Cum explică Petrescu  Dă vina pe lipsa de experiență pentru eliminare: „Fundașii noștri au fost în  diviziile B și C  în Italia” + "Asta le-am zis la pauză"
Dan Petrescu. Foto: Sportpictures

Cum explică Petrescu Dă vina pe lipsa de experiență pentru eliminare: „Fundașii noștri au fost în diviziile B și C în Italia” + "Asta le-am zis la pauză"

• Dan Petrescu a analizat înfrângerea usturătoare suferită de CFR Cluj în fața celor de la Pafos.
  • CFR Cluj a ratat calificarea în faza ligii din Conference League, după ce a pierdut pe terenul lui Pafos, scor 0-3 (1-3 la general).
  • În tur, la Cluj, CFR câștigase cu 1-0.
„Le-am arătat pe teren”  Jucătorii lui Pafos, motivați de CFR: „Au fost agresivi, aroganți,  vorbeau urât ”
„Le-am arătat pe teren” Jucătorii lui Pafos, motivați de CFR: „Au fost agresivi, aroganți, vorbeau urât ”

Dan Petrescu, antrenorul echipei CFR Cluj, a vorbit despre înfrângerea usturătoare, 0-3, în fața echipei Pafos din Cipru, în play-off-ul Conference League.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj a fost eliminată din competițiile europene, iar Petrescu nu și-a ascuns dezamăgirea.

„Încă din secunda 10 am greșit o pasă. Două cadouri în prima repriză, au avut 3 ocazii din două cadouri ale noastre.

Ne-am trezit la pauză cu 0-2 și a fost foarte greu să întoarcem. Am și schimbat sistemul, dar nu a ajutat la nimic, se vedea că sunt mai bine decât noi”, a spus Dan Petrescu, potrivit gsp.ro.

Dan Petrescu, după eliminarea din Europa: „Noi nu ne-am adaptat”

„Bursucul” a amintit de o fază controversată din meciul tur, în care echipa sa nu a primit un penalty, pe care îl considera esențial pentru deznodământul confruntării

„La meciul tur, dacă am fi primit penalty și se făcea 2-0, cred că era mai greu de întors, dar nu vrem să le luăm din merite, nu ar fi bine să dăm vina pe altcineva.

Au jucat foarte bine, iar noi nu ne-am adaptat nici la teren, nici la vreme, la nimic”, a mai spus tehnicianul de pe banca ardelenilor, conform sursei citate.

Am avertizat înainte să jucăm cu ei și a zis toată lumea că așa fac eu mereu. Știu valoarea lor, le-am văzut toate meciurile. Sunt jucători de nivel foarte bun, au mulți străini foarte buni. Au investit și cred că valoarea lor este mai mare decât a jucătorilor noștri. Asta s-a văzut pe teren. Dan Petrescu, potrivit sursei citate anterior

Lipsa de experiență

Dan Petrescu a subliniat că lipsa de experiență europeana a fost un factor esențial în înfrângerea echipei sale în meciul cu Pafos.

„În afară de Camora, fundașii noștri nu au mai jucat în cupele europene până acum. Mogoș, Boben și Kresic au fost în diviziile B și C în Italia înainte să vină aici. Nivelul în Europa e puțin mai mare și s-a văzut, au făcut multe greșeli.

Keita a făcut o greșeală incredibilă, nu avea voie să dea pasă la adversar în modul ăla.

În prima repriză am avut ocazia lui Korenica, șutul lui Camora, plus un corner. Trei ocazii, dacă marcam un gol era alt meci. La pauză le-am spus că e important să nu mai luăm.

Dar s-a făcut 3-0 imediat, tot pe o greșeală personală”, a completat antrenorul CFR-ului, conform sursei citate.

Trebuie să ne concentrăm pe campionat și Cupă acum. Va fi foarte greu duminică la Farul, știm ce bună e Farul acasă. Moralul nostru nu e bun, dar sper să avem o reacție pozitivă Dan Petrescu, conform gsp.ro