Titlul #12  Barcelona , din nou campioană în EHF Champions League
Barcelona, campioană în EHF Champions League / Foto: Imago

Titlul #12Barcelona, din nou campioană în EHF Champions League

• Barcelona a cucerit din nou trofeul EHF Champions League la handbal masculin!
  • Spaniolii i-au învins pe danezii de la Aalborg, scor 31-10, duminică, 9 iunie, în Final Four-ul disputat la Koln (Germania).
  • În ultimul act a jucat pentru catalani și Haniel Langaro, 29 de ani, care va evolua la Dinamo București sezonul viitor.

Barcelona și-a întărit statutul de cea mai titrată formație din handbalul european, în ceea ce privește triumfurile în EHF Champions League.

Catalanii au bifat cel de-al 12-lea succes din competiție, în timp ce Aalborg a pierdut cea de-a doua finală, după cea din 2021.

Hansen, magistral

Barcelona a început foarte bine și meciul cu Aalborg, s-a distanțat la 3 goluri (6-3), însă danezii n-au renunțat, împinși de la spate de magistralul Hansen, iar scorul la pauză a fost egal, 15-15.

În actul secund, echilibrul a persistat o perioadă lungă de timp. Scorul a alternat între egalitate și un singur gol avans pentru Barcelona.

Însă, în ultimele 10 minute ale meciului, Barcelona a strâns rândurile, s-a desprins la trei goluri și nu a cedat frâiele până la final: scor final 31-30.

La ultima fază a meciului, Mikkel Hansen a ratat șansa de a trimite meciul în prelungiri. A lovit bara, iar Barcelonei i-a revenit zâmbetul pe buze.

• Golurile Barcelonei au fost marcate de: Richardson (8), Mem (7), N'guessan (6), Carlsbogard (2), A. Gomez (2), Janc (2), Wanne (1), Frade (2), Cikusa (1).
  • Pentru Aalborg au punctat: M. Hansen (8), Hoxer (6), Arnoldsen (6), Bjornsen (4), Barthold (2), Vlah (2), Nilsson (1), Antonsen (1).

THW Kiel a câștigat finala mică!

În finala mică a competiției, THW Kiel s-a impus împotriva rivalilor din campionatul Germaniei, Magdeburg, scor 32-28 (23-14).

Victoria lui Kiel s-a conturat încă din prima repriză, când distanța a ajuns la 9 goluri.

În repriza secundă, Kiel a mai redus turația și le-a permis celor de la Magdeburg să se apropie, însă niciodată amenințător, cea mai mică diferență fiind de trei goluri.

Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!