Poli Iași -  Craiova 2-0  Emil Săndoi,  debut  cu dreptul pe banca moldovenilor
Poli Iași- Universitatea Craiova/Foto:sportpictures.eu

Poli Iași - Craiova 2-0 Emil Săndoi, debut cu dreptul pe banca moldovenilor

• Poli Iași a învins Universitatea Craiova, scor 2-0, într-un meci din cadrul rundei #9, din Liga 1.
  • Alexandru Mitriță a ratat un penalty pentru olteni la scorul de 0-1.
„Grijă mare”  FCSB , avertizată de Florin Prunea, înaintea meciului cu CFR Cluj

Poli Iași și Universitatea Craiova au oferit un meci cu multe faze de poartă, în ciuda vremii ploioase și a unui teren destul de îngreunat.

Moldovenii au început mai bine partida, iar în minutul 11 au fost foarte aproape să marcheze, însă Popescu a fost de netrecut.

Poli Iași - Universitatea Craiova 2-0. Debut cu dreptul pentru Emil Săndoi

Atacantul albanez al celor de la Poli Iași s-a făcut de răs, în minutul 28, când a trimis dintr-o poziție ideală peste poartă.

Totuși, Kamberi și-a luat revanșa două minute mai târziu când a marcat cu o execuție mult mai dificilă.

Oltenii au căutat să egaleze până în pauză, dar la vestiare s-a intrat cu avantaj pentru Poli Iași.

Penalty ratat de Mitriță

La scurt timp după fluierul de start al reprizei secunde, Universitatea Craiova a obținut o lovitură de pedeapsă, în urma unui henț făcut de Samayoa.

Alexandru Mitriță și-a asumat execuția, însă a trimis mult peste poarta lui Fernandes. Portarul ieșenilor a fost erou la ocaziile uriașe ratat de Bairam și Paradela, în minutul 68.

Deși terenul a devenit impracticabil în ultimele minute ale meciului, echipa antrenată de Emil Săndoi a reușit să mai marcheze o dată prin Tailson la ultima fază a meciului.

După această victorie, Poli Iași urcă pe locul 10, cu 10 puncte, în timp ce Craiova este pe locul 4, cu 15 puncte.

Poli Iași - Universitatea Craiova 2-0

• A marcat: Kamberi ('30), Tailson ('90+9)

Final de meci! Debut cu dreptul pentru Emil Săndoi

Min.90+9- GOOL Poli Iași, 2-0! Tailson marchează, după o fază în care mingea s-a încăpățânat să rămână la moldoveni.

Repriza secundă va fi prelungită cu minim 8 minute

Min.68- Triplă ocazie la poarta lui Fernandes, însă portarul moldovenilor salvează eroic la ocaziile lui Bairam și Paradela.

Min.58- Alexandru Mitriță ratează șansa de a egala și trimite mult peste poarta lui Fernandes.

Min.57- Penalty pentru Universitatea Craiova!

Min.56- Arbitrul Rareș Vidican este chemat pentru a vedea faza pe monitorul VAR.

Min.53- Oltenii cer penalty și acuză un henț al lui Samayoa, după un șut a lui Bairam.

Min.52- Nicușor Bancu ajunge la finalizare , însă șutul său din interiorul careului este respins în corner, de Fernandes.

Min.46- Start în repriza secundă!

Min.45+3- Pauză în Copou!

Prima repriza va fi prelungita cu minim 3 minute

Min.43- Schimbare forțată la Universitatea Craiova! Iese Mora, accidentat, intră Paradela.

Min.39- Două intervenții ale moldovenilor în propriul careu asupra lui Andrei Ivan și Carlos Mora, dar arbitrul lasă jocul să continue.

Min.32- Mai mulți jucători s-au grăbit să atace mingea și s-au ciocnit în jurul punctului cu VAR. Carlos Mora s-a ales cu arcada spartă, după contactul cu Guilherme.

Min.30- GOOL Poli Iași, 1-0! Kamberi își ia revanșa pentru ratarea de mai devreme și marchează cu o execuție din întoarcere, din interiorul careului.

Min.28- Contraatac școală al celor de la Poli Iași, însă Kamberi trimite uluitor peste poartă din doar câștiva metri. Craiova scapă cu fața curată.

Min.11- Asediu la poarta oltenilor, dar moldovenii nu reușesc să-l învingă pe Popescu.

Min.1- A început partida!

Înaintea startului partidei cele două echipe au ținut un moment de reculegere în memoria lui Gigi Mulțescu.

Poli Iași-Universitatea Craiova, echipele de start:

Poli Iași: J. Fernandes - Todoroski, Guilherme, Samayoa, Ispas - Bordeianu, Gouet - V. Gheorghe, A. Roman, Ștefanovici - Kamberi
Rezerve: Ailenei, Moreira, Tănasă, F. Ilie, Atanasovski, Miskovic, Itu, Teixeira, Goncalves, Gheorghiță, Harrison, D, Popa
Antrenor: Emil Săndoi

Universitatea Craiova: L. Popescu - Vlădoiu, Zajkov, Sierra, Bancu - Oshima, Căpătînă - Baiaram, Mitriță, Mora - Ivan
Rezerve: S. Lung, R. Stoian, Gaspar, Maldonado, Badelj, Ndong, Screciu, Houri, Danciu, A. Barbu, Bană, Paradela
Antrenor: Constantin Gâlcă

Stadion: Emil Alexandrescu, Iași

Arbitru: Rareș Vidican / Asistenți: Bogdan Duță și Alexandru Corb / Arbitru VAR: Iulian Dima / Asistent VAR: Ciprian Danșa

„Olteanul” Săndoi vs Universitatea Craiova

Emil Săndoi va debuta pe banca Iașiului chiar la meciul contra echipei pe care a antrenat-o între 2014 și 2016. Săndoi îl înlocuiește pe Tony Da Silva, care a demisionat după eșecul din etapa trecută cu Hermannstadt, scor 2-6.

Poli Iași și Universitatea Craiova s-au întâlnit până acum de 20 de ori, iar bilanțul este favorabil oltenilor, care au câștigat de 13 ori. Trei meciuri s-au încheiat la egalitate.

Poli Iași nu a mai învins-o pe Universitatea Craiova pe teren propriu de 8 ani. Ultima victorie în campionat a echipei din Moldova a fost pe 25 noiembrie, scor 2-1.

Craiova s-a impus în ultimele două deplasări la Iași cu 4-1 și 3-0.

Poli Iași-Craiova. Săndoi: „Întâlnim favorita la titlu”

Universitatea joacă duminică în deplasare la Iași., echipă antrenată de Emil Săndoi, fost component în echipa Craiovei care a reușit eventul campionat-cupă în sezonul 1990-1991.

„Știm că întâlnim un adversar foarte, foarte bun. Întâlnim echipa care, în momentul de față, gândindu-mă și la transferurile pe care le-a făcut, plus că l-au păstrat pe Mitriță, este principala favorită la titlu. Când spun asta, nu mă joc cu cuvintele.

Aștept cu nerăbdare jocul de duminică, sper să fie un rezultat pozitiv. Au fost situații în care am avut rezultate bune împotriva Craiovei și cu alte echipe pe care le-am antrenat și cu atât mai mult, îmi doresc și acum să am cu Poli Iași”, a declarat Emil Săndoi la conferința de presă.