Revoltător Ce au  scandat  fanii lui Rijeka la meciul împotriva Corvinului
Suporterii celor de la Rijeka Foto:sportpictures.eu

RevoltătorCe au scandat fanii lui Rijeka la meciul împotriva Corvinului

• Corvinul Hunedoara și-a încheiat aventura în preliminariile Europa League, după ce a pierdut la mare luptă „dubla” cu Rijeka, scor 0-1 la general.
  • Fanii croați au oferit însă un moment scandalos în prelungirile partidei, când au început să scandeze „Ubi, ubi, ubi, cigani”, scandare care în limba română se traduce ca „Omorâți ţiganii”.

Dominată în prima repriză de Rijeka, Corvinul a avut o șansă uriașă de trimite meciul în prelungiri, dar Sergiu Buș a ratat penalty-ul de care au beneficiat hunedorenii, în minutul 76.

Scandare înfiorătoare a suporterilor croați

Arbitrul Sivert Oksnes Amland, centralul partidei, a prelungit meciul cu nu mai puțin de 10 minute, moment în care fanii croați au răbufnit.

Aceștia au început să scandeze „Ubi, ubi, ubi, cigani (n.r. - în traducere - Omorâți ţiganii)”, potrivit Prima Sport.

6.000 de spectatori
au fost prezenți la partida din Croația, dintre care 150 au fost suporteri români

Florin Maxim: „Dacă marca Buș, aveam șanse la calificare”

Florin Maxim a fost mulțumit de repriza a doua de la Rijeka și crede că dacă Buș ar fi marcat din penalty și ar fi trimis meciul în prelungiri, Corvinul ar fi putut obține calificarea.

„Știam că întâlnim o echipă puternică, știam că încep meciurile foarte bine, au subordonat echipe mai mari și mai bune decât noi.

Știind aceste lucruri, trebuia să gestionăm altfel începutul de meci. Dacă Manolache ar fi marcat în start, poate altul ar fi fost rezultatul meciului.

A doua repriză a fost consistentă, o repriză bună, o repriză etalon pentru viitorul nostru.

Dacă marcam la acel penalty, mai avea de jucat prelungiri, se putea întâmpla orice, puteam tranșa acest meci dacă reușeam să marcăm. Nu sunt supărat pe Buș, mă bucur că a avut curaj să execute acel penalty

Cineva trebuia să câștige, nu am fost noi în seara asta. Dar eu sunt mulțumit de joc. Urez succes în continuare celor de la Rijeka.

Băieții erau puțin supărați, dar nu avem timp să ne lamentăm, trebuie să ne regrupăm și să câștigăm meciul cu Astana de joia viitoare”, a declarat Florin Maxim la conferința de presă

Deși a pierdut, Corvinul își va continua aventura în cupele europene. Echipa antrenată de Florin Maxim urmează să întâlnească Astana, în turul 3 preliminar al Conference League.

TELEVIZARE România - Lituania   Cine transmite  revenirea lui Mircea Lucescu acasă, după 38 de ani + „Zidul Galben” pe Ghencea