Bătură degeaba  Universitatea Craiova - Maribor 3-2, dar  oltenii părăsesc Europa
Universitatea Craiova - Maribor

Bătură degeaba Universitatea Craiova - Maribor 3-2, dar oltenii părăsesc Europa

• Universitatea Craiova a obținut o victorie de palmares în fața celor de la Maribor, scor 3-2, în returul „dublei” manșe din turul 2 al preliminariilor Conference League.
  • Oltenii părăsesc Europa, Maribor merge mai departe și va întâlni învinsa din meciul dintre Vojvodina și Ajax.

Sub privirile a 18.620 de spectatori prezenți pe stadionul „Ion Oblemenco”, Universitatea Craiova a încercat să întoarcă rezultatul „dublei” manșe cu Maribor în favoarea sa.

Oltenii au avut o primă șansă de gol prin Mekvabishvili, în minutul 10, dar Jug a respins in extremis mingea în afara terenului. Koljic a fost și el aproape de gol, însă lovitura acestuia de cap s-a scurs pe lângă poartă.

După pauză, Mitriță a reușit să lovească primul, în minutul 52, cu un șut frumos la colțul lung. Oltenii mai aveau nevoie de un gol, iar acest lucru se simțea și în tribune, unde fanii începeau să-și încurajeze favoriții din ce în ce mai tare.

Echipa antrenată de Constantin Gâlcă a trecut de două ori pe lângă golul de 2-0, dar Mekvabishvili și Crețu nu l-au putut învinge pe Jung.

3 goluri în 15 minute

Minutul 68 a adus egalarea pe tabelă. Ilicic a profitat de o greșeală a defensivei oltene și l-a învins pe Popescu. Bucuria slovenilor nu a durat mult. Sierra a marcat pentru 2-1, iar Craiova mai avea la dispoziție 20 de minute pentru a duce meciul în prelungiri.

Intrat în minutul 75, Jakupovic a egalat la 2 și a redus la tăcere iureșul de pe „Oblemenco”. Oltenii au presat și au marcat și golul de 3-2, însă prea târziu pentru a spera la mai mult.

Universitatea Craiova-Maribor 3-2

• Au marcat:Mitriță('52),Sierra ('73), Koljic (90+5)/ Ilicic ('68), Jakupovic ('82)
  • 18.620 de spectatori asistă la această partidă

Final de meci! Universitatea Craiova câștigă, dar rămâne în afara cupelor europene.

Min.90+5-GOL Craiova, 3-2! Bancu centrează, iar Koljic trimite mingea în poartă.

5 minute de prelungire pentru repriza secundă

Min.89-Dublă schimbare la Universitatea Craiova! Au ieșit Mitriță și Vlădoiu ,au intrat Ndong și Mora.

Min.89-Cartonaș galben Craiova! Zaikov este avertizat petntru proteste!

Min.82-GOL Maribor, 2-2! Jakupovic marchează și reduce la tăcere publicul de pe Oblemenco.

Min.78-Cartonaș galben Universitatea Craiova! Alexandru Mitriță faultează un adversar din spate în semn de frustrare și este avertizat.

Min.75- Schimbare Maribor! Iese Bozic, intră Jakupovic.

Min.73-GOOOL Universitatea Craiova, 2-1! Sierra prinde un voleu senzațional, după o pasă venită de la Andrei Ivan.

Min.72-Dublă schimbare la Craiova! Ies Crețu și Mekvabishvili, intră Bairam și Houri.

Min.69-Cartonaș galben Maribor! Bourles este avertizat pentru o intrare dură asupra lui Mekvabishvili.

Min.68-GOL Maribor, 1-1! Oltenii greșesc, iar Ilicic profită și înscrie.

Min.63- Șansă uriașă Craiova! Mitriță centrează, Crețu lovește mingea cu capul, dar Jug respinge mingea în corner.

Min.61-Schimbare Maribor! Iese Barosoc, intră Bourles.

Min.59-Ocazie mare Maribor! Barisic șutează bine de la 16 metri, dar mingea nu prinde efectul dorit și se duce pe lângă poartă.

Min.57-O nouă șansă bună pentru Craiova! Mekvabishvili șutează din afara careului, însă Jung respinge în corner.

Min.52-GOOOL Universitatea Craiova, 1-0! Mingea ajunge la Alexandru Mitriță după un carambol, iar jucătorul Craiovei finalizează cu un șut frumos din interiorul careului.

Min.49- Dublă ocazie Universitatea Craiova! Andrei Ivan și Alexandru Mitriță nu reușesc să îl învingă pe Jug.

Min.46-Începe repriza secundă! Constantin Gâlcă face prima schimbare: Iese Paradela, intră Ivan.

Min.45+3-Pauză pe Ion Oblemenco!

Prima repriză va fi prelungită cu 3 minute

Min.40-Ocazie mare pentru Maribor! Beugre îl găsește pe Barisic în fața porții, însă Popescu anticipează excelent și iese inspirat.

Min.38-Șut bun a lui Mitriță, de la marginea careului,dar Jug respinge.

Min.31-Cartonaș galben pentru Maribor! Ilicic este avertizat pentru proteste.

Min.28-Ocazie pentru Maribor! Repas șutează bine de la marginea careului, însă Popescu respinge.

Min.25-Pauză de hidratare la Craiova! 30 de grade sunt acum în Bănie.

Min.22-O nouă ocazie a oltenilor! Koljic reia pe lângă poartă o centrare excelentă a lui Vlădoiu. Jucătorul Craiovei cere penalty, dar se alege doar cu un cartonaș galben pentru proteste.

Min.10-Prima ocazie de gol a Craiovei! Mekvabishvili a centrat excelent, iar Paradela a reulat cu capul, dar Jug a respins mingea în corner.

Min.1- A început partida!

Universitatea Craiova - Maribor, echipele de start

• Universitatea Craiova: L. Popescu - Vlădoiu, Zajkov, Sierra, Bancu (cpt.) - Crețu, Oshima - Paradela, Mekvabishvili, Mitriță - Koljic
  • Rezerve: Lung - Ivan, Baiaram, Nchama, Houri, Badelj, Mora, Căpățînă, Barbu, Bană, Gașpăr, Danciu
  • Absenți: Maldonado (suspendat), Screciu (în recuperare)

Gâlcă: „Cred în echipa noastră”

Antrenorul oltenilor speră ca jucătorii săi să arate o altă atitudine față de meciul tur și să obțină calificarea.

„Trebuie să avem agresivitate, intensitate, calitate în acțiuni atât în defensivă, cât și în ofensivă. Trebuie să avem o comunicare bună în teren, să fim o echipă compactă defensiv, să avem agresivitate și să se vadă din primul minut că vrem să întoarcem acest rezultat.

Știm că Maribor este o echipă bună, dar jucăm acasă, alături de suporterii noștri și sper să fie un factor important pentru noi acest lucru.

Cred în echipa noastră, cred în calitatea echipei. Când suntem concentrați, când avem agresivitate, intensitate și când suntem sprijiniți de suporteri, cu siguranță vom face un meci bun și vom încerca să ne impunem din primul minut”, a declarat Gâlcă înainte de meci.

Nu va fi un meci uşor, plecăm cu dezavantaj, dar fiecare trebuie să dea maximum, contează foarte mult să mergem mai departe, după 90 sau 120 de minute. Trebuie să intrăm cu atitudine, dar şi cu mintea limpede. Jucăm acasă, cu publicul, avem şanse mari dacă marcăm repede, eu sunt convins că putem face un meci mare Alex Mitriță

VIDEO Suporterii, la antrenamentul oficial

Miercuri seară, suporterii oltenilor au venit pe „Oblemenco” la antrenamentul oficial al echipei, pentru a -i mobiliza pe jucători înaintea partidei cu Maribor: