Popescu, la FCSB Campioana transferă de la Farul: „Aveam nevoie de un  fundaș central ”
Mihai Popescu. Foto: Sport Pictures

Popescu, la FCSBCampioana transferă de la Farul: „Aveam nevoie de un fundaș central

• FCSB a ajuns la un acord cu Farul pentru transferul fundașului Mihai Popescu (31 de ani).
  • Popescu vine la FCSB ca înlocuitor pentru Vlad Chiricheș (34 de ani), care a comis numeroase gafe în debutul sezonului.

Mihai Popescu a jucat pentru Farul în toate meciurile din acest sezon. A fost integralist de fiecare dată, mai puțin în partida cu FC Hermannstadt: l-a exasperat pe Gică Hagi și a fost înlocuit în minutul 29.

Lucescu a ales Selecționerul i-a găsit  înlocuitor  lui Lixandru » Încă nu a debutat la națională

Becali s-a săturat de erorile lui Chiricheș și a improvizat la returul cu LASK din play-off-ul Europa League: colegul lui Ngezana în centrul apărării a fost mijlocașul defensiv Lixandru (Dawa era suspendat).

Pentru a evita repetarea acestei situații, patronul campioanei l-a transferat pe Mihai Popescu.

„L-am luat azi pe Popescu, de la Farul. A semnat pe un an, cu opțiune pentru încă unul. Am dat 250.000 de euro pe el și lui îi dau 15.000 de euro pe lună. Aveam nevoie de fundaș central. Vin competițiile peste noi.

Mie îmi plăcea de când era la Dinamo, dar mi-a scăpat printre degete. Nu stăteam eu să văd când e liber Popescu. Dar mi-a plăcut de el când ne-a dat el gol odată cu capul dintr-un corner. Acum vreo 3-4 ani, când era la Dinamo.

Și îmi plăcea de el că e războinic, e luptător. Fundașul central trebuie să aibă peste 1,80 m și să fie puternic. Nu e puternic, nu ai ce să faci, la revedere”, a spus Becali, citat de Fanatik.

Un alt plus în dreptul lui Popescu îl reprezintă faptul că poate evolua și ca fundaș dreapta, poziție pe care FCSB îi mai are disponibili doar pe Valentin Crețu și Alexandru Pantea, după ce Nana Antwi a fost împrumutat la FC Hermannstadt.

155 de meciuri
a jucat Mihai Popescu la Farul și Dinamo. A marcat 8 goluri și a oferit 6 pase decisive.

FCSB l-a mai vrut pe Popescu, dar Hagi a ținut la preț

Gigi Becali a dezvăluit la finalul sezonului 2023/24 că a făcut o ofertă de 300.000 de euro pentru Mihai Popescu.

Patronul FCSB a spus atunci că Gică Hagi i-a cerut 400.000 de euro și pe Denis Haruț, astfel că transferul nu s-a realizat.

În ciuda trecutului dinamovist, Mihai Popescu a afirmat recent că nu ar refuza o mutare la FCSB: „Vreau să fac performanță”.

900.000 €
este cota de piață a lui Mihai Popescu, potrivit Transfermarkt
Veste-șoc: Hațegan renunță! Sursele GOLAZO.ro: arbitrul din Arad spune stop carierei de central și va continua doar în cabina VAR
01:00
„Să-l văd că-i spune asta Regelui...” Hagi și-a certat jucătorul, acesta a reacționat
14.09
„Să-l văd că-i spune asta Regelui...” Hagi și-a certat jucătorul, acesta a reacționat
„A TRECUT”  Denis Alibec a explicat ce s-a întâmplat la pauză, după scenele din prima repriză: „Sunt nervos pe teren”
14.09
„A TRECUT” Denis Alibec a explicat ce s-a întâmplat la pauză, după scenele din prima repriză: „Sunt nervos pe teren”
Acuză arbitrajul  Dorinel Munteanu: „Ce pot să cred când toate mi se întâmplă înaintea meciului cu Dinamo?!”
14.09
Acuză arbitrajul Dorinel Munteanu: „Ce pot să cred când toate mi se întâmplă înaintea meciului cu Dinamo?!”