pușcaș la Bodrum Internaționalul român a semnat cu  nou-promovata  din Turcia
George Pușcaș

pușcaș la BodrumInternaționalul român a semnat cu nou-promovata din Turcia

• George Pușcaș părăsește Genoa și fotbalul italian. Ajunge la Bodrum, echipă promovată în acest an în Super Lig.
  • Atacantul în vârstă de 28 de ani are un contract pe trei sezoane, cu 900.000 de euro salariu în fiecare stagiune.
  • Bodrum îi plătește clubului genovez un milion de euro sumă fixă, plus 500.000 sub formă de bonusuri.

După un deceniu în vestul continentului, în Italia și Anglia, George Pușcaș se mută în partea opusă a Europei. În Turcia!

22:05 Pușcaș, prezentat oficial la Bodrum

Atacantul român a fost protagonistul unui video special pe rețelele de socializare ale clubului turc:

*****

Știrea inițială

Pușcaș negocia de două săptămâni cu Bodrum

„Tricolorul” avea contract la Genoa până în 2026, dar antrenorul Alberto Gilardino nu l-a inclus în planurile sale nici în acest sezon, după ce îl împrumutase în Serie B (Bari) în returul stagiunii trecute.

SUFERINȚA UNUI TRICOLOR Bogdan Racovițan e  mereu lovit  în plină ascensiune. Al doilea sezon pierdut la Rakow

Ajunge în Super Lig, la nou promovata Bodrum, cu care negociază de la sfârșitul lui iulie.

Jurnalistul italian Gianluca Di Marzio a postat un mesaj pe X, confirmând că atacantul în vârstă de 28 de ani se va transfera definitiv la Bodrum.

Pușcaș, contract pe 3 sezoane, același salariu anual ca la Genoa

Va semna la alb-verzi un contract valabil până în 2027 și va primi același salariu anual pe care îl avea la Genoa, 900.000 de euro.

Clubul peninsular, care îl cumpărase cu 2,5 milioane de la Reading în vara lui 2023, a cerut 1,5 milioane în schimbul său, dar în cele din urmă se va mulțumi cu un milion sumă fixă, plus 500.000 sub formă de bonusuri

7 ani și jumătate
a jucat George Pușcaș în Italia, la Inter, Bari, Benevento, Novara, Palermo, Pisa și Genoa. Între august 2019 și ianuarie 2022 a evoluat la Reading, în liga secundă engleză

Pușcaș nu a punctat deloc la Genoa în Serie A

La Genoa, a înscris numai patru goluri într-un sezon și jumătate. Toate în primul, când echipa era în Serie B.

După promovarea în elita Italiei, în vara lui 2023, nu a mai punctat deloc în tricoul „Grifonului”.

A fost titularizat o singură dată, la 1-2 cu Frosinone, jucând în opt partide un total de 185 de minute (23,1 în medie pe meci). Zero goluri și zero assisturi.

Un gol în ultimele 10 meciuri la națională

În această perioadă, a fost convocat constant la națională. În ultimele zece întâlniri a marcat un singur gol, la 2-1 cu Israel în preliminariile Euro.

La turneul final, a fost rezervă în toate cele patru meciuri, intrând doar de două ori: în minutul 75 la 3-0 cu Ucraina și în 67 la 1-1 cu Slovacia.

11 goluri
a înscris George Pușcaș în 44 de selecții la echipa națională
CE NU S-A VĂZUT LA TV4 momente surprinse la România - Lituania: Lucescu uimește pe toată lumea + De ce s-a certat Ianis cu „tușierul”
09:07
CE NU S-A VĂZUT LA TV4 momente surprinse la România - Lituania: Lucescu uimește pe toată lumea + De ce s-a certat Ianis cu „tușierul”
„I-am criticat serios”Lucescu, despre Hagi și Mitriță: „Cu Kosovo au fost relaxați, superficiali, acum au fost decisivi”
00:52
Contraatacul care ne place  România - Lituania 3-1:  Concluzii la cald  de la masa presei
09.09
Contraatacul care ne place România - Lituania 3-1: Concluzii la cald de la masa presei
Contraatacul care ne place  România - Lituania 3-1: Concluzii la cald de la masa presei
VAR tricolorDouă faze cruciale judecate de arbitrajul video în favoarea României! Cum am ajuns de la eșec la victorie în numai 6 minute