pentru LASK Linz.

Min.8- Prima ocazie a meciului le aparține gazdelor! Usor reia peste poartă dintr-o poziție excelentă.

• Arbitru VAR: Alex Bos, asistent VAR: Clay Ruperti

20:00 Lawal, portarul titular al celor de la LASK Linz, s-a accidentat la încâlzire

17:40 Două schimbări în primul „11” la FCSB

GOLAZO.ro a aflat primul „11” al celor de la FCSB: Târnovanu - V. Crețu, Ngezana, Dawa, Radunovic - Șut, Edjouma - Băluță, Olaru, Miculescu - D. Popa.

Apar două modificări față de returul cu Sparta Praga (2-3), care a trimis campioana României în Europa League:

• Lixandru îi lasă locul lui Edjouma la închidere;
  • Ștefănescu e înlocuit cu Daniel Popa.

Intrarea lui Popa îl readuce pe Băluță în banda dreaptă, zona sa preferată, și îl trimite pe Miculescu în banda stângă.

Parcursul european al FCSB în acest sezon

FCSB a fost eliminată din Liga Campionilor în turul al treilea, dar campioana României își continuă parcursul european în play-off-ul Europa League.

Campioana României întâlnește în această seara echipa austriacă LASK Linz, la ora 20:00.

Cel mai recent duel dintre LASK și FCSB a avut loc în luna ianuarie, când „roș-albaștrii” s-au impus cu 3-1 într-un meci amical.

Cele două formații s-au întâlnit și în calificările pentru Cupa UEFA din anul 1999, unde FCSB s-a impus cu 4-3.

Echipa pregătită de Elias Charalambous și-a început parcursul în cupele europene în luna iulie. Atunci, FCSB a înfruntat și învins Virtus, campioana din San Marino, în primul tur, 11-1 la general.

În turul următor, „roș-albaștrii” au avut o dublă mai dificilă împotriva lui Maccabi Tel Aviv, dar au reușit să elimine campioana Israelului cu un scor general de 2-1.

În turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor, FCSB a întâlnit-o pe Sparta Praga. După un rezultat de 1-1 în prima manșă, elevii lui Charalambous au pierdut în retur cu 2-3, deși au fost conduși cu 3-0 la pauză.

Două înfrângeri pentru LASK Linz

LASK Linz a încheiat sezonul trecut al campionatului austriac pe locul al treilea și a intrat direct în play-off-ul competițiilor europene.

În noua stagiune internă, echipa austriacă a avut un start dezamăgitor, suferind două înfrângeri în ultimele două meciuri, deși a început cu o victorie.

• Hartberg - LASK 1-2
  • LASK - Altach 1-2
  • LASK - Salzburg 0-1

Thomas Darazs, antrenorul celor de la LASK Linz, a fost întrebat de jurnaliștii austrieci despre duelul de joi cu FCSB și s-a declarat optimist.

Dacă am reușit să o provocăm pe Salzburg, care spune că ca e de departe cea mai bună echipă din Austria, având posesie mai mare și șuturi mai multe, atunci cred că ne putem aștepta la mai mult cu FCSB Thomas Darazs

FCSB este pregătită de partida cu LASK Linz

Charalambous a subliniat că, deși LASK Linz este un adversar puternic, el crede în șansele echipei sale:

„LASK Linz este un club de nivel înalt. Știm că va trebui să suferim și să dăm tot ce avem mai bun pentru a obține un rezultat bun, care să ne ajute la returul de peste o săptămână.

S-a văzut și în duelurile precedente, cu Maccabi și Sparta. Au fost două meciuri echilibrate, decise doar de niște detalii. Am senzația că va fi la fel și acum.

LASK este o echipă care are calitate individuală, însă cred foarte mult în jucătorii mei”.

Florin Tănase nu va putea ajuta FCSB în meciul cu LASK Linz

Antrenorul a recunoscut că Florin Tănase, recent revenit în echipă, nu este încă la capacitatea fizică maximă, dar este încrezător că va aduce un aport semnificativ în meciurile următoare.

Florin Tănase este un jucător cu multă experiență, cu multă calitate. Am spus și săptămâna trecută că încă nu este pregătit sută la sută, dar se îmbunătățește de la zi la zi. Mă bucur că e în lot și sunt sigur că ne va ajuta. Elias Charalambous

Cum va arăta FCSB Lotul ofertant deschide o dilemă: care pot fi cele două echipe, una de campionat, cealaltă de Europa
11.09
Cum va arăta FCSB Lotul ofertant deschide o dilemă: care pot fi cele două echipe, una de campionat, cealaltă de Europa
Jordan Chiles, la MTV VMA Gimnasta americană, premiată pe scena unuia dintre cele mai importante evenimente muzicale din SUA
Gimnastica
09:25
Jordan Chiles, la MTV VMA Gimnasta americană, premiată pe scena unuia dintre cele mai importante evenimente muzicale din SUA
Lovitură de imagine  Răzvan Lucescu  transferă  la PAOK un câștigător de Liga Campionilor
11.09
Lovitură de imagine Răzvan Lucescu transferă la PAOK un câștigător de Liga Campionilor
Lovitură de imagine  Răzvan Lucescu transferă la PAOK un câștigător de Liga Campionilor
„I-am tras un pumn lui Baggio!”   Povestea lui Salvatore Schillaci, cel mai bun fotbalist al Campionatului Mondial din 1990
Special
11.09
„I-am tras un pumn lui Baggio!” Povestea lui Salvatore Schillaci, cel mai bun fotbalist al Campionatului Mondial din 1990