Endrick  Noul star al lui Real Madrid a adus victoria Braziliei și a celebrat golul la fel ca  Messi
Endrick celebrează golul Braziliei în timpul meciului amical.

Endrick Noul star al lui Real Madrid a adus victoria Braziliei și a celebrat golul la fel ca Messi

• Brazilia a câștigat cu 3-2 împotriva Mexicului, într-un meci amical pe Kyle Field din College Station, SUA.
  • Golul victoriei a fost marcat de noua stea a lui Real Madrid, Endrick, din pasa lui Vinicius.
  • Brazilianul de 17 ani a celebrat golul la fel ca Lionel Messi, marele rival al „galacticilor”.
ULTIMATE TEAM  Endrick joacă FIFA cu  Mbappe : „Nu-l voi scoate niciodată”
ULTIMATE TEAM Endrick joacă FIFA cu Mbappe: „Nu-l voi scoate niciodată”
ULTIMATE TEAM Endrick joacă FIFA cu Mbappe : „Nu-l voi scoate niciodată”

Brazilia părea că va avea parte de o victorie confortabilă împotriva Mexicului.

„Selecao”, care a început meciul cu mai multe rezerve, a condus cu 2-0 prin golurile lui Andreas Pereira și Gabriel Martinelli.

În minutul 73, a venit o greșeală defensivă de care Mexic a profitat și Quinones a înscris golul care a tăiat din elanul brazilienilor.

Mexic a reușit să egaleze în ultimele minute ale meciului prin Guillermo Martinez.

Dorival, selecționerul Braziliei, făcuse deja șase schimbări, iar cei doi jucători ai lui Real Madrid intrați în repriza a doua au reușit să contribuie la golul victoriei.

Vinicius Junior a centrat pentru Endrick, care a marcat cu o lovitură de cap în minutul 90+6.

Endrick l-a imitat pe Messi

Când a celebrat golul, Endrick și-a aruncat tricoul pe gazon, iar apoi a arătat numărul 9 celor 85.000 de spectatori de pe stadionul din College Station, Texas.

Această celebrare a amintit de cea a lui Messi de pe „Santiago Bernabeu”, din aprilie 2017, când a marcat al 500-lea gol pentru Barcelona, sau de reacția lui Cristiano de pe Camp Nou în aceeași lună, când i-a replicat gestul lui Messi.

A fost modul lui Endrick de a contracara criticii care au pus la îndoială calitatea sa de a purta numărul 9 la doar 17 ani, în cadrul Copa America.

Se spune că sunt prea mic pentru a purta numărul 9, dar nu e vorba de înălțime, ci de poziționare. Să dau goluri este ceva ce îmi place foarte mult, dar reușesc datorită coechipierilor mei. Endrick

De la debutul său în selecționata Braziliei, Endrick a fost un factor decisiv în meciurile amicale.

În martie, a marcat golul victoriei pe Wembley împotriva Angliei, scor final 0-1.

În meciul împotriva Spaniei de pe „Santiago Bernabeu”, a reușit să egaleze la 2-2, astfel la remiza Braziliei, încheiată 3-3.

Iar acum, în partida cu Mexicul, deși a jucat doar 29 de minute, a adus din nou victoria Braziliei.

120 de minute
a adunat Endrick în tricoul „Selecao”
Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi  fără 3 titulari  în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
05.07
DecimațiEfectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea  amical  din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
05.07
Victorie la limităDinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru  înlocuirea  lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
05.07
Propunere Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Transfer  George Pușcaș  ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
05.07
TransferGeorge Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
Transfer George Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport