Champions League: Barcelona, ținută în șah de Slavia Praga - Stanciu a jucat 63 de minute / Leipzig a învins-o pe Zenit

Slavia Praga, cu Nicușor Stanciu prezent pe teren până în minutul 63, a mai făcut un meci excelent în Grupa F din Champions League și a scos un punct pe Camp Nou, scor 0-0, împotriva Barcelonei. În Grupa G, Leipzig s-a impus cu 2-0 pe terenul celor de la Zenit Sankt Petersburg.

Barcelona vs Slavia Praga 0-0Foto: slavia.cz

Stanciu a făcut un meci bun, a avut chiar și un șut puternic care părea să se îndrepte spre vinclul porții lui Ter Stegen, însă mingea a fost oprită în drumul spre poartă de un coleg. Românul a primit un cartonaș galben în minutul 48 și a fost schimbat cu Husbauer în minutul 63.

Bara (în minutul 35, după un contraatac individual), apărarea Slaviei și portarul Kolar (de mai multe ori) au reușit să îl oprească pe Messi pentru prima oară după octombrie 2012. Argentinianul avea 13 meciuri consecutive disputate pe Camp Nou în grupele Champions League în care a marcat sau a dat o pasă decisivă (22 de reușite și 7 assist-uri). În minutul 59, Messi i-a pasat decisiv lui Vidal, dar golul nu a fost validat pentru că Leo se afla în poziție de ofsaid.

Este doar a treia oară când Barcelona nu a reușit să înscrie pe teren propriu, într-un meci de Champions League, împotriva unei echipe din afara primelor 5 ligi ale Europei. Acest lucru s-a mai întamplat în 1997 (0-4 vs Dinamo Kiev) și în 2012 (0-0 vs Benfica Lisabona).

În Rusia, Demme ('45+5) și Sabitzer ('63) au adus victoria celor de la RB Leipzig (aici poți vedea reușitele celor doi). În urma acestui rezultat, echipa lui Nagelsmann ocupă primul loc, cu nouă puncte. Din Grupa G mai fac parte Olympique Lyon și Benfica Lisabona.

„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
MM îl apără pe Olaru  „E  jucătorul #1  din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
Europa League
04.10
MM îl apără pe Olaru „E jucătorul #1 din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și  n-a mai putut să doarmă !”
04.10
FCSB îi provoacă insomniiPatronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă!”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă !”
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu  a anunțat convocările  pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB,  neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
04.10
„Nu vizionez!” Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică: „Pregăteam meciul cu Botoșani”
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un  golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
04.10
Diaspora, izvorul RomânieiMircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac, cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Premieră la FCSB Primă după victoria cu PAOK: ce  bonus  primește fiecare jucător