CM Hochei pe gheaţă: România, liderul grupei după a treia victorie consecutivă (3-2 cu Polonia)

Selecţionata României a învins formaţia Poloniei cu scorul de 3-2 (1-0, 0-0, 1-2, 1-0), după prelungiri, miercuri, la Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă, Divizia I, Grupa B, de la Tallinn (Estonia), scrie Agerpres.

Szilard Rokaly (08:37) a deschis scorul pentru tricolori, Anton Butocinov (53:25) a marcat al doilea gol, iar Pavlo Borisenko (64:07) a marcat golul victoriei în prelungiri. Polonezii au reuşit să egaleze de două ori şi să ducă meciul în prelungiri, prin golurile înscrise de Damian Kapica (51:56) şi Krystian Dziubinski (59:37).

În alte meciuri jucate miercuri, Ucraina a surclasat Olanda cu 8-1, iar Japonia a dispus de Estonia cu 5-2.

România a urcat pe primul loc, cu 7 puncte, urmată de Polonia, 7 puncte, Japonia, 6 puncte, Estonia, 4 puncte, Ucraina, 3 puncte, Olanda, 0 puncte.

În precedentele două meciuri disputate la Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă, Divizia I, Grupa B, România a învins Estonia, scor 4-3 (2-0, 0-2, 1-1, 0-0, 1-0), după prelungiri şi şuturile de departajare, și s-a impus în fața Japoniei, scor 3-2 (0-2, 2-0, 1-0).

Joi vor avea loc următoarele meciuri, Japonia - Olanda (13:00), Ucraina - România (16:30) şi Estonia - Polonia (20:00).