Decisiv Rudiger, eroul Germaniei din partida cu danezii: „ Am fost disperați  să mergem mai departe”
Rudiger a fost numit „Omul Meciului” datorită unei prestații defensive impresionante.

DecisivRudiger, eroul Germaniei din partida cu danezii: „Am fost disperați să mergem mai departe”

• Germania s-a calificat în sferturile de finală ale EURO 2024, după ce a învins Danemarca, scor 2-0.
  • Rudiger a fost numit „Omul Meciului” datorită unei prestații defensive impresionante, în care a realizat 13 recuperări și a avut un procentaj perfect în duelurile aeriene.
  • Neamțul și-a impresionat fanii atunci când a celebrat fiecare minge respinsă.
Risc asumat  De la Fuente îl va folosi pe Lamine Yamal, în ciuda  restricţiilor  de vârstă din Germania

Antonio Rudiger, fundașul central al naționalei Germaniei, a fost unul dintre eroii echipei în victoria împotriva Danemarcei, în optimile de finală ale Campionatului European.

Cu patru șuturi blocate, fundașul central de la Real Madrid a jucat un rol crucial în menținerea porții lui Neuer neatinse în fața danezilor care s-au arătat periculoși.

• Stoperul lui Real Madrid a fost incert înaintea meciului din cauza unor probleme musculare.
  • Rudiger a jucat cu un bandaj la coapsă și a rezistat tuturor provocărilor fizice ale partidei.

„A fost cu adevărat solid, a câștigat multe dueluri pe parcursul întregului meci. A fost deosebit de puternic în jocul aerian și, de asemenea, foarte exact cu mingea”, a notat echipa de observatori tehnici UEFA.

Performanța sa remarcabilă a fost apreciată de colegii de echipă și de suporteri, care l-au aplaudat pentru devotamentul său și pentru că a reușit să evite un cartonaș galben care l-ar fi suspendat în sferturi.

La aceste meciuri, dacă pierzi, ești eliminat. Noi am fost disperați să mergem mai departe, pentru fanii noștri. Am luptat cu toții unul pentru altul și am făcut totul ca o echipă Antonio Rudiger

Rudiger celebrează ca un marcator atunci când respinge atacurile

Neamțul a fost privit cu admirație de fani atunci când l-au văzut bucurându-se ca un atacant care marchează, după ce a reușit să respingă o minge.

Germania va juca în sferturi împotriva echipei care va câștiga în meciul din optimi dintre Spania și Georgia.

Spania va înfrunta Georgia, astăzi, 30 iunie, de la ora 22:00, la Munchen, iar partida va putea fi urmărită liveTEXT pe GOLAZO.ro și în direct la Pro TV.