Galata, out din Ligă  Young Boys, Sparta Praga și Salzburg s-au calificat în Liga Campionilor +  Rrahmani , gol la debut
Rrahmani a marcat pentru Sparta Praga în play-off-ul Ligii Campionilor. Foto: IMAGO

Galata, out din Ligă Young Boys, Sparta Praga și Salzburg s-au calificat în Liga Campionilor + Rrahmani, gol la debut

• Young Boys Berna, Sparta Praga și Salzburg s-au calificat în faza principală din Liga Campionilor, în urma rezultatelor înregistrate în play-off.
  • Galatasaray, Malmo FF și Dinamo Kiev vor evolua în Europa League.
  • Albion Rrahmani (23 ani) a înscris la debutul pentru Sparta Praga, echipă care a eliminat-o pe FCSB. Atacantul kosovar a fost transferat de campioana Cehiei de la Rapid.
  • Tragerea la sorți va avea loc joi, de la ora 19:00, liveTEXT pe GOLAZO.ro.
PAFOS - CFR Cluj  Cine transmite la TV meciul decisiv din  play-off-ul Conference League

Doar 4 locuri mai sunt disponibile pentru prima ediție în noul sistem ligă din Champions League. Marți seară, în primele 3 meciuri din returul play-off-ului, ultimul tur preliminar înainte de faza principală, Young Boys, Sparta Praga și RB Salzburg au obținut calificarea.

Play-off Liga Campionilor: Rrahmani, primul gol pentru Sparta Praga

După 2-0 în Suedia, Sparta Praga, echipa care a oprit-o pe FCSB în turul III, s-a impus și pe teren propriu. Nu fără emoții. Putea închide meciul în minutul 19, însă Birmancevic a ratat o lovitură de pedeapsă.

Malmo a irosit și ea șansa de a reintra în calculele calificării după numai 8 minute, când și Christiansen a ratat un penalty. Cehii au izbutit să înscrie în finalul meciului, când suedezii s-au aruncat în ofensivă.

Haraslim a înscris în minutul 80 după un al treilea penalty dictat de arbitru. Trei minute mai târziu, Albion Rrahmani, abia transferat de la Rapid, a marcat primul său gol pentru Sparta.

Haraslim a driblat un adversar în careu, în partea stângă, și a trimis balonul pe jos în fața porții, reluat în plasă din alunecare de kosovar.

Austria, două echipe în Liga Campionilor

Dinamo Kiev n-a reușit să întoarcă rezultatul din tur, 0-2 cu RB Salzburg. Austriecii au deschis scorul în minutul 12 prin Daghim, în timp ce Vanat a egalat în minutul 29.

Dinamo n-a mai reușit însă să marcheze până la final, iar Austria va avea în premieră două echipe în Liga Campionilor, Sturm Graz fiind calificată direct.

Galatasaray ratează calificarea

După 2-3 în tur, echipa de vedete a lui Galatasaray nu a reușit să întoarcă pe teren propriu rezultatul.

Turcii au ratat din toate pozițiile, iar Virginius a închis meciul în ultimele minute. Nervii au cedat la Galata. Imediat după gol, Muslera, căpitanul „leilor”, l-a lovit cu piciorul pe marcatorul golului care sărbătorea reușita alături de colegi. Uruguayanul a văzut „roșu” direct și va lipsi la primele meciuri din Europa League.

Știm deja 32 de echipe calificate

Din acest sezon, numărul echipelor în faza principală a crescut de la 32 la 36. Nu mai puțin de 29 au fost calificate direct, cele mai multe din Italia și Germania, câte 5.

Mai sunt 4 locuri puse în joc

Ultimele 4 echipe calificate vor fi stabilite miercuri seară după disputarea ultimelor meciuri din play-off:

• Qarabag - Dinamo Zagreb (0-3 în tur)
  • Slavia Praga - Lille (0-2 în tur)
  • Slovan Bratislava - FC Midtjylland (1-1 în tur)
  • Steaua Roșie Belgrad - Bodo/Glimt (1-2 în tur)

Galatasaray - Young Boys 0-1 (2-4 la general)

• A marcat: Virginius '88

min. 90 - Muslera a fost eliminat după ce l-a lovit pe Virginius cu piciorul în timp ce rivalul său sărbătorea reușita.

min. 87 - Gol Young Boys! Virginius marchează și pune capăt speranțelor turcilor.

min. 56 - Ayhan reia balonul în plasă, însă golul lui Galatasaray e anulat pentru o poziție evidentă de ofsaid.

min. 31 - Colley urmărește o minge care a lovit bara și înscrie pentru Young Boy, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid.

• Antrenor: Patrick Tahmen.

Sparta Praga - Malmo FF 2-0 (4-0 la general)

• Au marcat: Haraslin '80 (p.), Rrahmani '83

min. 83 - Gol Sparta! Rrahmani, atacant transferat de la Rapid, înscrie în primul meci disputat pentru campioana Cehiei.

min. 80 - Gol Sparta! Haraslin transformă al treilea penalty din acest meci.

min. 27 - Penalty ratat și de Malmo. Vindahl apără execuția lui Christiansen.

min. 19 - Birmancevic ratează un penalty pentru Sparta.

• Sparta Praga: Vindahl - Vitik, Panak, Sorensen - Wiesner, Laci, Kairinen, Rynes - Birmancevic, Olatunji, Haraslin
  • Rezerve: Danek, Krasniqi, Kuchta, Pavelka, Preciado, Ross, Rrahmani, Sadilek, Solbakken, Tuci, Vorel, Zeleny
  • Antrenor: Lars Friss
  • Malmo FF: Dahlin - Rosier, Jansson, Zatterstrom - Stryger Larsen, Pena, Johnsen, Busanello - Rieks, Kiese Thelin, Christiansen
  • Rezerve: Ali, Berg, Bolin, Botheim, Jorgensen, Loukili, Makolli, Olsson, Persson, Ricardo, Rosengren, Skogmar
  • Antrenor: Henrik Rydstrom

Salzburg - Dinamo Kiev 1-1 (3-1 la general)

• Au marcat: Daghim '12 / Vanat '29

min. 29 - Gol Dinamo Kiev! Vanat primește o pasă pe culoar de la Shaparenko și marchează cu un șot la colțul lung.

min. 12 - Gol Salzburg! Daghim intră spre centru din flancul drept și înscrie din careu.

• Salzburg: Blaswich - Van der Brempt, Piatkowski, Baidoo, Dedic - Bidstrup, Capaldo, Kjaergaard - Daghim, Yeo, Gloukh
  • Rezerve: Blank, Diakite, Diambou, Gourna, Hamzic, Lukic, Mellberg, Nene, Okoh, Ratkov, Schlager
  • Antrenor: Onur Cinel
  • Dinamo Kiev: Bushchan - Tymchyk, Popov, Mykjavko, Dubinchak - Pikhalyonok, Brazhko, Shaparenko - Yarmolenko, Vanat, Kabaev
  • Rezerve: Andriyevski, Bilovar, Bragaru, Ceballos, Karavaec, Lonwijk, Mykhalneko, Rubchynskyi, Supryaga, Vivcharenko, Voloshyn
  • Antrenor: Oleksandr Shovkovsky
L-au blocat în România!   Dedesubturile recursului  depus de americani pentru medalia de bronz a Anei Bărbosu: „Aici este hiba”
Jocurile Olimpice
00:13
L-au blocat în România! Dedesubturile recursului depus de americani pentru medalia de bronz a Anei Bărbosu: „Aici este hiba”
L-au blocat în România!  Dedesubturile recursului depus de americani pentru medalia de bronz a Anei Bărbosu: „Aici este hiba”
Champions League  Superduel pe San Siro,  11 goluri  în meciul lui Bayern + Mbappe & Endrick, primele reușite în UCL pentru Real Madrid
17.09
Champions League Superduel pe San Siro, 11 goluri în meciul lui Bayern + Mbappe & Endrick, primele reușite în UCL pentru Real Madrid
Champions League  Superduel pe San Siro, 11 goluri în meciul lui Bayern + Mbappe & Endrick, primele reușite în UCL pentru Real Madrid
De la Barcelona la Rapid Echipa de handbal feminin a Rapidului a adus un antrenor de la catalani