Olanda - Franța  Favoritele au dezamăgit: primul  0-0  de la Euro. Mbappe, uitat pe bancă +7 foto
Olanda - Franța, la EURO 2024/ Foto: Imago

Olanda - Franța Favoritele au dezamăgit: primul 0-0 de la Euro. Mbappe, uitat pe bancă

• Olanda și Franța au terminat la egalitate, scor 0-0, vineri seară, într-o partidă din etapa a II-a din Grupa D de la EURO 2024.
  • Este primul meci de la EURO 2024 în care nu se marchează niciun gol.

Olanda - Franța 0-0. Mbappe uitat pe bancă

Olanda și Franța au rămas datoare după meciul direct. Au oferit doar 70 de minute de fotbal total, apoi au intrat pe modulul de conservare.

Au preferat să joace la siguranță, fără riscuri, pentru a-și proteja rezervele de energie în vederea următoarelor partidei.

În prima repriză, Olanda și Franța au practicat un fotbal mult mai deschis, mai dezinvolt, cu ocazii importante la ambele porți.

Fotbal creativ, în viteză, presărat cu șuturi de la distanță. Toate au alcătuit rețeta unei reprize reușite.

În actul secund, Olanda nu a mai putut ține ritmul. Au urmat 20 de minute în care Franța a dominat copios și a ratat câteva ocazii mari de gol.

• șuturi pe lângă poartă: 0-6

Totuși, golul a picat în poarta „cocoșului galic”. Simons a șutat de la distanță, însă Dumfries se afla pe traseul balonului, în ofsaid, și l-a încurcat pe portarul francez Maignan.

Centralul Anthony Taylor a cerut verificarea deciziei la VAR, iar după trei minute aceasta a venit: ofsaid!

În ultimele 20 de minute, atât Olanda, cât și Franța au preferat să plimbe minge în zonele sigure ale terenului, cu foarte mingi jucate înapoi, la trecerea timpului.

Un joc „ca între prieteni”, la capătul căruia s-a arătat un singur cartonaș galben: olandezul Schouten, minutul 31.

Cele două formații au acumulat patru puncte și se califică la braț în „optimi”.

În ultima rundă, însă, se va decide ordinea exactă. Olanda va juca împotriva Austriei, în timp ce Franța va întâlni o Polonie deja eliminată.

Min. 90+6: Final de partidă!

Min. 79: Schimbare, Olanda: iese Depay, intră Weghorst.

Min. 75: Dublă schimbare Franța: ies Dembele și Thuram, intră Coman și Giroud.

Min. 73: Triplă schimbare Olanda: ies Simons, Schouten și Frimpong, intră Wijnaldum, Veerman și Geertruida.

Min. 72: După trei minute de verifică, reușita nu este validată din camera VAR.

Min. 69: Xavi Simons înscrie, dar se semnalizează ofsaid. Dumfries se afla pe traiectoria lui Maignan, iar portarul francez nu a putut plonja spre balon.

Min. 68: Dembele îl întoarce pe toate fețele pe Ake, dar șutul său este peste poarta lui Verbruggen.

Min. 65: Uriașă ocazie pentru Franța! Griezmann reia din câțiva metri, nu pune forță, iar Verbruggen respinge excelent. Corner.

Min. 63: Șansă bună, Franța! Tchouameni reia cu capul periculos, dar peste poarta lui Verbruggen.

Min. 61: Francezii sunt mai periculoși. Thuram șutează periculos, dar nu nimerește poarta.

Min. 52: Kante încearcă un șut de la mare distanță, dar mingea trece mult peste poartă.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45+2: Pauză!

Min. 43: Griezmann reia cu capul, din careu, dar Verbruggen reține în siguranță.

Min. 36: Simons șutează de la 20 de metri, dar o face moale, fără probleme pentru Maignan.

Min. 31: Cartonaș galben, Olanda! Schouten este avertizat.

Min. 28: Șansă bună pentru Franța! Thuram șutează tare, din unghi, dar peste poartă!

Min. 18: Ocazie, Olanda! Gakpo șutează la colțul lung, cu pământul, dar Maignan se întinde perfect și respinge în corner.

Min. 6: Ce șansă! Griezmann șutează tare, de la marginea careului, dar Verbruggen se întinde și respinge în corner.

Min. 1: Ocazie, Olanda! Frimpong șutează la colțul lung, dar Maignan are o interveție fantastică. Corner, Olanda.

Min. 1: A început partida!

Olanda - Franța. Echipele de start:

• Olanda: 1. Verbruggen - 22. Dumfries, 6. De Vrij, 4. Van Dijk (cpt.), 5. Ake - 24. Schouten, 7. Simons, 14. Reijnders - 12. Frimpong, 10. Depay, 11. Gakpo.
    Rezerve: 23. Flekken, 13. Bijlow - 25. Bergwijn, 16. Blind, 19. Brobbey, 3. De Ligt, 2. Geertruida, 26. Gravenberch, 20. Maatsen, 18. Males, 14. van de Ven, 16. Veerman, 9. Weghorst, 8. Wijnaldum, 21. Zirkzee.
    Selecționer: Ronald Koeman.
  • Franța: 16. Maignan - 5. Kounde, 4. Upamecano, 17. Saliba, 22. T.Hernandez - 14. Rabiot, 13. Kante, 8. Tchouameni - 7. Griezmann (cpt.), 11. Dembele - 15. Thuram.
    Rezerve: 23. Areola, 1. Samba - 25. Barcola, 6. Camavinga, 21. Clauss, 20. Coman, 19. Fofana, 9. Giroud, 12. Kolo Muani, 24. Konate, 10. Mbappe, 3. F.Mendy, 2. Pavard, 18. Zaire-Emery.
    Selecționer: Didier Deschamps

Arbitru: Anthony Taylor
Stadion: Red Bull Arena (Leipzig)
Capacitate: 40.000

________________________________________________

Ambele formații au debutat la EURO 2024 cu o victorie: Franța a trecut de Austria, scor 1-0, iar Olanda a trecut de Polonia, scor 2-1.

Se anunță un duel foarte echilibrat, între două naționale care se cunosc foarte bine.

Franța și Olanda s-au duelat recent, și-n campania de calificare pentru EURO 2024, iar de fiecare dată s-au impus francezii: 2-1 în Olanda și 4-0 în Franța.

De data aceasta, meciul se va juca pe teren neutru, la Leipzig, iar Olanda are trecutul de partea sa.

Olanda a învins-o pe Franța la EURO 2000 (3-2) și EURO 2008 (4-1), ceea ce le oferă un moral foarte bun în partidele oficiale de la turneele finale.

Francezii și olandezii s-au mai întâlnit o dată la EURO, în 1996, în faza sferturilor de finală. Atunci, formația din Hexagon s-a impus la lovituri de departajare, după 0-0 în timpul regulamentar.

• Selecționerul Franței, Didier Deschamps, a evoluat în partidele de la EURO 1996 și EURO 2000.

Mbappe, doar pe bancă!

Starul celor de la Real Madrid, Kylian Mbappe, va începe partida cu Olanda de pe banca de rezerve, după accidentarea dură suferită în meciul din prima rundă, cu Austria.

Mbappe a sărit la cap, însă, din inerție, austriacul Danso l-a lovit cu umărul în nas. Atacantul s-a prăbușit pe gazon, plin de sânge, și a trebuit să fie înlocuit.

în ultimele zile, Mbappe s-a pregătit normal, a luat parte la unele activități ale echipei, însă va juca în continuare purtând o mască de protecție.

Didier Deschamps a decis să nu riște cu Mbappe din primul minut al partidei cu Olanda. Cel mai probabil, acesta este așteptat să intre pe parcurs, în funcție și de cum vor decurge lucrurile în meci.