CM Handbal masculin Romania - Danemarca 30-39/ Prea mici

Nationala de handbal masculin a Romaniei a reusit din nou sa tina piept doar o repriza unei echipe de clasa si a inregistrat a doua infrangere de la Campionatul Mondial din Suedia. Dupa ce au pierdut cu Croatia, elevii lui Vasile Stanga au cedat cu 30-39 si in fata puternicei echipe a Danemarcei, fiind nevoiti acum sa castige urmatoarele trei meciuri pentru a-si atinge obiectivul: clasarea in primele trei in Grupa C.

Romania - Danemarca, la CM 2011Foto: Reuters

Ajutata si de o interventie a lui Mihai Popescu, Romania a inceput bine cel de-al doilea meci de la Mondial, conducand cu 2-0. Danezii isi revin insa repede si intorc diferenta de doua goluri in avantajul lor (4-2). Dupa un sfert de ora de joc, tricolorii trec din nou in avantaj si, dupa doua goluri consecutive ale lui Vali Ghionea, un sapte metri transformat de Florea si un contra-atac prin Stamate, se desprind la patru goluri: 12-8.

Urmeaza insa o cadere in jocul romanilor, care pierd prea usor atacul si ofera cu lejeritate mingea adversarilor, ceea ce le permite danezilor sa intoarca din nou scorul in favoarea lor si sa intre in avantaj de un gol la pauza: 17-16.

In repriza a doua Danemarca s-a dezlantuit si, pe fondul unor precipitari in atac ale tricolorilor, dar si a unor greseli in defensiva, se desprinde la 28-22, cu un sfert de ora ramas din joc. Schimbari dese in echipa tricolorilor, dar Vasile Stanga nu gaseste formula care sa poata da o replica pe masura danezilor si diferenta la finalul partidei e de noua goluri: 30-39.

Luni, de la ora 19:00, in cel de-al treilea joc de la mondial, tricolorii nu vor avea deloc un meci usor in fata Algeriei. Considerata o adversara facila inaintea Mondialului, Algeria a reusit sa arate un prim joc indraznet, desi nu a obtinut niciun punct. In primul meci, algerienii au pierdut la un singur gol in fata Serbiei, insa duminica au fost invinsi la 11 goluri diferenta de Croatia.

Marcatorii Romaniei: Florea 7, Muresan 5, Ghionea 4, Stamate 4, Jurca 3, Simicu 3, Novanc 2, Fenici 1, Toma 1

04.10
MM îl apără pe Olaru  „E  jucătorul #1  din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
04.10
MM îl apără pe Olaru „E jucătorul #1 din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și  n-a mai putut să doarmă !”
04.10
FCSB îi provoacă insomniiPatronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă!”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă !”
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu  a anunțat convocările  pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB,  neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
04.10
„Nu vizionez!” Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică: „Pregăteam meciul cu Botoșani”
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un  golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
04.10
Diaspora, izvorul RomânieiMircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac, cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Premieră la FCSB Primă după victoria cu PAOK: ce  bonus  primește fiecare jucător