Super Bayer Leverkusen a câștigat  Supercupa Germaniei  după o nouă revenire dramatică
Florian Wirtz / Foto: Imago

Super BayerLeverkusen a câștigat Supercupa Germaniei după o nouă revenire dramatică

• Bayer Leverkusen a reușit să cucerească Supercupa Germaniei, sâmbătă seară, după ce a învins-o pe Stuttgart, 2-2 în timpul regulamentar și 4-3 la penalty-uri.
  • A fost un meci extrem de dificil pentru campioana Germaniei, care a jucat mai bine de 50 de minute în inferioritate numerică.

Bayer Leverkusen pornea ca favorită în duelul cu Stuttgart, însă partida s-a dovedit a fi una dificilă.

Campioana Germaniei a deschis scorul în minutul 11, prin Victor Boniface, însă a fost egalată după doar patru minute, de Enzo Millot.

În minutul 37 însă, Terrier, francezul adus chiar în această vară de la Rennes, pentru 20.000.000 de euro, a primit un cartonaș roșu direct, pentru o intrare cu talpa.

Bayern Leverkusen a câștigat Supercupa Germaniei

Imediat, Xabi Alonso l-a introdus pe fundașul central Jonathan Tah și l-a scos pe atacantul Victor Boniface.

A făcut un pas în spate, iar Sebastian Hoeness a profitat. În minutul 62 a operat trei modificări, iar la următoarea acțiune unul dintre cei introduși pe teren, Deniz Undav, avea să facă 2-1 pentru Stuttgart.

Xabi Alonso a riscat pe finalul meciului, când i-a aruncat în luptă pe Frimpong, Wirtz și Schick.

Iar Leverkusen a dat lovitura pe final, așa cum a făcut-o de atâtea ori în sezonul trecut. În minutul 88, Patrick Schick a reușit să marcheze din pasa lui Alejandro Grimaldo și a împins duelul la loviturile de departajare.

La punctul cu var, Bayer a fost mai puternică mental. Schick, Grimaldo, Aleix Garcia și Tapsoba au transformat toate loviturile.

De partea cealaltă, au ratat Kratzig și Silas, iar Bayer Leverkusen a câștigat prima Supercupă a Germaniei din istoria clubului.

Statistici:

• posesie: 38%-62%
  • ocazii de gol: 12-11
  • șuturi pe poartă: 4-4
  • șuturi pe lângă poartă: 8-7
  • cornere: 10-3

Leverkusen - Stuttgart 2-2 (4-3 la pen.)

• Au marcat: Boniface 11, Schick 88 / Millot 15, Undav 63
  • La penalty-uri au marcat: Schick, Grimaldo, Garcia, Tapsoba / Millot, Demirovic, Undav
  • Au ratat: - / Kratzig, Silas

Leverkusen: Hradecky - Tapsoba, Andrich, Hincapie - Tella, Garcia, Xhaka, Belocian - Adli, Terrier - Boniface.
Au mai intrat: Tah, Frimpong, Wirtz, Schick, Grimaldo.
Antrenor: Xabi Alonso

Stuttgart: Nubel - Stenel, Rouault, Chabot, Mittelstadt - Stiller, Karazor - Leweling, Millot, Fuhrich - Demirovic
Au mai intrat: Kratzig, Silas, Undav, Diehl, Keitel.
Antrenor: Sebastian Hoeness

L-au blocat în România!   Dedesubturile recursului  depus de americani pentru medalia de bronz a Anei Bărbosu: „Aici este hiba”
Jocurile Olimpice
00:13
L-au blocat în România! Dedesubturile recursului depus de americani pentru medalia de bronz a Anei Bărbosu: „Aici este hiba”
L-au blocat în România!  Dedesubturile recursului depus de americani pentru medalia de bronz a Anei Bărbosu: „Aici este hiba”
Champions League  Superduel pe San Siro,  11 goluri  în meciul lui Bayern + Mbappe & Endrick, primele reușite în UCL pentru Real Madrid
17.09
Champions League Superduel pe San Siro, 11 goluri în meciul lui Bayern + Mbappe & Endrick, primele reușite în UCL pentru Real Madrid
Champions League  Superduel pe San Siro, 11 goluri în meciul lui Bayern + Mbappe & Endrick, primele reușite în UCL pentru Real Madrid
De la Barcelona la Rapid Echipa de handbal feminin a Rapidului a adus un antrenor de la catalani