PAFOS - CFR Cluj  Cine transmite la TV meciul decisiv din  play-off-ul Conference League
CFR Cluj/Foto:sportpictures.eu

PAFOS - CFR Cluj Cine transmite la TV meciul decisiv din play-off-ul Conference League

• CFR Cluj și Pafos se vor duela pentru calificarea în faza pincipală din Conference League.
  • Meciul retur din play-off va avea loc joi, 29 august, de la ora 20:00, liveTEXT pe GOLAZO.ro și în direct pe Digi Sport 1 și Prima Sport 1.
  • În tur, CFR s-a impus, scor 1-0.

Drepturile TV au fost cumpărate de Digi Sport 1 și Prima Sport 1, televiziunile care au transmis și partida tur.

Pafos - CFR Cluj se vede la TV

Ardelenii s-au impus dramatic în tur, datorită unui gol marcat de Korenica în minutul 17. Echipa lui Dan Petrescu a jucat mai mult de o repriză în inferioritate numerică, după un gest necontrolat făcut de Ciprian Deac, care a dus la un cartonaș roșu pentru decarul vicecampioanei.

CFR Cluj - Pafos 1-0  Petrescu salvează  victoria , după mai bine de o repriză în inferioritate

CFR nu a primit gol în precedentele runde din preliminarii, iar acum se află la doar 90 de minute distanță de calificarea în Conference League.

Cred că ne așteaptă cel mai important meci al sezonului. Pafos este mult mai bună pe teren propriu, mult mai agresivă decât joacă în deplasare. Dacă în deplasare au mai pierdut meciuri, acasă au bătut. Au avut o atitudine foarte bună mereu. Știu că ne așteaptă un meci destul de greu” Laurențiu Rus, antrenor secund CFR Cluj

Cine este Pafos

Pafos FC este un club înființat în anul 2014, care joacă pe Stadionul „Stelios Kyriakides”, cu o capacitate de 9.300 de locuri.

În 2014, Pafos FC a luat ființă după fuziunea dintre AEP Pafos și AEK Kouklia. Clubul aparține afaceriștilor ruși Sergey Lomakin și Roman Dubov.

• Pafos a bifat cel de-al optulea sezon consecutiv pe prima scenă a fotbalului din Cipru, având cea mai bună clasare - un loc 4, în 2022/2023.

Pafos a ajuns în Europa după ce a reușit să cucerească Cupa Ciprului, pentru prima dată în istoria clubului.

Conform transfermarkt.de, lotul celor de la Pafos este cotat la 24.000.000 de euro.