Meciul #2 Istvan Kovacs, delegat din nou la  Euro 2024 ! Ce partidă va arbitra
Istvan Kovacs (sursă foto: imago)

Meciul #2Istvan Kovacs, delegat din nou la Euro 2024! Ce partidă va arbitra

• Istvan Kovacs va arbitra al doilea meci la Campionatul European din Germania.
  • Cel mai bun arbitru român va conduce la centru meciul Cehia - Turcia, decisiv pentru calificarea în optimile de finală.
  • Cehia - Turcia este liveTEXT pe GOLAZO.ro și în direct pe ProTv, miercuri, de la ora 22:00.

Istvan Kovacs (40 ani) va fi ajutat de asistenții Vasile Marinescu și Ovidiu Artene, iar al patrulea oficial va fi Espen Eskas din Norvegia.

În camera VAR se vor afla olandezii Pol van Boekel și Rob Dieperink, dar și germanul Marco Fritz.

Nu s-a văzut în joc!  Antrenorul lui  Stanciu , nemulțumit de evoluția cu Belgia: „Nu a fost jucătorul pe care îl știam”
Nu s-a văzut în joc! Antrenorul lui Stanciu, nemulțumit de evoluția cu Belgia: „Nu a fost jucătorul pe care îl știam”
Nu s-a văzut în joc!  Antrenorul lui Stanciu , nemulțumit de evoluția cu Belgia: „Nu a fost jucătorul pe care îl știam”

Kovacs, notă mare după Slovenia - Serbia

Pentru Istvan Kovacs, meciul Cehia - Turcia este al doilea pe care îl va conduce la centru la acest turneul final, după partida Slovenia - Serbia, scor 1-1.

După jocul de pe Allianz Arena, presa din străinătate i-a acordat nota 7 celui mai bun arbitru din România.

„Performanță remarcabilă pentru Istvan Kovacs, care a arbitrat corect și a ținut jocul sub control.

În repriza a doua, a avut mai mult de muncă din cauza tensiunii jucătorilor din finalul jocului”, a notat archivovar.es.

Kovacs fluieră și câștigă

Istvan Kovacs a fost recompensat de UEFA cu 5.000 de euro după meciul Slovenia-Serbia, în timp ce asistenții Marinescu și Artene au primit câte 2.500 euro.

În cazul în care va fi delegat la centru în fazele finale, Istvan Kovacs va fi recompensat cu 10.000 de euro, în timp ce asistenții, arbitrul VAR și cel de-al patrulea oficial vor primi 5.000 de euro.

Kovacs va bifa la partida Turcia-Cehia a treia prezență la un turneul final de Campionat European.

Istvan Kovacs a mai arbitrat Macedonia de Nord-Olanda, meci din cadrul turneului final din 2020.

Cine sunt arbitrii de la Euro 2024

Pe listă se regăsește și argentinianul Facundo Tello. Acesta a fost selectat ca urmare a unui acord existent între UEFA și CONMEBOL, forurile internaționale care coordonează competițiile din Europa și America de Sud.