Dorin Rotariu, gol după 19 luni  Atacantul a debutat cu gol la  Ankaracugu
Dorin Rotariu / FOTO: Facebook Ankaragucu

Dorin Rotariu, gol după 19 luni Atacantul a debutat cu gol la Ankaracugu

• Fotbalistul român s-a transferat în urmă cu câteva săptămâni la formația retrogradată recent din Super Lig
9 luni fără fotbal   Dorin Rotariu  nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
9 luni fără fotbal Dorin Rotariu nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
9 luni fără fotbal  Dorin Rotariu nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”

Dorin Rotariu a fost rezervă în partida de acasă, contra celor de la Sakaryaspor, din etapa a 6-a din liga secundă a Turciei.

Jucătorul român a fost introdus pe teren în minutul 60, la scorul de 1-1, iar în minutul 83 avea să marcheze golul victoriei.

Rotariu a păcălit pasul la ofsaid al apărării adverse, a primit o minge în adâncime, a preluat bine, a avansat și a tras cu stângul pe lângă portar: 2-1 pentru Ankaragucu, care avea să fie și scorul final al partidei.

Dorin Rotariu a marcat pentru Ankaragucu

Dorin Rotariu fusese doar rezervă în ultima partidă de campionat, în înfrângerea de la Karagumruk, scor 2-3.

Însă, antrenorul Cihat Arslan a decis să-i acorde românului o șansă, iar încrederea i-a fost răsplătită cu un gol de trei puncte.

În urma acestui succes, Ankaragucu este pe locul 8, cu 9 puncte.

Dorin Rotariu, primul gol după 19 luni

Prin reușita din meciul cu Sakaryaspor, Dorin Rotariu a oprit 19 luni de secetă, fără gol oficial marcat!

Ultima dată când reușise să înscrie, o făcea pentru grecii de la Atromitos, într-o victorie cu Levadiakos, scor 1-0, pe 20 februarie 2023.

De asemenea, au fost primele sale minute oficiale după nouă luni de pauză. Ultima dată jucase pe 7 decembrie 2023, pentru FCSB, în înfrângerea cu FCU Craiova, scor 0-2, din Cupa României.

10 meciuri și un gol
a adunat Dorin Rotariu în tricoul naționalei României
Clipe de furie în autocar   Chiar și după victorie, Marius Șumudică a fost  extrem de nervos : imagini exclusive GOLAZO.ro
01:08
Clipe de furie în autocar Chiar și după victorie, Marius Șumudică a fost extrem de nervos: imagini exclusive GOLAZO.ro
Clipe de furie în autocar  Chiar și după victorie, Marius Șumudică a fost extrem de nervos : imagini exclusive GOLAZO.ro
VIDEO : GoluRILE lui Rareș Pop  Reușite de senzație ale jucătorului de 19 ani al  Rapidului , în partida cu Unirea Slobozia
23.09
Iar s-a schimbat hențul la penalty!  UEFA a anunțat că se modifică încă o dată interpretarea regulii.  Ce le-a spus arbitrilor
23.09
Iar s-a schimbat hențul la penalty! UEFA a anunțat că se modifică încă o dată interpretarea regulii. Ce le-a spus arbitrilor
Iar s-a schimbat hențul la penalty!  UEFA a anunțat că se modifică încă o dată interpretarea regulii. Ce le-a spus arbitrilor
Amenință cu retragerea!   Max Verstappen  se gândește să părăsească Formula 1 la doar 27 de ani