FCSB - RFS  Reacții la cald de la masa presei:  5 stele pe teren  + marele minus al campioanei în prima etapă din Europa League +10 foto
FCSB, debut perfect în Europa League. Foto: Raed Krishan

FCSB - RFS Reacții la cald de la masa presei: 5 stele pe teren + marele minus al campioanei în prima etapă din Europa League

• FCSB - RFS 4-1. Campioana a depășit momentul dificil din prima repriză, când a fost egalată, zburând după pauză în fața letonilor la startul fazei principale de Europa League.
  • Marcatorul Bîrligea, surpriza Chiricheș, al doilea marcator Ștefănescu, portarul sigur Târnovanu și Olaru, căpitanul „dublei”. Secretele FCSB joi seară.

Național Arena, gazon proaspăt schimbat, teren ideal pentru un joc de calitate la startul Europa League.

Aparent, totul era pregătit pentru un meci bun și o victorie FCSB în fața echipei considerate „cea mai slabă adversară” în faza principală EL. Dar nu era atât de slabă. În prima repriză, cel puțin, nu a fost.

Totuși, roș-albaștrii aveau 2-1 la pauză. Nu era exact cum ar fi vrut Elias Charalambous, jucătorii lui se puteau desprinde, însă tot era o situație pozitivă. Conduceau, după ce fuseseră egalați.

FCSB, locul 2 în Europa League Doar Ajax e peste  campioana României  după prima etapă!
FCSB, locul 2 în Europa LeagueDoar Ajax e peste campioana României după prima etapă!
FCSB, locul 2 în Europa League Doar Ajax e peste campioana României după prima etapă!

Bîrligea: primul gol la debutul european pentru FCSB

Patru oameni ai campioanei au scris prima repriză. Al 5-lea a scris a doua repriză.

În primul rând, Daniel Bîrligea, vârful transferat cu 2,5 milioane de la CFR..

După ce a fost strivit de agresivitatea lui Papp la debutul în campionat, schimbat după pauză la 1-1 cu Petrolul, s-a revanșat la debutul european.

Dinamic, percutant, a presat mereu careul advers, i-a forțat pe fundașii lui RFS să greșească.

Cel mai important, a fost acolo, în fața porții, reluând în plasă mingea respinsă de portarul Ondoa după recuperarea lui Miculescu (la eroarea lui Ondoa) și infiltrarea lui Olaru. 1-0, trecuseră doar opt minute.

Primul gol continental al lui Bîrligea la FCSB. De bucurie, a sprintat până la banca de rezervă roș-albastră, sărind în brațele lui Charalambous.

Tot vârful a influențat faza golului de 2-1. Din cădere, i-a pasat lui Chiricheș, care a prelungit mingea spre șutul lui Ștefănescu.

Bîrligea confirmă Gol după  53 de minute  în tricoul FCSB

Al doilea, Vlad Chiricheș. Nimeni nu se aștepta ca el să joace. La conferința ce a precedat partida, antrenorul a spus: „Pregătiți-vă, îl veți revedea cât de curând”. Subtil, anunța ceva.

Surprinzător, jucătorul pe care patronul clubului voia să-l îndepărteze de pe lista UEFA a devenit titular într-un meci foarte important al sezonului.

Și Chiricheș a ieșit în evidență într-o fază esențială a primei reprize. Stoperul a pornit acțiunea ofensivă, apoi a avansat pentru a spriijni ofensiva. Tocmai el a reușit assistul pentru 2-1.

Assist Chiricheș Fundașul lui FCSB i-a răsplătit încrederea lui Charalambous cu o  pasă decisivă  într-un moment-cheie cu RFS

Al treilea a fost Marius Ștefănescu. Și el criticat deseori de proprietar de când a fost adus de la Sepsi cu 1,3 milioane, a fost trecut pe bancă, nu a confirmat până acum, încă nu s-a adaptat total, însă joi seară a desprins FCSB într-un moment delicat.

A apărut în centrul careului, în poziție de vârf, desprinzându-se excelent de adversarul direct și șutând direct la assistul lui Chiricheș.

Era 2-1 mai ales pentru că Ștefănescu a fost în cel mai bun loc în cel mai bun moment.

Gol Ștefănescu

Gol Ștefănescu Gol Ștefănescu Gol Ștefănescu Gol Ștefănescu Gol Ștefănescu
+10 Fotografii

Târnovanu: a salvat FCSB la un contraatac riscând să se accidenteze

Al patrulea a fost Ștefan Târnovanu. Titular indiscutabil la FCSB, testat ca titular și de Mircea Lucescu la națională, tânărul portar a dat ușoare semne de nesiguranță la ultimele partide.

Nu a avut cea mai convingătoare prestație la 3-1 cu Lituania, printre „tricolori”, nu a părut decis la ieșirea pe centrare la golul primit cu Petrolul (1-1).

Dar antrenorul l-a susținut. A spus la conferință că are încredere totală în el, că nu simt niciun strop de nesiguranță.

Joi seară, Târnovanu a apărat bine. În prima repriză, mai ales la 1-0, a ieșit curajos și a blocat contraatacul extrem de periculos al letonilor în situație de unu contra unu.

Și, chiar dacă a luat gol după o fază fixă, de 1-1, a ținut FCSB în cursă cu siguranța sa.

Olaru: „dubla” căpitanului. După pauză, a fost doar el

Repriza a doua i-a aparținut lui Darius Olaru. Căpitanului. El a fost al 5-lea.

Până la pauză, nu a fost cel mai inspirat joc al său. A greșit neașteptat de multe pase. A părut nervos.

A ieșit total schimbat de la vestiare, după pauză. Și a înscris de două ori, finalizând în stilul caracteristic.

De fiecare dată, mingea a fost lansată cu o viteză amețitoare din piciorul său, aproape rupând plasa. 3-1 și 4-1 au fost ale lui.

Darius Olaru, gol 3-1

Darius Olaru, gol 3-1 Darius Olaru, gol 3-1 Darius Olaru, gol 3-1 Darius Olaru, gol 3-1 Darius Olaru, gol 3-1
+8 Fotografii

Minusul: le-au permis letonilor să respire și să reintre în joc

Rămâne și un mic minus într-o seară solidă a campioanei. În prima repriză, în a doua sa jumătate, le-a permis letonilor să reintre în joc.

Au rămas spații neacoperite, și roș-albaștrii au fost surprinși și egalați după o fază fixă. Alt gol primit după un corner în acest sezon.

Dar, mai important decât orice, FCSB a trecut peste acele momente. Și a învins convingător. 4-1 e foarte bun la start. Chiar și în fața RFS.

04.10
MM îl apără pe Olaru  „E  jucătorul #1  din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
04.10
MM îl apără pe Olaru „E jucătorul #1 din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și  n-a mai putut să doarmă !”
04.10
FCSB îi provoacă insomniiPatronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă!”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă !”
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu  a anunțat convocările  pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB,  neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
04.10
„Nu vizionez!” Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică: „Pregăteam meciul cu Botoșani”
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un  golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
04.10
Diaspora, izvorul RomânieiMircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac, cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Premieră la FCSB Primă după victoria cu PAOK: ce  bonus  primește fiecare jucător