​CE Kaiac-canoe: Cătălin Chirilă și Victor Mihalachi, locul 6 în finala de la Poznan

​Cătălin Chirilă şi Victor Mihalachi au ocupat locul al şaselea în finala probei de canoe-2 masculin pe 500 m, vineri, la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Poznan (Polonia), informează Agerpres.

kaiac-canoeFoto: Hotnews

Cei doi români au fost cronometraţi cu timpul de 1 min 46 sec 042/1000, aurul fiind câştigat de ruşii Viktor Melantev/Vladislav Cebotar (1:44.915), argintul a revenit germanilor Sebastian Brendel/Tim Hecker (1:44.989), iar bronzul a fost adjudecat de ucrainenii Vitali Vergeles/Andrei Rîbaciok (1:45.215).

Ştefănica Ursu s-a clasat pe locul 7 în finala probei feminine de canoe-1 pe 500 m, în 2 min 17 sec 458/1000.

În finala de la kaiac-2 feminin pe 1.000 m, Camelia Mincă şi Ionela Prună au ocupat locul 8 (4:00.366).

Constantin Mironescu s-a clasat pe locul 8 în Finala B la kaiac-1 masculin pe 500 m (1:48.089), după ce a ocupat locul 7 în prima semifinală (1:49.996).

La canoe-1 masculin pe 500 m, Constantin Dîba a fost ultimul (locul 9) în prima semifinală (2:10.800), la fel ca şi la 1.000 m (4:24.835).

Ştefănica Ursu s-a calificat în semifinalele probei de canoe-1 feminin pe 200 m, după ce a terminat pe cinci în a doua serie (53.421).

La kaiac-2 pe 500 m, Mihai Şerban şi Daniel Burciu au terminat pe locul 8 în prima semifinală (1:35.940), urmând să evolueze în Finala B.