Pași de tango Argentina lui Messi, prima  calificată în sferturi la Copa America
Lionel Messi (sursă: imago)

Pași de tangoArgentina lui Messi, prima calificată în sferturila Copa America

• Argentina s-a calificat în sferturile Copa America, la o zi după ce Lionel Messi a împlinit 37 de ani
  • Campioana mondială a învins Chile cu 1-0, gol Lautaro Martinez în minutul 88

Lionel Messi nu a marcat încă pentru Argentina, prima echipă calificată în sferturi la Copa America după două victorii în grupă, 2-0 contra Canadei și 1-0 cu naționala statului Chile. Pe 29 iunie, Argentina întâlnește Peru în ultimul meci din grupă.

Argentina își apără trofeul cucerit în 2021, când a învins-o în finală pe rivala Brazilia, scor 1-0.

„De ce am vrea egal?”  Jurnaliștii slovaci veniți în Germania cu naționala  nu vor un blat  pentru calificare

Argentina-Chile s-a jucat pe Arena MetLife din New Jersey, în fața a 81.000 de spectatori.

Messi și compania au obținut victoria chiar în ziua în care s-au împlinit 46 de ani de la primul titlu mondial câștigat de Argentina.

Trupa lui Scaloni a dominat-o pe Chile la toate capitolele însă a marcat abia în minutul 88 prin Lautaro, aflat la a doua reușită a turneului.

Cifrele meciului Argentina-Chile:

• șuturi la poartă: 22-3
  • șuturi pe poartă: 9-3
  • cornere: 11-0
  • pase: 551-355
  • acuratețe pase: 87%-76%

În celălalt meci al grupei A, Canada a învins Peru, scor 1-0, gol Jonathan David în minutul 74.

Clasament grupa A:

1. Argentina (3-0) 6p.
  2. Canada (1-2) 3p.
  3. Chile (0-1) 1p.
  4. Peru (0-1) 1p.

Argentina, față în față cu istoria

Lionel Messi și compania au șansa să intre în istorie. Argentina ar putea câștiga pentru a doua oară Copa America din postura de campioană mondială.

Acest lucru s-a mai întâmplat doar pe vremea lui Maradona, în anii de glorie ai Argentinei, 1986 și 1987.

13
a marcat Lionel Messi în cele 36 de apariții la Copa America

Messi: „Aici, în inimă, e Argentina”

Lionel Messi apare în videoclipul motivațional pe care Federația Argentiniană de Fotbal l-a postat în startul competiției.