Gol Rațiu  „Sonic”,  prima reușită în La Liga pentru Rayo Vallecano! Explicația gestului haios făcut după ce a marcat
Andrei Rațiu. Foto: Imago

Gol Rațiu„Sonic”, prima reușită în La Liga pentru Rayo Vallecano! Explicația gestului haios făcut după ce a marcat

• Andrei Rațiu (26 de ani), fundașul lui Rayo Vallecano, a marcat primul său gol în La Liga în victoria cu Osasuna, scor 3-1.
  • „Sonic” a ales să sărbătorească într-un mod inedit reușita.
Săpunaru, dezamăgit  Căpitanul Rapidului , nemulțumit de atitudine: „Una am discutat, alta am făcut”
Săpunaru, dezamăgitCăpitanul Rapidului, nemulțumit de atitudine: „Una am discutat, alta am făcut”
Săpunaru, dezamăgit Căpitanul Rapidului , nemulțumit de atitudine: „Una am discutat, alta am făcut”

Andrei Rațiu a fost titular la Rayo Vallecano în victoria cu Osasuna, success care îi urcă pe madrileni până pe locul 7.

Andrei Rațiu, gol în Rayo Vallecano - Osasuna

Fundașul român a marcat primul său gol în La Liga, după 15 meciuri disputate în campionatul spaniol.

Chavarria i-a oferit o pasă foarte bună lui Rațiu, la marginea careului, iar șutul fundașului dreapta de la aproximativ 16 metri a fost ușor deviat, păcălindu-l pe portarul Herrera.

Rayo Vallecano - Osasuna 3-1. Raţiu a marcat golul care i-a pus în avantaj

Oaspeții au intrat la pauză cu un avantaj de 1-0, grație golului marcat de Garcia. Totuși, echipa lui Rațiu a restabilit egalitatea în minutul 50, prin golul lui Mumin.

Internaționalul român și-a adus echipa în avantaj în minutul 66, pentru ca, în prelungiri, Lopez să stabilează scorul final, 3-1.

Explicația gestului făcut după gol

După ce a marcat, Rațiu s-a așezat pe gazon și a făcut cu mâna la camere. Imediat după meci, jurnaliștii spanioli au vrut să afle semnificația gestului său.

Este un gol marcat pentru fetița mea. Ei i l-am dedicat și am sărbătorit astfel pentru că așa mă întâmpină mereu când ajung acasă. Sunt foarte fericit că am început să culeg roadele muncii mele”, a explicat Andrei Rațiu, conform unionrayo.com.

Andrei Rațiu poate juca în duelul cu Atletico Madrid

A fost al treilea meci al lui Rațiu pentru Vallecano în acest sezon. Următoarea provocare pentru echipa sa va fi întâlnirea cu Atletico Madrid, programată pentru 22 septembrie.

În clasament, Rayo Vallecano ocupă locul 8 cu 7 puncte, în timp ce Osasuna se află pe poziția a 11-a, având tot 7 puncte.