Dramatism total  Spania este noua  campioană olimpică  la fotbal, după o finală cu 8 goluri cu Franța
Sergio Camello înscriind golul de 4-3 pentru Spania Foto: Imago

Dramatism total Spania este noua campioană olimpică la fotbal, după o finală cu 8 goluri cu Franța

• După triumful de la Campionatul European din Germania, Spania este și campioană olimpică.
  • Cu Ovidiu Hațegan în camera VAR, ibericii au învins Franța, scor 5-3 după prelungiri, la capătul unei finale spectaculoase.

Francezii au început excelent partida și au deschis scorul prin Enzo Millot , în minutul 11. Spaniolii au reacționat imediat și și-au asigurat până la pauză un avantaj de două goluri!

„Dubla” lui Fermin Lopez și golul spectaculos marcat de Alex Baena au făcut ca tabela să arate 3-1 pentru Spania la pauză.

Spania este noua campioană olimpică

Imediat după pauză, Thierry Henry l-a introdus în teren pe Akliouche, cel care avea să reducă din diferență în minutul 79, după o centrare a lui Michael Olise.

În minutul 90, Kalimuendo a fost tras în careu de Juan Miranda, iar, după consultarea VAR, francezii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri.

Jean-Philippe Mateta a transformat în minutul 90+3 și a dus partida în prelungiri!

Spania, show în prelungiri

Deși avea ascendent moral, după ce a reușit egalarea, naționala „cocoșului galic” s-a văzut din nou condusă în minutul 100, când Sergio Camello a scăpat singur pe contraatac și a înscris frumos cu o scăriță peste Restes.

Jucătorul lui Rayo Vallecano a reușit „dubla” în minutul 120+1 stabilind scorul final pe „Parc de Princes”.

Pentru Spania a fost primul titlul olimpic din 1992 încoace. Atunci ibericii se impuneau, scor 3-2, după o finală cu Polonia.

De altfel, de atunci nicio echipă din Europa nu a reușit să mai câștige titlul olimpic.

1996 AtalantaNigeria - Argentina 3-2
2000 SydneyCamerun - Spania 2-2 (5-3 d.p)
2004 AtenaArgentina - Paraguay 1-0
2008 BeijingArgentina - Nigeria 1-0
2012 LondraMexic - Brazilia 2-1
2016 Rio de JaneiroBrazilia - Germania 1-1 (5-4 d.p)
2020 TokyoBrazilia - Spania 2-1 (după prelungiri)
Meci nebun în Ghencea!  FCSB - Petrolul 1-1.   VIDEO CU GOLUL : Tudorie a egalat campioana la ultimul atac
21.09
Meci nebun în Ghencea! FCSB - Petrolul 1-1. VIDEO CU GOLUL: Tudorie a egalat campioana la ultimul atac
Meci nebun în Ghencea! FCSB - Petrolul 1-1.  VIDEO CU GOLUL : Tudorie a egalat campioana la ultimul atac
Alarmă la FCSB Campioana simte că îi scapă play-off-ul printre degete: „Nu e glumă. Trebuie să scoatem  Dinamo  de acolo!”
21.09
Alarmă la FCSBCampioana simte că îi scapă play-off-ul printre degete: „Nu e glumă. Trebuie să scoatem Dinamo de acolo!”
Alarmă la FCSB Campioana simte că îi scapă play-off-ul printre degete: „Nu e glumă. Trebuie să scoatem Dinamo de acolo!”
Mourinho, învins în clasicul Turciei   Galatasaray  a câștigat  clar pe terenul rivalei Fenerbahce » Viorel Moldovan, invitat special
Campionate
21.09
Mourinho, învins în clasicul Turciei Galatasaray a câștigat clar pe terenul rivalei Fenerbahce » Viorel Moldovan, invitat special
Mourinho, învins în clasicul Turciei  Galatasaray a câștigat  clar pe terenul rivalei Fenerbahce » Viorel Moldovan, invitat special
Ghiță, GOL SUPERB  Fundașul chemat de Lucescu la  națională  a marcat  în Polonia