Champions League: Bayern Munchen și Liverpool, primele echipe calificate în sferturi / Victorie zdrobitoare a bavarezilor

Bayern Munchen a șters cu buretele meciul slab din tur (a fost 1-1), a surclasat-o cu 7-1 pe RB Salzburg și s-a calificat în sferturile de finală ale Champions League. Tot marți, Liverpool a pierdut meciul de pe Anfield cu Inter Milano, scor 1-0, dar merge mai departe grație victoriei din tur (2-1 la general).

Champions LeagueFoto: FRANCK FIFE / AFP / Profimedia

De știut:

• În Germania, golurile au fost marcate de Robert Lewandowski ('12 p, '21 p, '23), Serge Gnabry ('31), Thomas Muller ('54, '83), Leroy Sane ('85), respectiv Maurits Kjaergaard '70.
  • În Anglia, Inter a marcat prin Lautaro Martinez ('62), dar a evoluat în inferioritate numerică după eliminarea lui Alexis Sanchez ('63).

Liverpool vs Inter Milano 0-1 (2-1 la general)

'76 Ocazie mare pentru Liverpool - Singur cu Handanovic, Salah trage în bara laterală.

'63 Alexis Sanchez (Inter) primește al doilea cartonaș galben și este eliminat.

'62 Gol Inter! Lautaro Martinez înscrie cu un șut în vinclu de la marginea careului.

'41 Ocazie pentru Inter! Calhanoglu trimite periculos în fața porții, Alisson respinge în lateral.

'31 Matip trimite în bara transversală cu o lovitură de cap.

'26 Un fan al lui Liverpool are nevoie de îngrijiri medicale, meciul este întrerupt.

Au evoluat echipele:

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson - Jones (Keita '65), Fabinho, Thiago Alcantara (Henderson '65) - Salah, Jota (Diaz '83), Mane. Antrenor Jurgen Klopp;

Inter: Handanovic - Skriniar, De Vrij (D'Ambrosio '46), Bastoni - Dumfries (Darmian '75), Vidal, Brozovici (Gagliardini '75), Calhanoglu (Vecino '84), Perisici - L. Martinez (J. Correa '76), A. Sanchez. Antrenor Simone Inzaghi.

Bayern Munchen vs RB Salzburg 7-1 (8-2 la general)

'86 Gol Bayern! Lewandowski pasează cu călcâiul pentru Sane, acesta pătrunde în careu și marchează.

'83 Gol Bayern! Thomas Muller marchează pentru a doua oară în acest meci - acesta fructifică o pasă venită de la Sane.

'71 Gol Salzburg! Contraatac perfect al oaspeților - Kjaergaard primește mingea în careu și îl învinge pe Neuer cu un șut la colțul scurt.

'54 Gol Bayern! Thomas Muller primește mingea la marginea careului, pivotează și trage lângă bară.

'31 Gol Bayern! Campioana Germaniei este dezlănțuită - a înscris și Gnabry, cu un șut la colțul scurt.

'23 Gol Bayern! Lewandowski face hattrick-ul în doar 23 de minute. Polonezul se lovește de portarul Kohn, mingea sare în bară, atacantul o urmărește și îndeplinește o simplă formalitate.

'21 Gol Bayern! Faultat din nou în careu, Lewandowski nu iartă nici de această dată din penalty.

'13 Gol Bayern! Lewandowski este faultat în careu, primește penalty și îl transformă.

Bayern: Neuer - Pavard, Sule (Nianzhou '66), L. Hernandez (Upamecano '54) - Kimmich, Musiala (Roca '66) - Gnabry (Sarr '46), Muller, Sane, Coman (Choupo-Moting '66) - Lewandoski. Antrenor Julian Nagelsmann;

Salzburg: Kohn - Kristensen, Solet (Piatkowski '46), Wober, Ullmer - M. Camara (Tijani '68), Capaldo, Seiwald (Sucici '46) - Aaronson - Adamu (Kjaergaard '61), Adeyemi (Sesko '62). Antrenor Matthias Jaissle.