Cupa CEV (volei): Arcada Galați și Dinamo București, în 16-imi (masculin) / Volei Alba Blaj, cu un pas în optimi (feminin)

Arcada Galaţi, campioana României la volei masculin, s-a calificat miercuri, în deplasare, în 16-imile Cupei CEV, deşi a pierdut cu formaţia cehă VK Praga, scor 2-3, în manşa secundă din primul tur al competiţiei de volei masculin.

HotNews.roFoto: Hotnews

Scorul pe seturi a fost 25-23, 18-25, 25-17, 19-25, 12-15.

În tur, Arcada Galaţi s-a impus cu 3-1, scor care a ajutat-o la punctajul per total din cele două manşe şi s-a calificat în 16-imi.

Arcada Galaţi a început sezonul în Liga Campionilor, dar a fost eliminată în primul tur de formaţia cehă CEZ Karlovarsko.

Tot miercuri, Dinamo Bucureşti a ajuns şi ea în faza 16-imilor, după 3-1 cu UVC Holding Graz (3-1 în tur).

Scorul pe seturi a fost 20-25, 25-22, 25-23, 25-21.

La feminin, Volei Alba Blaj, vicecampioana en-titre a României, a învins, în deplasare, formaţia ungară Vasas Budapesta, scor 3-1, în prima manşă din 16-imile Cupei CEV.

Scorul pe seturi a fost 25-15, 25-23, 17-25, 25-19.

Manşa retur va avea loc pe terenul vicecampioanei României peste o săptămână.

Câştigătoarea din dubla manşă se califică în optimile de finală ale Cupei CEV.

Volei Alba Blaj ia startul în cea de-a opta campanie consecutivă în cupele europene, în care a jucat finale în fiecare competiţie: Liga Campionilor, Cupa CEV şi Challenge Cup, informează News.ro.

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5