a 4-a finală Swiatek o învinge pe Gauff și e în ultimul act la  Roland Garros!

a 4-a finalăSwiatek o învinge pe Gauff și e în ultimul act la Roland Garros!

• Swiatek s-a calificat în a patra finală la Roland Garros
  • Ea le-a câștigat pe precedentele trei jucate

Lidera clasamentului mondial WTA și principala favorită a întrecerii de la Roland Garros, poloneza Iga Swiatek (23 de ani), s-a calificat în cea de-a patra sa finală a turneului parizian, după ce a dispus în semifinale de Coco Gauff (SUA, cap de serie numărul 3).

Swiatek s-a impus cu scorul de 6-2, 6-4, la capătul unui meci în care s-a dovedit a fi prea puternică pentru Gauff, la capătul unui meci care a durat o oră și 36 de minute.

Coco Gauff (20 de ani) se poate consola cu faptul că începând de luni va urca pe treapta a doua a clasamentului mondial, cea mai înaltă poziție a carierei.

3 titluri
din 3 finale are Iga Swiatek la Paris. Ea s-a mai impus în 2020, 2022 și 2023

Dacă se va impune în finala de sâmbătă, Swiatek va egala numărul de victorii consecutive pe zgura roșie din Franța. Până în prezent, doar Monica Seles și Justine Henin s-au mai impus de trei ori consecutiv.

Gauff a plâns de nervi: „Este ridicol!”

alt-text alt-text

Potrivit imaginilor transmise de Eurosport, americanca a cedat nervos de mai multe ori pe parcursul meciului, fiind nemulțumită de deciziile arbitrului de scaun, Aurelie Tourte:

„Am fost copleșită de tot, evident, pierdeam meciul. Când joci împotriva Igăi, fiecare punct contează, fiecare punct contează împotriva oricui, dar mai ales împotriva ei. A fost unul dintre acele momente foarte tensionate, dar am trecut peste asta. În mod normal, nu mă simt frustrată de astfel de decizii, dar cred că a fost o combinație a tot ceea ce se întâmpla în acel moment”.

Ea și-ar dori ca și în tenis să fie introdus sistemul de reluare video, așa cum se întâmplă și în alte sporturi.

„Tenisul este singurul sport în care nu avem un sistem de reluare video, multe decizii sunt luate de o singură persoană. În alte sporturi, sunt mai mulți arbitri care decid.

Este ridicol că nu îl avem în acest moment. Nu doar pentru că mi s-a întâmplat mie, ci pentru că toate sporturile îl au. Se iau multe decizii și este aiurea pentru un jucător să intre în plasă și să vadă că a avut dreptate", a precizat Gauff.

Adversara lui Swiatek din finală va fi italianca Jasmine Paolini, cap de serie numărul 12, care a trecut de rusoaica Mirra Andreeva.

Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!