Liga Națiunilor Germania spulberă Ungaria +  Georgia , victorie irezistibilă cu o echipă de la Euro! Toate rezultatele serii
Georgia, victorie mare cu Cehia în Liga Națiunilor / Foto: Imago

Liga NațiunilorGermania spulberă Ungaria + Georgia, victorie irezistibilă cu o echipă de la Euro! Toate rezultatele serii

• S-a încheiat prima etapă a noului sezon din Liga Națiunilor.
  • Georgia a obținut o victorie uluitoare în prima rundă din Liga B, 4-1 cu Cehia.
  • Germania a zdrobit Ungaria, scor 5-0, în timp ce Ucraina a suferit o înfrângere surprinzătoare, 1-2 cu Albania.

Nations League. Germania a spulberat Ungaria

Germania n-a avut milă de Ungaria la prima apariție în noul sezon din Liga Națiunilor. Maghiarii au rezistat 27 de minute, până la golul lui Fullkrug.

După pauză a urmat dezastrul. Pe rând, Musiala, Wirtz, Pavlovic și Havertz au scuturat plasa porții lui Gulacsi, care n-a putut limita proporțiile dezastrului.

În celălalt meci al grupei 3 din Liga A, Olanda a învins Bosnia, scor 5-2.

Mai jos, în Liga B, Ucraina a suferit o înfrângere neașteptată în fața Albaniei, scor 1-2, după ce deschisese scorul în primă fază.

Georgia, victorie de senzație cu Cehia!

Seară de vis pentru Georgia, care continuă să impresioneze după parcursul de la Euro 2024.

După ce au obținut 4 puncte într-o grupă cu Turcia, Cehia și Portugalia și au ajuns până în optimi la turneul final din Germania, gruzinii continuă să uimească.

Formația condusă de Willy Sagnol a defilat în prima rundă din Liga B cu Cehia, pe care au învins-o cu un categoric 4-1.

Vedeta Kvaratskhelia a deschis scorul din penalty în minutul 33. Gazdele s-au dezlănțuit după ieșirea de la cabine. În minutul 53, Chakvetadze a fost lansat perfect în partea stângă de același Kavaratskhelia, a pătruns în careu și l-a învins pe Kovar cu un șut pe jos.

Și nu s-au oprit aici. Zece minute mai târziu, Mikautadze a reluat în plasă din voleu centrarea perfectă a lui Lochoshvili. Cehia era groggy, iar peste numai 3 minute a fost lovită din nou.

Chakvetadze a săltat un balon peste apărarea adversă, iar Kochorashvili a trimis cu capul peste Kovar. Replica cehilor a venit târziu, în minutul 80, când Kalvach a reluat superb din voleu de la marginea careului, iar Mamardashvili nu s-a mai putut opune.

Grecia - Finlanda 3-0

• Au marcat: Ioannidis 23, 76, Kallman 37-aug.

Liga C, Grupa 4

Armenia - Letonia 4-1

• Au marcat: Bichakhchyan 6, Dubra 35-aug.,Zelarayan 48, Spertsyan 86 / Harutyunyan 9-aug.

Insulele Feroe - Macedonia de Nord 1-1

• Au marcat: Davidsen 9-pen. / Bardhi 49-pen.

Liga D, Grupa 2

Moldova - Malta 2-0

• Au marcat: Caimacov 32, Nicolaescu 45+4

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
17:39
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
18:57
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19:00
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5